Mākslīgā intelekta radīti attēli. AI
Mākslīgā intelekta radīti attēli. AI
Ekrānšāviņi no “X” – @bernadotte22, @Sprinter99800, @realPetrSvec.

Medijs: Mākslīgā intelekta ģenerēti attēli ar bērniem no Gazas liek sirdīm sarauties līdzjūtībā 63

Pēdējo nedēļu un mēnešu laikā sociālo mediju platformās izplatījušies daudzi ziņojumi un attēli par ciešanām Gazas joslā. Lai gan daudzi ir autentiski, daudzi ir arī mākslīgā intelekta radīti viltojumi. Vācu medijs Deutsche Welle atklājis vairākus attēlus, kur izpētījis, ka šīs bildes ģenerējis mākslīgais intelekts.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 86
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Lasīt citas ziņas

Mazi bērni, kas guļ, kopā saspiedušies, uz dubļainas, slapjas zemes telšu priekšā, ir kopīgoti tādās sociālo mediju platformās kā TikTok, Instagram un X, kas agrāk bija zināmas kā Twitter. Šos attēlus bieži rotā Palestīnas karogs vai komentāri, kas liek domāt, ka bērni atrodas Gazas joslā.

Apvienoto Nāciju Organizācija, cilvēktiesību organizācijas, starptautiskie plašsaziņas līdzekļi un paši cilvēki ir dokumentējuši to, ka cilvēki Gazā un jo īpaši bērni patiesi mīt smagos apstākļos bez pietiekamas piekļuves pārtikai, tīram ūdenim un medicīniskajai aprūpei.

CITI ŠOBRĪD LASA

DW sazinājās ar vairākām palīdzības organizācijām ar darbiniekiem aplenktajā teritorijā un uzzināja par pārvietoto personu dzīves apstākļiem tur – jā, bērni un ģimenes dzīvo pagaidu patversmēs un cīnās, lai atrastu vietas, kur nakšņot, tur trūkst tualetes un tīra ūdens.

ANO ir aprēķinājusi, ka 85% no 2,2 miljoniem Gazas iedzīvotāju ir pārvietoti Izraēlas militārās kampaņas dēļ pret Hamās, kuru Vācija un Eiropas Savienība, kā arī ASV un daudzas citas valstis ir klasificējušas kā teroristu organizāciju.

Spēcīgas lietusgāzes nesen izraisīja plūdus Gazas dienvidos, pasliktinot jau tā skarbos apstākļus cilvēkiem, kuri atrodas ārkārtas patversmēs.

Šo laiku, lai izplatītu viltus attēlus par situāciju uz vietas, izmantojot mākslīgo intelektu, izmantojuši vēl neatklāti cilvēki. DW Fact Check pārbaudīja un secināja, ka šādi trīs attēli tika izveidoti, izmantojot AI.

Raksturīgās mākslīgā intelekta kļūdas

Attēls, kurā divi zēni vienādās pidžamās, saspiedušies zem segas zilā teltī. Viņi guļ dubļos, ko ieskauj brūnas ūdens peļķes. Šo attēlu ģenerēja AI – DW Fact Check norāda, ka abiem zēniem katram ir pēda ar četriem pirkstiem, kas ir raksturīga AI kļūda. Kreisā zēna labā pēda arī šķiet par lielu.

Turklāt viņu sadotas rokas un pirksti izskatās pārāk nedabīgi, plaukstu locītavas nav pietiekami saliektas un nepareizā leņķī. Kreisajam zēnam arī kaut kas nav kārtībā ar pakausi un kaklu. Ķermeņa daļas saplūst ar telts audeklu.

Iestudētais apgaismojums?

Apgaismojums fotoattēlā arī šķiet inscenēts, raksta medija. Ņemot vērā, ka ainu izgaismojošā lampa, domājams, karājas pie griestiem, tā nodrošina ļoti vienmērīgu gaismu, kā redzams atspulgos.

Reklāma
Reklāma

Divas meitenes saspiedušās guļ dubļos. Viņu pēdas šķiet pārāk plakanas. Īpaši nedabiski šķiet atspīdumi pudeles apakšā attēla apakšējā labajā stūrī. Tomēr parasti tipiskās mākslīgā intelekta kļūdas, kas bieži sastopamas uz ķermeņa ekstremitātēm, šeit ir smalkākas.

Uzmanīgi ieskatoties, labās puses meitenes apakšējās pēdas otrais pirksts šķiet par lielu. Un abu meiteņu kreisās pēdas papēdis ir neparasti taisns, it kā viņas stāvētu uz zemes vai viņām būtu ārkārtīgi plakanas pēdas. Turklāt meiteņu āda šķiet nevainojama, kā tas bieži notiek mākslīgā intelekta radītajos attēlos. Kleitiņu audumi ir saplūduši, kas liecina par AI, raksta portāls.

Trešajā attēlā, ko DW pārbaudīja, gaisma šķiet diezgan dabiska, un meiteņu āda šķiet reālistiska. Šajā fotoattēlā meitenes nešķiet tik ļoti līdzīgas viena otrai kā bērni pārējās divās bildēs. Taču acīmredzamas kļūdas atklāj AI izmantošanu: šķiet, ka viņu ķermeņi ir saauguši kopā, un meitenei priekšā, šķiet, nav kāju. Tā tas varētu būt patiesībā, it īpaši pēc karadarbības, taču audumu raksti apģērbā ir izplūduši. DW ir secinājis, ka tā varētu būt arī mākslīgā intelekta radīta kļūda.

Mākslīgā intelekta attēli nedokumentē objektīvus faktus — tie ir datora ģenerēti attēli, kas izveidoti saskaņā ar personas iestatītajiem parametriem. Šādus attēlus, kas tiek publicēti un izplatīti bez apzīmējuma kā AI radīti, mediji klasificē kā viltus attēlus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.