Eiropas Komisija ar šādiem baneriem sociālo tīklu vietnēs aicina uz vienotu rīcību rotaļlietu drošuma izvērtēšanā.
Eiropas Komisija ar šādiem baneriem sociālo tīklu vietnēs aicina uz vienotu rīcību rotaļlietu drošuma izvērtēšanā.
Publicitātes foto

Nedroši velosēdeklīši un bīstamas mīkstās rotaļlietas. Vai mēs zinām, ko pērkam saviem bērniem? 0

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Rūpējoties par preču drošību Eiropas mērogā, Eiropas Komisijas koordinētās iniciatīvas preču drošības jomā CASP ietvaros dalībvalstu organizācijas pērn kopīgi testējušas sešu dažādu kategoriju preces: mīkstās rotaļlietas, rotaļgļotas (tā dēvēto slaimu), baterijas, bateriju lādētājus, bērnu velosēdeklīšus, kā arī individuālos pārvietošanās līdzekļus.

Pārbauda aizdomīgos

CITI ŠOBRĪD LASA

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) vērtē, ka visu šo preču kategoriju drošībai būtu vērts īpaši pievērst uzmanību arī Latvijas patērētājiem.

“Faktiski visām CASP projektos identificētajām preču grupām ir jāpievērš pastiprināta uzmanība,” uzsver PTAC patērētāju atbalsta un komunikācijas daļas vadītāja Sanita Gertmane. Viņa norāda, ka jau ilgstoši uzraudzības iestāžu prioritāte ir dažādu veidu rotaļlietas, taču CASP projektā speciālisti aktīvi seko līdzi arī jaunākajām tirgus tendencēm.

“Ir ļoti svarīgi, ka CASP ietvaros dalībval­stis pievērš uzmanību arī inovatīviem produktiem un ar tiem saistītajiem riskiem,” turpina PTAC pārstāve.

“Tādi ir, piemēram, elektroniskie pārvietošanās līdzekļi. Patērētājam, kas vēlas iegādāties šādu produktu, ir jāzina, ka izstrādājumam jābūt atbilstoši marķētam, turklāt tas jālieto atbilstoši instrukcijai. Jābūt arī ļoti uzmanīgiem, lādējot akumulatoru, jo ir identificēti akumulatoru pārkaršanas un uzliesmošanas riski.”

“CASP 2019” ietvaros tikuši testēti 189 mīksto rotaļlietu paraugi, no kuriem 34% atzīti par neatbilstošiem. No 195 rotaļgļotu paraugiem nedroši izrādījušies pat 80%. Tikpat liels patērētājam nedrošo preču īpatsvars bijis individuālo pārvietošanās līdzekļu kategorijā, kur pārbaudēm nosūtīti 46 preču paraugi.

Problēmas bijušas arī ar 65% no 86 pārbaudei izvēlētajām uzlādes ierīcēm un pilnībā visiem 44 bērnu velosēdeklīšiem.

No 92 bateriju un lādētāju akumulatoru paraugiem patērētājam nedroši izrādījušies 11%.

Eiropas Komisijā gan skaidro, ka šos skaitļus nevar attiecināt uz tirgu kopumā, kur nedrošu produktu īpatsvars ir daudz zemāks. Šajā gadījumā preču drošības pārbaudēm jau apzināti tikušas izvēlētas potenciāli “aizdomīgas” preces. Turklāt neatbilstība var liecināt ne tikai par ievērojamām atkāpēm no drošības prasībām, bet arī – par salīdzinoši maznozīmīgām.

Finansē laboratoriju testus

Latvijas PTAC iespēju līdzdarboties CASP projektā vērtē ļoti atzinīgi. “Šis un arī citi ES projekti ļauj izmantot produktu testēšanas iespējas, kuras citkārt tik mazai dalībvalstij kā Latvija būtu finansiāli grūti atļauties,” skaidro Sanita Gertmane. Pagājušajā gadā Latvijas PTAC Eiropas Savienības dalībvalstu kopprojektu ietvaros nosūtījusi preces testēšanai uz vairākām Eiropas laboratorijām. “Pērn iesaistījāmies projektos par mīksto rotaļlietu, rotaļgļotu (slaimu), velokrēsliņu, kā arī pārvietošanās līdzekļu testēšanu,” precizē Sanita Gertmane.

Sešpadsmit mīksto pildīto rotaļlietu paraugus Latvijas PTAC nosūtījis testēšanai uz Bērnu un brīvā laika pavadīšanas preču tehnoloģiskā institūta laboratoriju Spānijā. Tur testētas dažādas rotaļlietu fizikālās un mehāniskās īpašības, tostarp – uzliesmojamība, bateriju pieejamība, kā arī dažādu ķīmisko elementu klātbūtne un koncentrācija. Pieci no testiem nosūtītajiem rotaļlietu paraugiem tikuši atzīti par neatbilstošiem. “Tika konstatēts, ka visiem šiem paraugiem ir pieejams pildījuma materiāls, papildus tam divu mīksto rotaļlietu paraugos – atdalās sīkas detaļas un ftalātu saturs pārsniedz normatīvajos aktos noteiktās robežvērtības.

Savukārt vienam paraugam bez visa iepriekšminētā bija arī pieejamas asas malas, magnētiskās plūsmas indekss pārsniedza normatīvajos aktos pieļaujamo un bija viegli pieejamas baterijas,” preču drošuma prasību pārkāpumus raksturo Sanita Gertmane. Viņa atgādina, ka, iegādājoties rotaļlietas, patērētājiem ir jāievēro piesardzība: “Vēlams pirkt uzticamu ražotāju rotaļlietas, kuras marķētas ar CE marķējumu, un iegādāties tās uzticamās tirdzniecības vietās. Arī vizuāli apskatot, rotaļlietām nevajadzētu būt asām malām, bet šuvēm jābūt cieši nošūtām.”

