Foto-Shutterstock

Mīlestībā nešķīstošs naids. Kā izrauties no emocionāla vardarbja nāvējošā apskāviena 0

Galvenais emocionālās vardarbības mērķis – likt cilvēkam šaubīties par citiem un sevi, vājināt viņa gribu. Emocionālās vardarbības upuri ir cilvēki, kuri atrodas agresora tuvumā un piesaistījuši viņa uzmanību ar savām pozitīvajām īpašībām (vai rīcību), kuras nepiemīt agresoram, bet viņš tādas vēlētos. Tie var būt arī cilvēki, kas rada viņam diskomfortu. Sākotnēji agresora upuriem nav nekādu īpašu tieksmju uz mazohismu vai depresiju. Kopumā varam teikt, ka katrā personībā ir mazohisma iedīgļi, kurus var aktivizēt, ja ir tāda vēlēšanās.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 23
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
Lasīt citas ziņas

Šie cilvēki ļauj maldināt sevi, pat neiedomājoties, ka partnerim var būt ļauni nodomi. Viņu priekšstatā par pasauli tas vienkārši nav paredzēts.

Viņi rada naivu un lētticīgu cilvēku iespaidu, neslēpj savu emocionalitāti un tādējādi izraisa agresorā skaudību.

Viņiem ir zems pašvērtējums un mēdz justies vainīgi. Jūtīgi pret kritiku, viegli ievainojami.

Šaubās par sevi un savu viedokli, nav pārliecināti par savām spējām.

Attiecībās ļoti pieķeras otram cilvēkam, gatavi burtiski atdot sevi visu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs īpašības palielina varbūtību nonākt attiecībās ar varmāku un kļūt par izkropļotas komunikācijas mērķi.

Izkropļotas komunikācijas pazīmes:

• Nicinājums un sarkasms joku aizsegā. Ķircināšana svešinieku klātbūtnē, cilvēka spējas domāt un pieņemt saprātīgus lēmumus apšaubīšana. Kaitinošas nopūtas, greizi skatieni, aizskarošas piezīmes. Ja šāda attieksme tiek sāpīgi uztverta, agresors to izsmej, cietušais tiek iztēlots kā paranoiķis. Viņu dēvē par histēriķi, nenormālo, trako.

• Nepārtraukta cieņas aizskaršana – uzbrucējs tik ilgi pārliecina partneri, ka tas nav nekā vērts, kamēr cietušais pats tam notic.

• Varmāka izvairās no tiešām atbildēm uz jautājumiem, neatzīst konfliktu, izsmej otra jūtas un sāpes.

• Agresoram cietušais ir kā objekts un “ar lietām” nesarunājas. Komunikācijā nav dialoga, ir norādījumi no augšas. Tā parāda, ka partneris nav līdzvērtīgs. Varmāka visu pasniedz tā, it kā viņš vienīgais zinātu patiesību, visu saprastu labāk. Tajā pašā laikā sarunā viņa argumenti bieži vien ir neatbilstoši un neloģiski, tās mērķis – novirzīties no problēmas risinājuma. Viņš vienmēr atrod veidu, kā izrādīties gudrākajam un apsūdzēt otru.

• Viņš var likt īstenot neizpildāmus pieprasījumus, lai būtu vēl vairāk iemeslu kritikai.

• Visbiežāk agresija izpaužas nevis tieši, bet caur tā saukto auksto naidīgumu. Varmāka runā aukstā, vienaldzīgā balsī, balss tonis dažreiz var paust slēptus draudus un satraukt. Viņš slēpj patieso informāciju. Lai to izdarītu, izmanto mājienus, neprecīzus faktus un pat vulgārus melus.

• Agresora uzvedība dzen upuri strupceļā. Ar vārdiem – viens, darbos – kas cits. Viņš var teikt, ka piekrīt priekšlikumam, bet sejas izteiksme liecina pretējo. Cietušais nevar precīzi noteikt, kā jūtas un ko domā, pārstāj sev uzticēties, arvien vairāk vaino sevi un mēģina attaisnoties.

Viena no raksturīgākajām komunikācijas varmāka-cietušais iezīmēm ir vainas pārlikšana. Vainīgs jūtas tikai upuris, agresors šo sajūtu projicē uz partneri.

