Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Andis Kudors: Putina tiešā līnija – cars skrūvē lampiņas 16

Autors: Andis Kudors, Konservatīvisma studiju centra direktors

Dmitrijs Oreškins intervija TV Doždj teica, ka Putins kārtējo reizi uzstājās kā atbildīgais (galvenais) par lampiņu ieskrūvēšanu visās kāpņu telpās.

LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 243
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
1 diena
Lasīt citas ziņas

Šogad, 30. jūnijā notika Vladimira Putina kārtējā “tiešā līnija” komunikācijā ar sabiedrību. Putins šo saziņas veidu uzskata par tik svarīgu, ka neatdeva to savam rezerves spēlētājam pat laikā, kad Dmitrijs Medvedevs bija valsts prezidents.

Tikai pārsauca toreiz tiešo līniju par “Sarunu ar Vladimiru Putinu” un turpināja risināt slikto ceļu problēmas Omskā un algu nemaksāšanu Kamčatkā. Šoreiz Putins dažas reizes mēģināja runāt ar videoekrānu, jo daļa jautājumu tika atskaņoti ierakstu veidā, bet nacionālais līderis netika pabrīdināts. Šī gan nebija pirmā reize, kad prezidents tiešajā līnijā uzrunāja ekrānu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Politologs Dmitrijs Oreškins formulēja pasākuma esenci: “Ievelciet mums gāzi un beidzot iznīciniet Ameriku!” Daži spriež, ka šo komunikācijas veidu vajag pašam Putinam vairāk nekā citiem. Tas esot bijis cirks vienam skatītājam – prezidentam, kurš izskatījās možs un apmierināts ar rezultātu.

Ir sajūta, ka skatāmies vairākkārt redzētu kino, jo jau 10 gadus apskatāmās tēmas, vārdu lietojums un stils paliek gandrīz viens un tas pats.

Tiešā līnija turpinājās 3 stundas un 42 minūtes. Putins atbildēja uz 68 jautājumiem. Vai Valērijs Solovejs, kurš regulāri lielās ar Kremļa “insaideru” informāciju, un saka, ka prezidents ir nopietni slims, varētu šo nokomentēt?

Melu līnija

Alekseja Navaļnija darba biedrs korupcijas izgaismošanā Krievijā Ivans Ždanovs nosauca pasākumu par “tiešo melu līniju”. Viņš teica, ka Putins 21 gada laikā ir iemācījies perfekti melot, pat pilnīgākās muļķības viņš saka ar lielu pārliecību un mieru.

Putins ir radis skaidrot, ka problēmas Krievijā nāk no 90. gadiem un no ārpasaules, bet tikai ne viņa nemākulīgās, ilgstošās valdīšanas dēļ. Opozīcijas politiķis Iļja Jašins 30. jūnijā video uzrunā atgādināja, ka 1998. gada 10. decembrī naftas barels maksāja 9,1 USD. 2008. gada 4. jūlijā cena sasniedza jau 143,95 USD. Varbūt pietiks vainot trauksmainos deviņdesmitos?

Putina valdīšanas laikā pār Krieviju nolija naftas dolāru lietus, viņa rīcībā bija paklausīgs parlaments, kura deputāti skatījās un joprojām skatās vadonim mutē.

Kontroli pār TV kanāliem un lielākajām energoresursu kompānijām Putins pārņēma jau pirmajā prezidenta pilnvaru termiņā, ieliekot to vadībā sev lojālus cilvēkus. Vai vēl atgādināt, ka nav tādas valsts uz zemes, kuras rīcībā būtu tik daudz derīgo izrakteņu, kā Krievijā? Un tomēr jau 20 gadus cilvēki sūdzas par slikti būvētiem ceļiem, cilvēka cieņu pazemojošām algām un citām nejēdzībām. Aptuveni 20 miljonu Krievijas iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa.

Atkal tie bajāri..

