Ogrē piedāvās pilnu bufeti ar zirgu uzraudzību 0

No rītdienas, 7. februāra Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs aplūkojama jauna izstāde “Pilna bufete ar zirgu uzraudzību”, portālu LA.lv informēja izstādes rīkotāji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Nosaukums, gana neikdienišķs mūsdienām, itin bieži sastopams uz 20. gadsimta pirmajā pusē izdotajām afišām. Izstādes tēma – “Ogres novads 1920 – 40. gadu afišās”. Šī izstāde ir unikāla ar precīzo ieskatu tā laika ikdienā un svētkos, ar daudzām lietām, kas toreiz bija tik pašsaprotamas, bet mūsdienās šķiet neiedomājamas. Tādēļ arī tās atklāšana sāksies pilsētas ielās, ļaujot vēsturei iekļauties mūsdienu vidē. Pateicoties Ikšķiles lauku teritorijā esošās z/s “Cucuļi” saimnieka Nikolaja Prokofjeva atsaucībai, piektdien daudzi ogrēnieši varēs vērot jātniekus, kas aicinās doties uz muzeju. Būs arī ziņotājs, mūzika un bufete – viss kā 20. gados pieklātos, lai pasākums būtu izdevies un ļaužu mutēs aprunāts.

Afišu vēsture ir ļoti sena. Jau senajos alu zīmējumos atrodamas pazīmes, kas liecina par komunikāciju starp tā laika sabiedrības grupām un locekļiem. Par pirmo afišas prototipu var uzskatīt Aleksandrijā atrasto seno ēģiptiešu papirusu (164. g. p. m. ē.), kurā paziņots par divu aizbēgušu vergu meklēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā afišu vēsture nav pētīta, tomēr tā cieši saistīta ar procesiem Eiropā. Senākā zināmā afiša – Rīgas pilsētas rīkojums par ielu tīrīšanu datēts ar 1691. gadu. Drukātās informatīvās afišas plašu izplatību sāka 19.gs. otrajā pusē. 19. gs. beigās – 20. gs. pirmajā pusē, tāpat kā citur Eiropā, sāka parādīties un attīstīties mākslas plakāti. To tapšanā iesaistīti pazīstami Latvijas mākslinieki – Rihards Zariņš, Kārlis Padegs, Konrāds Ubāns, Indriķis Zeberiņš, Romans Suta, Sigismunds Vidbergs, Ansis Cīrulis u.c. Par informatīvo afišu ziedu laikiem Latvijā varētu uzskatīt 20. gs. 20.- 30. gadus, kad, ievērojami pieaugot sabiedriskajai aktivitātei, palielinājās dažādu pasākumu skaits. Nereti vienīgais informatīvais avots par iecerēto pasākumu bija tieši afiša.

Ogres Vēstures un mākslas muzejā glabājas 579 afišas, kuras aptver laika periodu no 1920. gadiem līdz mūsdienām. 2013. gadā muzejs savu krājumu papildināja ar lielu 1920. – 1940. gados izdotu afišu kolekciju, kopskaitā 124, no kurām daļa aplūkojama šajā izstādē. Tajās aplūkojams plašs Ogres pilsētā un novadā notikušo pasākumu spektrs – teātra izrādes, lekcijas, sporta pasākumi, gadskārtu svinības, balles, karnevāli, gadatirgi , loterijas u.c. Afišas sniedz plašu informāciju par sabiedriskajām organizācijām, teātra trupām, režisoriem, diriģentiem. Uzmanības vērts ir arī afišu mākslinieciskais noformējums, rakstības stils un izteiksmes veidi. Nereti uz tām norādītas arī tipogrāfijas, kuras veica konkrēto pasūtījumu. Ogres novada pasākumu afišas parasti drukātas tuvākajos poligrāfijas uzņēmumos – J. Rozes, A. Krēsliņa, J. Tamberga, J. Lukstiņa spiestuvēs Rīgā, K. Dūnis uzņēmumā Cēsīs.

Izstādi muzejā varēs apmeklēt līdz 29. martam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.