Puče: Ko jūs mānāt? Birokrāti vienmēr izdomās veidu, kā birokrātiju stiprināt 0
Armands Puče, žurnālists, ar savu raksturīgo tiešumu vērš uzmanību uz birokrātijas problēmām Latvijā, īpaši izceļot Valsts kancelejas direktora Raivja Kronberga darbu. Viņš TV24 raidījumā “Preses klubs” pauda uzskata, ka valsts pārvaldē trūkst efektivitātes un ka esošā sistēma bieži vien kalpo pati sev, nevis valsts interesēm.
“Ik pa laikam ir jāsatīra putekļi, saprast, kas tur notiek — gan virs galda, gan skapjos,” Puče ironiski norāda, kritizējot birokrātisko rutīnu.
Runājot par Kronbergu, Puče atzīst, ka viņš ir spējīgs vadītājs, taču uzdod jautājumu — vai tiešām viss, ko viņš dara, ir nepieciešams tik sarežģītā veidā? “Man liekas, viņš jau varēja to izdarīt bez visām darba grupām,” Puče saka, uzsverot, ka Valsts kancelejas direktoram ir pietiekami daudz rīcības instrumentu, lai ieviestu kārtību.
Pēc Pučes domām, Kronbergam kā augstākajam valsts ierēdnim ir pienākums sekot līdzi tam, kas notiek viņa pakļautībā, un rīkoties kā atbildīgam darbiniekam, kurš pārstāv valsts intereses. “Viņš vada, bet ko viņš tur izdara? Viņam ir instrumenti — viss valsts civildienests —, un viņš var daudz ko izdarīt,” Puče piebilst.
Tomēr žurnālists ir kritisks pret sistēmu kopumā. Puče norāda uz visiem zināmo paradoksu — lai gan katru gadu budžetā tiek ieplānota nauda daudzām vakancēm, tās vienalga paliek neaizpildītas un tiek pārnestas atkal uz nākamo gadu.
“Tas nav normāli! Ko jūs mānāt? Ja jums vajag tādu apjomu, tad kāpēc nevarat tās aizpildīt?” viņš vaicā, norādot uz nevajadzīgu birokrātijas vairošanos. Viņš pat piemin absurdo ideju par Vakanču banku, kas, pēc viņa domām, nav radīta aiz garlaicības, bet gan lai stiprinātu birokrātisko aparātu. “Birokrāti vienmēr izdomās veidu, kā birokrātiju pastiprināt,” Puče secina ar vieglu sarkasmu.
Runājot par Kronbergu, Puče vēl atzīst Kronberga organizatoriskās spējas — viņš var sarīkot izcilas ballītes kolēģiem vai sakārtot savu tiešo apkārtni —, taču tas neattaisno sistēmas inerci. Puče uzskata, ka Latvija nav tik liela valsts, lai šādas lietas nevarētu sakārtot bez liekām darba grupām vai sarežģījumiem. “Mums katrā postenī ir cilvēki — nodaļas, departamenti, valsts sekretāri —, viņi par kaut ko atbild. Tad kāpēc tas viss ir tik sarežģīti?” viņš retoriski vaicā, aicinot uz efektīvāku pieeju valsts pārvaldē.