Foto – Shutterstock

20 neierastāku masāžu veidu skaidrojums. Masāžas meistars ir dziednieks, un masāža – dziedināšana 2

Mūsdienās ir tik daudz dažādu veidu masāžu, ka izraisa apjukumu. Ko no tā visa izvēlēties? Masēsim pēdas, galvu vai visu pēc kārtas? Lūdzām masāžu meistarei Ivetai Orbidānei dot ieskatu šo manipulāciju klāstā. Iveta ir apguvusi pieskāriena prasmes dažādās vietās pasaulē un Latvijā apmāca citus masētgribētājus. Meistaram jāpiemīt gan talantam, gan mīlestībai.

Reklāma
Reklāma

Iesaka sākt ar attīrīšanu

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Iveta Orbidāne darbojas masāžas salonā Samana, kur veic procedūras, kas saistītas ar dziedināšanu un enerģētisko tīrīšanu. “Dažkārt fiziskā masāža vien nespēj pilnībā palīdzēt, nepieciešams enerģijas spēks,” apgalvo masiere. Ja cilvēks nekad nav bijis uz masāžu, vispirms būtu ieteicama neliela konsultācija, pēc kuras speciālists saprot, kas klientam nepieciešams. “Pirmajai reizei ļoti piemērota ir Sambahanas ājurvēdas masāža, vispirms veicot vispārēju enerģijas attīrīšanu un tikai tad masējot ķermeni. Ja cilvēkam tīk spēcīgāks pieskāriens, iesaku Tibetas muguras masāžu.” 90% gadījumu klienti ar masāžu vēlas mazināt ikdienas stresu vai saspringumu. Vislielākās problēmas ir plecu zonā, lāpstiņu rajonā un sēžas nervā, jo ikdienā nākas veikt vienveidīgas, saspringtas kustības. Daudziem klientiem ir varikozas vēnas, stāsta speciāliste.

Ja klients nevēlas atkailināties, tad iesaka Taizemes pilna ķermeņa masāžu, tauriņa pieskāriena vai šiacu masāžu. “Mūsu salonā nav bijis neviena klienta, kurš labprātāk baudītu masāžu drēbēs. Drīzāk rodas pretenzijas, ja masāžas laikā nav jāizģērbjas. Uzskatu, ka labāks efekts gūstams tiešā kontaktā ar ādu,” ir pārliecināta meistare.

Darbs ar enerģiju

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā dažādos salonos, to skaitā salonā Samana, veic ājurvēdas masāžas, ko rekomendē nervu spriedzes, psihosomatisko saslimšanu gadījumā.

Ājurvēda ir 10 000 gadu sena māksla. Ja klasiskajā masāžā pievēršas fiziskajam ķermenim un muskuļiem, tad ājurvēdā vairāk koncentrējas uz garu un enerģētiskajiem centriem, saka Iveta Orbidāne. “Ājurvēdas meistari pēta, kā klienta ķermenī plūst enerģija. Ja tā neplūst, kā paredzēts, veidojas enerģijas bloki jeb nosprostojumi, kas rosina slimības. Tiek piedāvātas specifiskas masāžas, kas dziedina miesu un garu. Klientam jāuzticas speciālistam, citādi masieris ir kā svešinieks, kas klauvē pie aizvērtām durvīm un nespēj panākt vēlmo efektu.”

Brīdī, kad tiek stimulēti konkrēti punkti, kas saistīti, piemēram, ar nierēm, klients var izjust sāpes. Tas nozīmē, ka jāpievērš uzmanība šā orgāna veselībai. Masierim tad jāmazina spiediens, lai klientam nebūtu diskomforta. Pēc masāžas jābūt vieglai eiforijas sajūtai. Iesaka iedzert tēju, pasēdēt un tikai pēc tam doties ārpus salona. Pēc masāžām nedrīkst būt zilumi uz ādas un galvassāpes. “Protams, ir konkrētas procedūras, piemēram, pretcelulīta, kad var rasties zilumi, īpaši, ja klienta asinsvadi ir tuvu ādai. Tomēr parasti zilumi liecina, ka masieris nav pietiekami labi iesildījis klienta ādu,” atklāj meistare.