Daudzi jautājumi, kā jau ierasts, bija par pašvaldību līmeņa problēmām. Sliktie bajāri ir tuvumā, bet labais cars – tālumā. Ja tikai viņš uzzinātu, cik slikti mums klājas… Tas jau pats par sevi ir fenomens, ka valsts galvai tika uzdots jautājums: kāpēc burkānu cena Krievijā ir augstāka nekā banānu…

PSRS KP CK ģenerālsekretārs Leonīds Brežņevs esot dažkārt nodarbojies ar dzīvokļu dalīšanu; tradīcijas turpinās. Te gan ir jānodala tiešā līnija kā sabiedrisko attiecību pasākums no Krievijas prezidenta ikdienas darba rutīnas. Nez vai viņš dienu no dienas lauza galvu par burkānu cenu…

Nopietni ekonomiskas un politiskas dabas jautājumi tikpat kā netika apspriesti. To daļēji nosaka pasākuma žanrs, cilvēki runā par sev tuvām sadzīviskām problēmām – gāzes vada pievilkšanu mājai u.tml. Putins runā par tām tēmām, kurās ir kāds progress paredzams.

Tas attiecas arī uz šoreiz tik bieži pieminēto gazifikāciju. Esmu bieži atgādinājis Latvijas lasītājiem, ka Krievijā – valstī ar ārkārtīgi lieliem dabas gāzes krājumiem – aptuveni trešdaļai mājsaimniecību ilgus gadus nebija pieejama gāze.

Nu ledus ir sakustējies, lēmumi pieņemti jau pirms tiešās līnijas, bet par to tiek paziņots ar Putina muti, it kā atrisinot TV komunikācijas laikā jau sen samilzušu problēmu… Tas ir cars, kurš izdala maizes klaipus, visa tautas pateicība pienākas tieši viņam. Bajāri jau tos klaipus sagatavoja iepriekš, bet bija jāpagaida līdz TV notikumam – “Valdnieks runā ar tautu un atrisina problēmas.”

Kāpēc vajag brāļu tautas? Lai galinātu.

Putins tiešajā līnijā skaidroja, ka ukraiņi un krievi ir vienots veselums. Kārtējais norādījums, ka ukraiņi nav nācija, ir slikts vēstījums Ukrainai. Ja nav atsevišķa, unikāla nācija, tātad sava valsts viņiem nepienākas, pietiks ar to valdību, kura valda no Maskavas.

Vladislavs Surkovs (agrākais V. Putina administrācijas vadītāja vietnieks) nesen vēstīja, ka Ukraina nav īsti valsts, tā ir kā mīkstās saites starp diviem kauliem – Rietumiem un Krieviju. Putins akcentēja, ka Ukrainas militarizācija rada nopietnu Krievijas apdraudējumu.

Šie signāli ir bīstami Kijevai.

Putins teica, ka ukraiņu tauta neesot naidīgi noskaņota pret Krieviju, tikai valsts vadība tāda esot. Šo jau esam dzirdējuši laikā, kad Krievija karoja ar Gruziju. Miheils Saakašvili esot ienaidnieks, bet gruzīni – brāļu tauta… Kārtējais cinisms no Krievijas prezidenta puses. Nezin kāpēc tieši “brāļu tautām” ir jācieš visvairāk no Kremļa agresijas.

Labākā improvizācija – precīzs iestudējums

Varam izdarīt pieņēmumu, ka daļa naivu skatītāju tic, ka Putins orientējas visā un ir gatavs atbildēt uz katru, pat visnegaidītāko jautājumu. Tikai tā nav patiesība, jo jautājumi ir saskaņoti, atbildes jau laikus sagatavotas. Kā stāstīja kāds bijušais Putina tiešās līnijas rīkotājs, šis pasākums tiekot veidots sekojoši.

Prezidenta preses dienests sagatavo lielu skaitu jautājumu ministrijām, kuras sniedz atbildes. Tad prezidenta preses dienests tās atlasa un pārstrādā Putina un tautas valodā. Skatītāju jautājumus pielasa atbilstoši sagatavotajām atbildēm, nevis otrādi. Ir skaidrs, ka viss ir saskaņots, un nav nekādas improvizācijas.

