
Vašingtonas ierobežotā ietekme 0
ASV ietekmes iespējas uz Krieviju ir ierobežotas. No vienas puses, ASV varētu pastiprināt sankcijas, tostarp Trampa ierosinātās “sekundārās sankcijas” pret Krievijas finansētājiem, piemēram, Indiju un Ķīnu. Tomēr tas riskētu sabojāt attiecības ar šīm valstīm. No otras puses, sankciju mīkstināšana bez Eiropas atbalsta, visticamāk, būtu neefektīva.
Trampa MAGA politikas ģeopolitiskā loģika neparedz dziļu iesaisti karā bez skaidriem ieguvumiem. Kā raksta CNN: “Putins neko nepērk; viņš cenšas iekarot un atņemt. Trampam nav ko pārdot, izņemot ASV atbalstu saviem tradicionālajiem sabiedrotajiem. Putins un Tramps nevar abi uzvarēt un vienlaikus saglabāt savu statusu.”
Tikmēr Ukraina saskaras ar drūmām perspektīvām. Eiropa, neskatoties uz nogurumu un iekšējiem izaicinājumiem, ir spiesta vienoties Krievijas draudu priekšā, jo tikai kopīga fronte var piespiest Maskavu pārskatīt savus mērķus.
Tikmēr ASV, šķiet, sper soli atpakaļ. Iespējams, Tramps atzina, ka “Putins patiesībā nemeklē viņa atzinību vai lojalitāti”. Ja tā, ASV atzīst savas ietekmes robežas, nododot potenciāli svarīgāko miera līgumu kopš 1940. gadiem Vatikāna diplomātijai.
Jau vēstījām, 19. maijā Tramps telefoniski sarunājās ar Zelenski, bet vēlāk sazinājās ar Putinu. Divu stundu sarunā viņi apsprieda kara izbeigšanu un turpmāko sadarbību starp Vašingtonu un Maskavu.
Vēlāk Tramps tiešsaistē paziņoja, ka Krievija un Ukraina “nekavējoties” sāks sarunas par pamieru, taču sankciju pastiprināšana netika pieminēta. Amerikāņu mediji norāda, ka Tramps cenšas distancēties no miera līguma, saprotot, ka nespēj apturēt karu Ukrainā.