Neiesaka ēst divas stundas pirms masāžas, citādi enerģija, kas varētu tikt veltīta dziedināšanai, tiek izlietota ēdiena sagremošanai. Ja klients ir pārēdies, masāžas laikā var kļūst slikti.

CHAMPI galvas masāža. Procedūras laikā stimulē sejas punktus, masē plecu zonu. Sievietei ap 30 gadu vecumu klasiskā masāža vairs nav ieteicama, jo tā nedaudz iestiepj ādu. Labāk veikt punktu stimulāciju. Masāža līdzsvaro enerģiju, atslābina plecu un skausta muskulatūru, aktivizē asinsriti, uzlabo limfas plūsmu, palielina locītavu kustīgumu, mazina deguna blakusdobuma iekaisumu, balansē galvas pusložu darbību. Šī masāža ir ļoti pieprasīta, jo atbrīvo no liekām domām, ieved nelielā transa stāvoklī, pazemina asinsspiedienu. Procedūras laikā galvas ādā paredzēts smērēt specifisku Brahni eļļu vai tumšmatēm mārdadžu eļļu, bet blondīnēm kumelīšu eļļu. Tomēr 90% gadījumu klienti no tā atsakās. Ja masē ar eļļu, tad divas stundas pēc procedūras nav ieteicams mazgāt matus. Tad jāuzsien lakatiņš vai jāvelk cepure. Indijā ir cits klimats, un to var atļauties, bet Latvijā, izejot ārtelpās ar eļļainu galvu, var apaukstēties.

Reklāma
Reklāma

MARMA CHIKITSA. Bezkontakta masāža, kas uzlabo orgānu darbību, nomierina nervu sistēmu. Vispirms klients tiek ievadīts meditatīvā stāvoklī, elpojot caur marmas punktiem (kaulu, muskuļu savienojumvietām, kur plūst spēcīga enerģija). Ar smaržkociņu aptuveni triju centimetru attālumā tiek sildīti marmas punkti. Dažkārt šī metode palīdz atbrīvoties no smagām slimībām, jo sakārto enerģētiskais lauks. Īpaši apmācīts masieris spēj noteikt vietas, kur cilvēkam ir kāda slimība, problēma.

SAMBAHAN. Masāža norit aptuveni divas stundas. Pirmā pusstunda tiek veltīta klienta enerģētiskajai tīrīšanai. Pēc tam sāk pilnu ķermeņa masāžu, iedarbojoties uz sejas un galvas, vēderdaļas, krūškurvja, roku, kāju, muguras zonām. Kustību veic, sekojot klienta ieelpām, izelpām. Procedūra regulē iekšējo orgānu darbību, palīdz atbrīvoties no liekā svara (stimulē punktus, kas mazina ēstgribu), uzlabo asins un limfas cirkulāciju, endokrīnās sistēmas darbību.

MUKHABHJANKA. Sejas procedūra, kas vairo enerģiju, stimulē orgānu (acu, ausu, plaušu, bronhu, dzimumorgānu) darbību. Masāža uzlabo gremošanas sistēmas darbību, atmiņu, paaugstina reakciju. Kā zināms, sievietēm ir problēmas ar trīsgalvainā muskuļa zonu, kur veidojas tā sauktie peļu vēderiņi. Šī procedūra palīdz no tiem atbrīvoties. Masāžas laikā nabā tiek ielieta silta eļļa un pulksteņrādītāja virzienā ap to tiek veikta masāža, stimulējot punktus.

Kad masāžu neiesaka

Masāžas neiesaka audzēju, miomu, paaugstinātas ķermeņa temperatūras, sirds mazspējas, iekaisumu, strutainu procesu, sēnīšu gadījumā. Klasisko masāžu neiesaka arī paaugstināta asinsspiediena gadījumā, bet ājurvēdas masāžas laikā meistaram jāspēj to līdzsvarot.

