SIA “Geka” ražo apbalvojumus sporta sacensību, kultūras un izklaides pasākumiem un, kaut pasākumi bija aizliegti un apgrozījums kritās par 70%, uzņēmumam atbalsts tika atteikts.
SIA “Geka” ražo apbalvojumus sporta sacensību, kultūras un izklaides pasākumiem un, kaut pasākumi bija aizliegti un apgrozījums kritās par 70%, uzņēmumam atbalsts tika atteikts.
Foto: Timurs Subhankulovs

Ne visi cietušie krīzes skartie uzņēmēji saņem atbalstu 1

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Apbalvojumu atribūtikas ražošanas un tirdzniecības uzņēmumam “Geka” Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicis pabalstu algas subsīdijai un apgrozījuma grantam par noteiktajiem ierobežojumiem pandēmijas izplatībai.

No 2020. gada novembra līdz 2021. gada aprīlim “Geka” gan ticis atzīts par pandēmijas izraisītās krīzes skarto uzņēmumu, kurā strādājošajiem maksāja šos pabalstus. Bet kopš 2021. gada maija vairs nemaksā.

CITI ŠOBRĪD LASA

VID atteikuma iemesls bijis norādīto saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas kodu (NACE) neatbilstība pandēmijas izraisītās krīzes skarto un valsts atbalstāmo uzņēmumu jomā strādājošajiem.

Atteikums nepatīkami pārsteidzis

“VID atteikums mums bija gaužām nepatīkams pārsteigums,” atzīst uzņēmuma līdzīpašniece Kristīne Reimane. “Pagājušā gada maijā, arī jūnijā un jūlijā, bija spēkā epidemioloģiskie ierobežojumi, kas aizliedza sporta sacensību, kultūras un izklaides pasākumu rīkošanu un cilvēku pulcēšanos tajos. ŠĪ iemesla dēļ krasi saruka pieprasījums pēc mūsu precēm un pakalpojumiem. VID, Ekonomikas ministrijas, Centrālās statistikas pārvaldes, Finanšu ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ierēdņiem esam nemitīgi skaidrojuši, ka “Geka” ir daudznozaru uzņēmums, kam nav un nemaz nevar būt viena atsevišķa uzņēmējdarbības koda. To mums izsenis ir vairāki, tostarp, piemēram, “citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos”. Diemžēl nesekmīgi.”

Ierobežojumu dēļ krituma neesot

Vienā no VID sniegtajām rakstiskajām atbildēm uzņēmumam lasāms, ka, pretendējot uz atbalstu par dīkstāvi un atbalstu algu subsīdijai vispārējā kārtībā, esot vēl jānoskaidro, vai uzņēmuma ieņēmumu kritumam cēlonis ir valstī noteiktie ierobežojumi pandēmijas izplatībai vai kāds cits. Turpat VID gan atzinis, ka pandēmijas izraisītās saimnieciskās krīzes ietekmē samazinājies pieprasījums pēc SIA “Geka” ražotajām precēm un pakalpojumiem. Bet uzņēmuma saimnieciskā darbība neesot bijusi ierobežota…

Tiesa, valstī noteiktie ierobežojumi pandēmijas izplatībai ietekmējuši arī “Gekas” saimniecisko darbību un apgrozījumu. Bet esot jāņem vērā, ka 2021. gada maijs ir jau septītais mēnesis, kopš valstī bijis izsludināts ārkārtējais stāvoklis. Saimnieciskās darbības veicējam pašam esot jāmeklē, kā jaunajos ap­stākļos varētu sekmīgi turpināt uzņēmējdarbību.

Paši vainīgi?

“No šādas atbildes top skaidrs, ka kritums nav saistīts ar saimniecisko darbību un ka uzņēmumam, kurš Latvijā sekmīgi strādā jau trīsdesmit gadus, valsts atbalsta nebūs,” spriež uzņēmuma līdzīpašnieks Edgars Bulle, “sak, laika jums bijis pietiekami, lai pievērstos citai uzņēmējdarbībai. Tāpēc paši vien esat vainīgi, ka jo­projām strādājat šajā jomā.”