Tuvām attiecībām ar agresoriem ir divas stadijas

Pirmā ir ievilināšanas stadija. Varmāka uzvedās tā, ka upuris apbrīno un jūsmo par viņu. No malas izskatās, ka tā ir liela mīlestība, kurai vienkārši neiespējami pretoties. Trauksmes signāli konfekšu-puķu periodā var būt:
– Viens no partneriem izjūt spriedzi. Iekšēja neizskaidrojama trauksme. It kā viss labi, bet “kaut kas nav tā”.
– Brīvības zaudēšana, nokļūšana partnera ietekmē. Maskējoties aiz rūpēm, partneris tiek pakāpeniski izolēts no viņa kādreizējā saskarsmes loka. Ideāli, ja cietušais paliek viens, bez draugu un tuvinieku atbalsta. Tā tiek novērsta iespēja sadumpoties.

Šajā stadijā norit upura destabilizācija, ticības zaudēšana sev. Upuris meklē atzīšanu un apstiprināšanu, bet par to maksā ar pakļaušanos arvien stingrākām agresora prasībām. Sākumā upuris pakļaujas, jo vēlas iepriecināt agresoru, bet vēlāk to dara aiz bailēm. Varmāka intuitīvi jūt cietušā neaizsargātību un tādējādi iegūst kontroli pār viņu.

Cietušais mēdz attaisnot partnera uzvedību: “Viņš tā uzvedas, jo ir nelaimīgs. Es ar savu mīlestību dziedēšu un nomierināšu viņu”. Viņš domā, ka pret viņu partneris rīkojas slikti, jo trūkst informācijas vai izpratnes: “Es visu paskaidrošu, viņš sapratīs un atvainosies”. Domā, kā atrast pareizos vārdus, lai visu izskaidrotu un nesaprot, ka agresors to nevēlas zināt. Apbruņojas ar pacietību un domā, ka visu var piedot.

Protams, upuris nevar nepamanīt un vienmēr pievērt acis uz partnera “ļoti dīvaino” uzvedību, kas sagādā tik daudz sāpes. Un tajā pašā laikā cietušais turpina idealizēt agresoru citos aspektos. Piemēram, slavē, kā viņš strādā, cik ir gudrs, labs kā tēvs vai māte, erudīts, prot radīt labu iespaidu, ar humora izjūtu utt.

Mēģina pielāgoties, saprast, ko vēlas sasniegt agresors un savu atbildības daļu tajā. Meklē loģisku izskaidrojumu partnera uzvedībai. Un saglabā attiecības, cerot, ka viņš mainīsies.

Ievilināšanas stadija var ilgt vairākus gadus. Kad cietušā griba ir paralizēta un viņš nevar aizsargāt sevi, attiecības pāriet otrā stadijā – atklātā vardarbībā.

“Noderīga lieta” pārvēršas par bīstamu pretinieku, skaudība pārvēršas naidā. Lietā tiek likti apvainojumi, sitieni “zem jostasvietas”, visa, kas partnerim dārgs, izsmiešana. Cietušais vienmēr atrodas agresijas gaidās – nicinošs skatiens, ledains tonis. Kad viņš mēģina runāt par savām jūtām, galvenā agresora reakcija – apklusināt viņu. Savā situācijā cietušais jūtas ļoti vientuļš, apkārtējie bieži vien nesaprot viņu, jo no malas viss izskatās pienācīgi.

Cietušais jūtas apjucis, tas rada stresu un kavē pretsparu. Viņš sūdzas par pastāvīgu nomāktību, nespēju koncentrēties, dzīvesprieka zudumu. Arvien vairāk šaubās par sevi un savām spējām.

Upuris joprojām domā, ka spēs izšķīdināt naidu savā mīlestībā. Bet agresoram upura labvēlība un piedošana izskatās kā uzvara, pārākums, tāpēc šī taktika izraisa vēl lielāku vardarbības vilni. Bet, ja upuris nesavaldās un izrāda atklātu naidu, agresors priecājas, jo viņa projekcija ir apstiprinājusies. Partneris ir ļoti slikts un pelnījis “pāraudzināšanu”. Tas ir vēl viens iemesls pārlikt savu vainu citam.

Tagad cietušais ir notverts lamatās – ja viņš pretojas, tad pats izskatās pēc agresora, ja nepretojas, cieš postošu ietekmi. Varmāka var neizskatīties pārāk ieinteresēts attiecībās, bet, ja cietušais mēģina tās pārtraukt, viņš sāk upuri vajāt un ļoti grūti atlaiž. Ja upurim nav vairs ko dot, viņš kļūst par agresora atklāta naida objektu. Mierīgi un klusi aiziet agresors nevar. Viņam nepieciešams saglabāt “es esmu labs” sajūtu, nevis ieraudzīt savas personības tumšo pusi, tāpēc viņš nomelno partneri, lai uz šī fona paliktu “balts un pūkains”.

Lai iemīlētu citu partneri, agresoram jāienīst iepriekšējais. Šķiroties viņš bieži vien vēršas tiesā, lai saglabātu ar iepriekšējo partneri kaut vai tādas attiecības un savu varu pār viņu.

Mijiedarbībā ar agresoru cietušais paliek viens pret vienu ar ļoti smagiem pārdzīvojumiem. Sākumā tas ir apjukums un aizvainojums. Viņš gaida atvainošanos, bet tās nebūs. 

Kad cietušais beidzot saprot, kas ar viņu notika, iestājas šoks. Viņam šķiet, ka ir apmānīts, kļuvis par krāpšanas upuri. Un sirds dziļumos nespēj noticēt, ka tiešām tas noticis ar viņu.

Pēc šoka iestājas apātija un depresija – pārāk daudzas emocijas tika apspiestas. Cietušais var sākt vainot sevi. Zaudē pašapziņu, kaunas par savu rīcību, pārmet sev, ka cietis tik ilgi: “Man vajadzēja to saprast jau agrāk “, Man vajadzēja aizstāvēt sevi”!

Var sākties psihosomatiskas slimības: problēmas ar kuņģa-zarnu traktu, gremošanas, sirds un asinsvadu, ādas slimības.

Ja konstatē, ka iepriekš minētais apraksts raksturo tavas attiecības, liela varbūtība, ka vienīgais veids, kā no tām izkļūt, ir šķiršanās.

Kā saprast, vai šī tava situācija, lasi nākamajā lapā!

• Analizē situāciju, nejūtoties vainīgs. Tu neesi vainīgs, ka pret tevi tā izturējās. Tu esi cietušais.

• Atzīsti, ka mīlētais cilvēks rada draudus. Un efektīvi aizsargāties var, tikai izkļūstot no viņa ietekmes.

• Maksimāli norobežojies no agresora fiziski. Atrodi atbalstu pie citiem cilvēkiem vai psihologa.

• Būtu labi, ja kāda neieinteresēta persona palīdzētu palūkoties uz situāciju no malas un saredzēt to iespējami objektīvi.

• Atceries, ka jebkuras izmaiņas upura uzvedībā izraisa agresijas pieaugumu un provokācijas. Rūpējies par savu drošību.

• Pārstāj attaisnoties un saproti, ka jebkurš dialogs ir bezjēdzīgs. Ja vēlies par kaut ko vienoties ar partneri, dari to trešās personas klātbūtnē un visu fiksē rakstiski. Tas nedod garantijas, bet palielina iespējamību, ka vienošanās tiks pildīta.

• Atļauj sev būt dusmīgam uz agresoru un izpaud dusmas drošā vidē. Ne uz agresoru, protams. Svarīgi ļaut izpausties ilgi krātajām emocijām. Dauzi spilvenu, kliedz, uzraksti savas izjūtas – jebkuru drošs veids ir derīgs.

• Dod sev laiku, lai atgūtu pašapziņu. Šī pieredze palīdzēs kļūt stiprākam, labāk izprast cilvēkus. Paņem no tās vērtīgo un atlaid situāciju.

Autore – psiholoģe Jekaterina Gončaruka

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 55
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 23
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
18 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 76
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 278
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 1
16 stundas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
2 dienas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 469
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā atklāta jauna Covid-19 “delta” paveida apakšmutācija. Vai tā jau ir Latvijā? 53
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 76
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem 91
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 23
8 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Cik lielam vajadzētu būt minimālajam iztikas grozam jeb ienākumu līmenim mēnesī? 15
10 stundas
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 64
14 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Otrdien sāksies jaunā NBA sezona. Vai Porziņģis būs labāks nekā jebkad? 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 278
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 37
23 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 31
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Elīna, Drosma un Drosmis 1
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 10
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā negatīvs testa rezultāts vairs netiks pielīdzināts Covid-19 sertifikātam 8
22:50
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” “bullīšos” zaudē līgas līderei un pārtrauc trīs uzvaru sēriju
22:20
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Uz valsts autoceļiem jau sākusies ceļu uzturēšanas ziemas sezona. Ko tas nozīmē?
21:59