Punktus stimulējošas masāžas neiesaka grūtniecēm. “Mēs maz darbojamies ar topošajām māmiņām. Uzskatu, ka grūtniecei vispār nevajadzētu apmeklēt masāžas. Tiek iznēsāta jauna dzīvība, kurai ir sava enerģija. Masieris ar savu enerģiju iejaucas ne tikai sievietes, bet arī bērna enerģētiskajā laukā. Tradicionālā medicīna var ar to strādāt, bet mēs nevēlamies iejaukties bērna attīstības procesā. Vēlamies, lai māmiņas sargā savu bērnu. No seniem laikiem zināms, ka grūtniecēm ieteicams izvairīties no svešām acīm,” uzskata masāžas speciāliste Iveta Orbidāne.

Cik bieži?

Masāžas parasti iesaka veikt ne biežāk kā divas reizes nedēļā un 10 seansus (ne biežāk kā divas reizes gadā). “Cilvēki parasti ierodas, vadoties pēc sajūtām. Nāk, kad ir problēma: galvassāpes, muskuļu sāpes, spriedze. Kad izjūt uzlabojumus, vairs nenāk. Tas nav gluži pareizi. Labāk būtu iziet visu kursu,” rekomendē masiere.

“Papildus masāžai iesakām uztura, dzīvesveida maiņu veselības stāvokļa uzlabošanai.”

Kādu meistaru izvēlēties

Ājurvēdas masāžu nedrīkst veikt kurš katrs. Masieriem jābūt īpaši sagatavotiem, jāiziet apmācība, jāapgūst ezoterika, meditācija, garīgās prakses, jātiek galā ar savām emocijām. “Lai varētu pieskarties otram cilvēkam, meistaram jābūt garīgi un fiziski tīram. Nevar cilvēkus laist kā pa konveijeru. Katram nepieciešama individuāla pieeja, ir jāizjūt klienta personība. Klasiskās masāžas gadījumā tas nav tik būtiski,” apgalvo speciāliste.

Ikvienam masierim jābūt sertifikātam, kas apstiprina viņa zināšanas. Izvēloties masieri, jāņem vērā viņa pieredze. “Jo lielāka klientūra, jo prasmīgāks speciālists,” atklāj Iveta Orbidāne. “Mūsu salonā katru dienu ir pilns pieraksts, par ko esam ļoti pateicīgi. Ja cilvēkiem šīs masāžas nepatiktu vai nešķistu efektīvas, viņi uz tām nenāktu.”

Iveta Orbidāne uzskata, ka labam masierim jāpiemīt talantam. “Ja darbu nedara ar mīlestību un no sirds, tad nekas labs neizdosies. Ir jāmīl cilvēki, jāgrib ziedot sevi, savu enerģiju, rokas. Jābūt aicinājumam dāvāt baudu, labsajūtu, mīlestību. Katrs cilvēks nevar būt mūziķis, tāpat arī katrs nevar būt masieris.”

Masieris darba laikā atdod savu enerģiju, tādēļ ir svarīgi apgūt mehānismus, kas pēc darba ļauj attīrīties un enerģiju atjaunot. “Tas ir meistara pienākums. Ja speciālists to nedarīs, viņa darbība ātri beigsies, jo pašu piemeklēs veselības kaites,” teic Iveta Orbidāne. “Enerģija ir neizsīkstošs avots, bet ir jāmāk to pārvaldīt.”

Masāžu klāsts 

Reiki enerģētiskā masāža. Līdzsvaro cilvēka galvenos enerģētiskos centrus – čakras. Reiki efekti ir ļoti daudzpusīgi – atveseļošanās un harmonijas iegūšana fiziskajā un garīgajā līmenī.

Priežu čiekuru masāža ar dzintaru. Masāža mazina nervu spriedzi, atjauno biolauku, uzlabo ādas tvirtumu, ar īpašu tehniku harmonizē cilvēka enerģētiskos centrus, uzlabo miegu, paaugstina dzimumspējas (iedarbojoties uz otro čakru, kas atbildīga par reproduktīvo sistēmu), dziedina psihosomatiskās slimības, iedarbojas uz bioloģiski aktīvajiem punktiem, mazina celulītu. Dzintars ir spēcīgs materiāls, kas palielina enerģiju, dod spēku. To iesaka likt kabatā, nēsāt uz rokas.