Reklāma
Reklāma

Piedāvā burvju mākslu un trikus

Pēc ilgām pārrunām Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP) piedāvājuši uzņēmumam izmantot saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas kodu “Karnevāla un citi svētku un izklaides izstrādājumi, ietverot priekšmetus burvju mākslas un triku rādīšanai”.

Kristīne Reimane saka, ka “Geka” nekad nav ražojusi un neražo priekšmetus burvju mākslai un triku rādīšanai, uzņēmumam tāds piedāvājums ir pazemojošs.

Savukārt “Gekas” piedāvāto kodu “Sporta preču ražošana”, kas ietver sportam, ārpustelpu spēlēm un iekštelpās spēlējamām spēlēm paredzētu rīku un inventāra ražošanu, CSP aizliegusi izmantot.

Latvijā “Geka” nav vienīgais uzņēmums, kam atteikts valsts atbalsts. Viņsvētdien Latvijas TV raidījums “De facto” vēstīja, ka pieprasīto atbalstu par pandēmijas laikā valsts noteiktajiem uzņēmējdarbības ierobežojumiem nav saņēmusi desmitā daļa uzņēmēju.

Nemācējis sameklēt klientus…

Atbalsts algas subsīdijai un apgrozījuma grantam atteikts arī taksometra vadītājam, individuālajam komersantam Mārtiņam Dūkam, kuram pērn ierobežojumu dēļ ieņēmumi sarukuši uz pusi. Arī viņam VID paskaidrojis, ka ieņēmumu samazinājums neesot saistāms ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem, jo, lūk, 2021. gada oktobrī taksometru pakalpojumu sniegšana neesot bijusi aizliegta vai ierobežota.

VID ieskatā Mārtiņš pats nemācējis sameklēt klientus. Tas nekas, ka ārkārtējā stāvokļa un komandantstundas dēļ naktīs ielās nebija neviena cilvēka! Pēc atteikuma pārsūdzēšanas VID šogad Mārtiņš gan atbalstu algas subsīdijai saņēma. Tomēr arī Mārtiņa piedzīvotais ir stipri vien līdzīgs tam, ko stāsta uzņēmuma “Geka” pārstāvji Kristīne Reimane un Edgars Bulle. Ierobežojumu dēļ pieprasījuma kritums gan bijis. Bet saimnieciskā darbība, lūk, neesot bijusi ierobežota…

Sistēma šķirošanai

Atbalsta meklējumos “Geka” lūgusi Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā paskaidrot, kam vispār tiek izmantota NACE klasifikācijas sistēma. Tur atbildējuši, ka to izmanto tikai un vienīgi statistiskās informācijas iegūšanai un ka ES tiesību akti neregulē tās izmantošanu citiem mērķiem, to skaitā valsts atbalsta piešķiršanai.

Bet Latvijā un citās ES dalībvalstīs varot izmantot šo sistēmu arī citiem mērķiem, piemēram, valsts atbalsta piešķiršanai. Ja uzņēmumā uzskata, ka VID atteicis valsts atbalstu nepamatoti, tad to varot apstrīdēt tiesā. No tā secināms, ka uzņēmumu šķirošana pēc kodiem ir pašmāju ierēdņu iestudēta pašdarbība, saimnieciskās darbības apsīkuma un ierobežojumu laikā vēl vairāk sarežģījot un apgrūtinot mazo uzņēmumu piekļuvi valsts atbalstam.

Uzziņa

NACE klasifikators

NACE ir saīsinājums no franču “Nomenclature statistique des activités économiques dans la Communauté européenne”, latviski – “saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija Eiropas Kopienā”.

Katrs NACE kods atbilst kādam no uzņēmējdarbības veidiem, kas apliecina, ar ko nodarbojas uzņēmums.

Atbalsts algu subsīdijām atteikts 8,7% darba devēju, 7,6% patentu maksātājiem, 13,1% pašnodarbināto.

Atbalsts apgrozāmajiem līdzekļiem atteikts 26,5% prasītāju.

Dati: CSP, VID

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.