Daļa tematu, kā jau sabiedriskās attiecības to paredz, bija personiskas dabas, lai parādītu vadoņa personību no cilvēciskās puses. Tiešajā līnijā tika apspriesta pat Putina kreklu mazgāšana un gludināšana. Prezidentam vaicāja, kā viņš atpūšoties? Viņš skaidroja, ka krievi, kā iedzerot, tā dziedot.

Putins atzinās, ka viņš arī dzied, turklāt padomju dziesmas. Nekas cilvēcīgais prezidentam nav svešs – tuvāk tautai, tā teikt.

Putins teica, ka vārdu krājums vācu valodā iet zudumā, jo svešvaloda netiek pietiekami lietota. Vai tas tēmēts, lai atmaskotu sazvērestību stāstus par viņa dubultniekiem, kuri nezina vācu valodu?

Uz jautājumu par mīļākajiem mākslas darbiem, Putins minēja gan Ļeva Tolstoja darbu “Karš un miers”, gan Čaikovska simfoniju, gan pasaku par Rausi (Kolobok, krievu val.). Pasaka mācot, lai neviens neuzķertos uz lišķību, nesadomātos par daudz un netiktu apēsts. Tas bija mērķēts ierēdņiem un politiķiem.

Vai Dmitrijs Medvedevs ir viens no “kolobokiem”? Pavisam nesen viņu neiekļāva Putina nosauktajā “Vienotās Krievijas” vēlēšanu kandidātu saraksta pirmajā pieciniekā. Putins, nebūdams “Vienotās Krievijas” biedrs, nosaka, kurš būs, un kurš nebūs partijas saraksta galvgalī. Cars paliek cars.

Varbūt Medvedevam gatavo kādu citu amatu? Vai tomēr jāturpina atpūta/darbs Drošības padomē? Katrā ziņā Putina atpūtas biedrs Sergejs Šoigu tika norīkots par “Vienotās Krievijas” lokomotīvi rudens vēlēšanās.

Nobeigumā: “ekspertu” komentāri

Valsts televīzijas kanāls “Rossija 24” uzreiz pēc tiešās līnijas intervēja, kā viņi teica – “ekspertus”. Izrādījās ka ar “eksperti” bija domāti politiķi Genādijs Zjuganovs, Vladimirs Žirinovskis un Sergejs Mironovs.

Žirinovskis rullēja savā stilā – vienai no žurnālistēm, kas sēdēja blakus Putinam, esot par lielu priekšzobi…

Ak vai! – Vladimir Volfovič! Visi trīs nevienu kritisku vārdu neveltīja Putinam, bet kritizēja valsts politiku (kaut kā mistiski atdalītu no prezidenta) un partiju “Vienotā Krievija”. Ir Domes vēlēšanu gads, tāpēc trīs musketieriem ļauj atkal runāt, bet tikai tā, lai Dartanjanu publiski nekritizē.

Runājot par “Vienoto Krieviju”, Putins teica, ka ir partijas autors, tāpēc to atbalsta. “Vienotā Krievija” arī pieņemot vajadzīgus, bet nepopulārus lēmumus. Putins teica, ka Valsts domes deputāti varonīgi pildīja savu pienākumu un gāja pandēmijas laikā uz Domi, daži mira. Tas tika pasniegts kā kara varoņdarbs, kurā bija kritušie.

Ņemot vērā, ka Valsts dome ir fiktīvs parlaments, kura deputāti saņem Krievijas mērogiem nereāli lielas algas, tas izskanēja traģikomiski.

Ilggadējs ārlietu pārzinātājs Valsts domē Konstantīns Kosačevs lepni teica, ka nevienā valstī šādas līnijas netiekot rīkotas. Putins rīkojot, jo esot pamatīgi iedziļinājies visās tēmās, un ir gatavs atbildēt uz jebkādiem jautājumiem.

Autoritārie līderi nevar valdīt bez pielīdējiem, kuri gatavi melot, nesarkstot.

Jautājumi par opozīcijas politiķu un aktīvistu vajāšanām neizskanēja. Vai, varbūt, Putins varētu atbildēt uz šiem? – Kāpēc lielo infrastruktūras objektu celtniecības pasūtījumi tiek viņa draugiem? Kāpēc FSB un GRU indē cilvēkus?