Zāļaugu maisiņu masāža. Veic ar iepriekš individuāli gatavotām zālītēm konkrētas vainas ārstēšanai. Padara ādu tvirtāku, mīkstāku, maigāku, vairo labsajūtu. Šīs procedūras mīnuss ir tas, ka tā ir diezgan ķēpīga. Zāļaugi tiek vārīti pienā, eļļā, tiek pievienoti rīsu maisiņi, kas labvēlīgi ietekmē ādu. Karstie zāļu maisiņi rada pirts efektu – tiek izsildīti dziļākie audu slāņi un pat kauli, līdz ar to mazinās kaulu sāpes.

Limfodrenāža. Procedūras laikā tiek aktivizēta limfas plūsma, no organisma izvadīts liekais šķidrums. Masāžas laikā paātrinās asinsrite, atjaunojas ādas elasticitāte.

Medus masāža. Izmanto dabīgo medu, kas uzskatāms par vienu no efektīvākajiem līdzekļiem cīņā ar celulītu. Labākam efektam to ieteicams veikt kombinācijā ar limfodrenāžas masāžu.

Foto – Shutterstock

Taizemes pēdu masāža. Uz pēdām esošie punkti ir ķermeņa orgānu projekcijas. Iedarbojoties uz tiem, var ietekmēt pārējā organisma darbību. Masāža var vairot dzīvības spēku, dāvāt harmoniju. Procedūras laikā tiek panākta pilnīga atslābināšanās, masēts ikra muskulis, ceļgali, augšstilbi. Iesaka gadījumos, kad ir saspringti muskuļi, krampji, kaulu deformācijas, poliartrīts, asinsrites traucējumi, cukura diabēts.

KYN-JE Tibetas masāža. Šo masāžu veic Tibetas klosteros mūkiem. Tā ir enerģiska, spēcīga rīvēšanas procedūra. Vispirms ķermeni ierīvē ar zāļaugu maisījuma skrubi, ietekmējot cilvēka biolauku. Rīvēšanas laikā var būt enerģijas noplūde, tādēļ pie pirkstiem piesien sarkanus diedziņus, kas nobloķē enerģijas noplūdes vietas. Masāža vairo enerģiju, uzlabo ādas stāvokli. Ieteicama pēc slimības vai novārgušam organismam, kā arī zema asinsspiediena un mazasinības gadījumā.

Lomi-lomi. Šī metode nāk no Havaju salām. Procedūras laikā izmanto siltu eļļu. Lomi-lomi masāža atslābina, novērš muskuļu saspringumu, uzlabo asinsriti un locītavu kustīgumu. Masāža tikai ar apakšdelmu ilgst divas stundas, tās laikā izmanto lielu daudzumu eļļas. Citiem šāda masāža var šķist pārāk ilga, garlaicīga, glāstoša.

Tauriņa pieskāriena masāža. Veic vieglus, glaudošus pieskārienus, punktējošas vibrācijas. Piemērota arī bērniem. Mazina spriedzi, hiperaktivitāti, līdzsvaro enerģijas plūsmu. Izmanto triju veidu pieskārienus, ko veic cauri apģērbam. Tā paredzēta cilvēka biolauka atjaunošanai. To mēdz lietot, kad pacients ir komas stāvoklī. Ārzemēs to veic arī dzīvniekiem.

