Nodegušā Merķeļa ielas hosteļa patiesais saimnieks Ernests Rieksts
Nodegušā Merķeļa ielas hosteļa patiesais saimnieks Ernests Rieksts
Ekrānuzņēmums no “Youtube”

Māris Antonevičs: Mēs jaunu pasauli sev celsim… – “Jaunlatvija” 12

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Vispirms soctīklu lietotāji, bet pēc tam arī vairāki mediji nesen pievērsa uzmanību kādam internetā popularizētam projektam (?) ar nosaukumu “Jaunlatvija”. Tā, starp citu, sauca arī savulaik Latvijas politikā ne pārāk sekmīgu partiju, kuru 2009. gadā nodibināja Didzis Šmits un Vjačeslavs Dombrovskis, bet fonā viņiem aplaudēja Jānis Jurkāns un Guntis Ulmanis (daudz ūdeņu kopš tā laika aiztecējis). Taču šai “Jaunlatvijai” ar to “Jaunlatviju” nav nekāda sakara.

Stāsts izskatās pārāk neticams un jocīgs, lai mēģinātu to uztvert nopietni. Ne velti daži portāli to arī steiguši izvērst feļetonu formā, jo materiāls jokošanai šoreiz šķiet ļoti pateicīgs. Vienlaikus Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) brīdinājis par iespējamu krāpniecību, tāpat ziņu aģentūra LETA vēsta, ka šīs aktivitātes nonākušas arī Valsts policijas redzeslokā. “Jaunlatvijas” idejas autors esot Ernests Rieksts, kuram abiem ar brāli izvirzīta apsūdzība krimināllietā par 2019. gadā nelegālā hostelī Merķeļa ielā notikušo ugunsgrēku. Jāatgādina, ka šajā traģēdijā gāja bojā deviņi cilvēki. Līdz tiesai lieta gan vēl nav nonākusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Interesanti, ka pats Rieksts nemaz neslēpj savu iesaisti jaunajā projektā, acīmredzot būdams pārliecināts, ka viņa reputācijai nav ne vainas, lai cilvēki uzticētos un dotu savu naudu. Jaukākais šajā stāstā gan ir pati shēma, kas labi iederētos kādā Žila Verna romānā, ja viņš to rakstītu mūsdienās, – nopirkt vientuļu salu Klusajā okeānā, lai tur izveidotu jaunu valsti ar saviem likumiem, tikumiem un tradīcijām. Tā tad arī būšot Jaunlatvija. Interesentiem pašiem nekas neesot jādara, tikai jāiemaksā nauda par it kā lielāku vai mazāku zemes pleķīti uz šīs (pašlaik Fidži republikā ietilpstošās) salas un jāgaida, kad varēs tur doties.

Varētu jautāt, kurš tad būs tik naivs, lai uzķertos? Diemžēl mēs regulāri dzirdam, ka cilvēki, par spīti daudziem brīdinājumiem, joprojām turpina iekrist uz viltvāržu zvaniem no “bankām”, dažādām “investīcijas platformām”, viltus iepazīšanās sludinājumiem un pat klasiskajām e-pasta vēstulēm no bagātā Nigērijas onkuļa, kurš esot izmisumā, jo nezinot, kur likt savus miljonus un gribētu padalīties… Acīmredzot potenciāls joprojām ir pietiekami liels. Tomēr te mazliet ir vērts paskatīties uz tendencēm un auditoriju. Iespējams, ka jaunais “projekts” iezīmē interesantu nākotnes ainu.

Proti, ierasts domāt, ka krāpšanai vieglāk pakļauti vecāka gadagājuma cilvēki. Viņi, iespējams, mazāk lieto modernās tehnoloģijas un nepārzina dažādus knifus, kas tiek izmantoti. Piemēram, ja cilvēks tikai nesen iepazinis internetbanku, viņš varbūt vēl neapzinās, cik riskanti ir atklāt savus “Smart ID” datus vai kādu citu personisku informāciju. Tāpat var neaizdomāties, cik viegli sociālajos tīklos ir izveidot viltus profilu un pat uzturēt saraksti, izmantojot viltus identitāti. Tomēr neinformētības vai nezināšanas izmantošanai ir savas robežas, turklāt tas ir nieks, ja salīdzina ar tām iespējām, kas paveras, kad izdodas aizraut cilvēku ar ideju.

“Jaunlatvijas” veidotāji faktiski izveidojuši tādu kā ceļvedi, no kā varētu smelties idejas desmitiem nākotnes shēmu. Savā ziņā tās ir tāds mūsdienu “progresīvi” domājoša jauna cilvēka prasību komplekts – tāda, kuru aizrauj Grētas Tūnbergas un citu līdzīgu aktīvistu runas un kurš nākotnes pasauli iedomājas tieši šādi veidotu. Kas tad te ietverts? Bezatkritumu dzīvesveids, klimata neitralitāte, ekoloģiska, pamatā vegāniska pārtika un, protams, nekādu kažokādu vai citu dzīvnieku izcelsmes produktu, attīstīta velo infrastruktūra, atvērta sabiedrība, kur nešķiro cilvēkus un nav pilnīgi nekādu aizspriedumu, augstākā līmeņa izglītības sistēma, kvalitatīva medicīnas sistēma. “Mēs jaunu pasauli sev celsim, kur valdīs taisnība un darbs” – ai, nē, tas no cita repertuāra.

Reklāma
Reklāma

Lasot “Jaunlatvijas” aprakstu, nepamet sajūta, ka tā ir kaut kāda parodija, taču, ja tas viss būtu noformulēts kaut necik gudrāk un reālistiskāk, tad atvērtu daudzas jūsmīgas sirdis un tālāk arī maciņus. Būsim modri!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.