Kāpēc Putins neturēja vārdu, proti, pirms gadiem bija taču teicis, ka nepaliks tik ilgi pie varas? Kāpēc Putins meloja, ka nemainīs prezidenta pilnvaru termiņu noteikumus Konstitūcijā? Kāpēc Putins neturēja solījumu par to, ka viņa valdīšanas laikā netiks paaugstināts pensionēšanās vecums?

Kāpēc Ukrainas kara sākumā viņš meloja, ka zaļie cilvēciņi nebija Krievijas kareivji?
SAISTĪTIE RAKSTI

Varētu turpināt. Ir skaidrs, ka autoritārisms jau tāpēc ir autoritārisms, lai šādus jautājumus TV ēterā Putinam neviens neuzdotu.

Vismaz divas reizes tiešās līnijas laikā Putins teica, ka ir jābūt gataviem neizbēgamajam. Kas un kad tas būs?

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 243
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
23 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Šādi indivīdi grauj medicīnas darbinieku reputāciju!” Pacients fiksē, kā slimnīcas darbinieces rāpjas ārā pa logu un slēpjas krūmos 89
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 18
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Nekas nav tik pastāvīgs kā pagaidu risinājums!” Piena paviljons – uz neatgriešanos 4
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 18
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai vajadzīga tautas nobalsošana par obligātu vakcināciju atsevišķās profesijās?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā inficēšanās ar koronavīrusu atklāta 233 cilvēkiem, Igaunijā – 84
11:29
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sarucis līdz 50
11:03
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 1
11:00
LA
LA.LV
Ziņas
Tiešraide: “Infodēmijas izaicinājumi. Kā un vai pret to cīnīties?” 3
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 stunda
LV
Laima Vilsone
Stāsti
Labas lietas vasarīgai iedvesmai iesaka Laima Vilsone
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 1
29 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimpiskās spēles ārkārtas situācijā: bez līdzjutējiem, netālu no Fukušimas un ar cerību uz Latviju pārvest medaļas 6
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
1971.gads kļuva par svarīgu leģendārās grupas “Menuets” vēsturē 5
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV un Vācija vienojas par “Nord Stream 2”, nepieļaujot Krievijai izmantot gāzesvadu politiska spiediena izdarīšanai 1
44 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Debitanti stiprāki nekā jebkad!” Uz Jāņa Baltvilka balvas grāmatu planētas
4 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimpiskās spēles ārkārtas situācijā: bez līdzjutējiem, netālu no Fukušimas un ar cerību uz Latviju pārvest medaļas 6
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Antisemītisku joku dēļ atlaists Tokijas Olimpiādes atklāšanas ceremonijas režisors 23
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
No kā gaidīt labākos rezultātus Tokijā? Iepazīstinām ar Latvijas olimpiešiem 5
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Peonijas saknes, viršu ziedu tēja un lavanda! Tautas metodes, kā uzlabot miega kvalitāti 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ietriecoties traktora piekabē, bojā gājis velosipēdists 4
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 3
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 75
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 243
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 24
22 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kādā rītā Mare uzzina, ka pilsētai tuvojas miega migla…” Kovidlaika miega trūkums iedvesmo aizraujošai bērnu grāmatai 3
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 2
21 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
“Vai pasažieri kļūst par ķīlniekiem?” Lidsabiedrības “airBaltic” reisi aizkavējas biežāk 13
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Griķu receptes: sacepums un pat vafeles! 3
23 stundas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 29
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Bet tur neko nevar darīt! Tāda ir tā dzīve!” Bondars skaidro, kāpēc nodokļu reforma bija nepieciešama 120
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kumeļš un desmit govis pagalam!” No dunduru izplatītās bīstamās kaites krīt lopi 53
1 diena
JU
Juris Ulmanis
Ziņas
FOTO. “Kā es neuzkāpu Everestā un kalnu svaigajā gaisā inficējos ar kovidu!” Jura piedzīvojumi pasaules augstākajā punktā 29
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Lauvām: labākie mēneši vēl tikai priekšā!
3 stundas