Citas populāras masāžas

Klasiskā jeb zviedru masāža. Standarta masāža, kas tiek piedāvāta lielākajā daļā klīniku, SPA salonu un veselības centru. Tiek balstīta uz Rietumu anatomijas, fizioloģijas pamatiem, ne tik ļoti uz enerģiju orientējošu stilu, kā tas ir Austrumos. Izmanto gludus, garus pieskārienus, mīcīšanu, pacelšanu, rullēšanu, berzi, apļveida kustības, perkusiju jeb klauvēšanu, vibrāciju. Masāža nodrošina pilnu ķermeņa muskuļu relaksāciju, kas īpaši nozīmīgi, atgūstoties pēc traumas. Tiek uzlabota venozā asinsrite, sirds asinsapgāde, ādas un zemādas audu tonuss, miega kvalitāte, līdzsvarota centrālā nervu sistēma.

Aromterapijas masāža. Būtībā tā ir klasiskā masāža, kurā izmanto aromātiskas augu eļļas jeb ēteriskās eļļas, kam piedēvē ārstnieciskas īpašības. Piemēram, lavanda un roze palīdz relaksēties. Terapeits parasti izmanto iepriekš sajauktas eļļas, izvēloties to efektu, proti, atbrīvot, relaksēt vai paaugstināt enerģiju. Aromterapija palīdz galvassāpju, bezmiega, gremošanas traucējumu, muguras sāpju, premenstruālo simptomu gadījumā. Klientam gan jāpārliecinās, vai nav alerģijas pret kādu no augiem.

Karsto akmeņu masāža. Izmanto siltus akmeņus, kurus izvieto noteiktos ķermeņa punktos. Tas atslābina, atbrīvo saspringtus muskuļus, tādējādi palīdz terapeitam piekļūt saspringuma vietai. Dziedē operāciju rētas, veicina liekā šķidruma izvadi no organisma, uzlabo vielmaiņu. Šāda masāža gan nav ieteicama augsta asinsspiediena, diabēta, sirdsslimību vai varikozu vēnu gadījumā.

Dziļo audu masāža. Terapeitiska masāža, lai piekļūtu muskuļu mezgliem un problemātiskām zonām dziļajos audos. Masāža novērš hronisku saspringumu, muskuļu sāpes, sastiepumus, dažas stājas problēmas un palīdz atkopties pēc traumas (tenisa elkoņa, karpālā kanāla sindroma). Šī masāža ir intensīvāka par citām un dažkārt pacientam sagādā diskomfortu.

Šiacu masāža. Tās pirmsākumi meklējami Ķīnā, vēlāk Japānā. Sākotnēji to veica tikai imperatoriem. Terapeits ritmiskā secībā rada spiedienu (2–8 sekundes) uz konkrētām ķermeņa zonām, izmantojot pirkstus, plaukstas, apakšdelmus. Netiek izmantots losjons vai eļļa, tādēļ klients var neizģērbties. Mērķis ir stimulēt akupresūras punktus, lai uzlabotu enerģijas plūsmu, novērstu stresa izraisītas veselības problēmas un atjaunotu ķermeņa līdzsvaru. Tā var līdzēt pret artrītu, bezmiegu, muguras un kakla sāpēm, išēmiju (asiņu daudzuma samazināšanos kādā orgānā) un pat sirdsslimību gadījumā.

Thai masāža. Jogas, stiepšanās un masāžas kustību apvienojums. Parasti masāža notiek uz grīdas, klientam esot apģērbtam. Terapeits izmanto ritmiskus pieskārienus pār ķermeņa enerģijas līnijām, mazinot stresu, līdzsvarojot enerģiju, uzlabojot elastību un kustību diapazonu. Šī tehnika var mazināt muskuļu spazmas, muguras sāpes. Ir pierādīts Thai masāžas efekts līdzsvara problēmu ārstēšanā, kā arī migrēnas simptomu novēršanā.

Sporta masāža. Paredzēta, lai novērstu un ārstētu traumas, uzlabotu elastību un atlēta sniegumu. Veic personām, kas ikdienā nodarbojas ar sportiskām aktivitātēm, īpaši profesionālā līmenī. Masāža mazina muskuļu sāpes, uzlabo asinsapgādi, palielina kustību spektru un elastību. Ja salīdzina ar citām metodēm, šīs masāžas intensitāte ir augstāka, jo ietver spiedienu, berzi un locītavu mobilizāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.