Jāuzmanās ar gļotām un skūteriem

“CASP 2019” kopprojekta rotaļgļotu uzraudzības aktivitātes ietvaros PTAC nosūtījis septiņus gļotu rotaļlietu paraugus testēšanai uz Zviedrijas pētniecības institūta RISE AB laboratoriju Zviedrijā. “Tika pārbaudīts, vai paraugi atbilst normatīvajos aktos noteiktajam bora ierobežojumam,” stāsta Sanita Gertmane.

“Divos paraugos bors pārsniedza pieļaujamo normu 1,9–4 reizes, tādējādi šīs rotaļlietas var radīt ķīmiskās saindēšanās risku.”

Viņa atklāj, ka neatbilstošs ķīmiskais sastāvs un bakterioloģiskās problēmas bijušas starp galvenajām problēmām, kas konstatētas rotaļgļotām CASP projekta ietvaros. “Tādēļ jāraugās, lai, spēlējoties ar rotaļgļotām, tās nenonāktu bērna mutē, tāpat arī – pirms un pēc to lietošanas ir noteikti jāmazgā rokas,” iesaka Sanita Gertmane.

CASP kopprojekta ietvaros PTAC nosūtījis testēšanai arī sešus elektrisko pārvietošanās līdzekļu paraugus: divus elektroskūterus, divus giroskūterus (hoverboard), kā arī elektrovelosipēdu un vienriteni. Testēšana tika veikta Slovākijas laboratorijā TSU, pārbaudot paraugu atbilstību elektriskajām un mehāniskajām prasībām.

“Pēc administratīvajām pārbaudēm visi šie paraugi tika nodrošināti ar dokumentiem par atbilstību Mašīnu direktīvai,” zina stāstīt Sanita Gertmane. “Testēšanas procesā tika secināts, ka vienam no paraugiem ir augsts risks, diviem modeļiem – zems risks, bet pārējiem – risks netika saskatīts.”

Ātrās brīdināšanas sistēma

CASP projekti tiek vērtēti kā ļoti svarīgi preču drošības uzraudzībā Latvijā. “Liela daļa no identificētajām nedrošajām precēm Latvijā ir atklātas, realizējot kopprojektus,” skaidro Sanita Gertmane.

Viņa arī aicina patērētājus regulāri sekot PTAC mājaslapā un sociālo mediju kontos publiskotajai informācijai par atklātām nedrošām precēm. Informācija tiek regulāri atjaunota PTAC mājaslapā.

Savukārt Eiropas Komisijas jaunākā informācija par nedrošiem produktiem pieejama interneta vietnē “Safety Gate”, kur apkopoti ātrās brīdināšanas sistēmā saņemtie ziņojumi par bīstamām precēm no visām ES dalībvalstīm, kā arī – no Lielbritānijas, Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas.

Katru gadu to papildina vairāk nekā 2000 jaunu brīdinājumu.

Svarīgākā informācija par bīstamajām precēm sistēmā tiek publicēta visu dalībvalstu valodās – kvalitātē, kādu spēj nodrošināt mašīntulkošana.

Pērn saņemto brīdinājumu ietekmē tikušas veiktas 4477 turpmākās darbības, kas ietver gan to, ka izplatītāji un mazumtirgotāji atsauc vai iznīcina preci, pirms tā sasniedz patērētājus, gan arī to, ka nedrošas preces tiek atsauktas no cilvēkiem, kas tās iegādājušies.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēdējā periodā sistēmā reģistrēti arī ziņojumi par produktiem, kas kļuvuši pieprasīti “Covid” pandēmijas apstākļos. Līdz 1. jūlijam vienotajā preču drošības datubāzē saņemti 63 brīdinājumi par sejas maskām, 3 brīdinājumi par aizsargtērpiem, 3 brīdinājumi par roku dezinfekcijas līdzekļiem un 3 brīdinājumi par UV staru lampām (“dezinfekcijas zižļiem”).

Lai mudinātu patērētājus izmantot brīdinājumu datubāzi un pieņemt lēmumus par drošiem pirkumiem, Eiropas Komisijas plānos ir turpināt darbu pie ātrās brīdināšanas sistēmas modernizēšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Lasīt citas ziņas
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Divu dienu laikā lidojumā salūzušas piecas Krievijas aviokompāniju lidmašīnas
Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’
FOTO. Šodien daļu Latvijas priecēja skaista dabas parādība – saules dārzs jeb māņu saules
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Receptes
Bauda arī acīm: fotopamācība dažādu ēdienu dekorēšanā svētku galdam
Mājas
Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas
Mājas
Silti un mežģīņoti. Adām dūraiņus aukstam laikam
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Latvijas-Baltkrievijas žoga plāns šogad paveikts par 92%; cik kilometru tas ir?
Skaidrs, kāds būs atbalsts kredītņēmējiem – 30% no procentu maksājumiem. Birokrātiju pieskatīs VID
Solvita Āboltiņa no Itālijas pārcelsies uz Nīderlandi, kļūs par Latvijas vēstnieci šajā valstī
Premjere: Ģimenes ārstiem jābūt pacietīgiem; es neieteiktu šantāžas veidā runāt ar veselības ministru
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
VIDEO. Vladimirs Putins ieradies Apvienotajos Arābu Emirātos
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš