Raudamās dienas, kad piedzimis mazulis 0

Bērna piedzimšana katrā ģimenē ir nozīmīgs un priecīgs notikums, kas jauno vecāku pasauli apgriež kājām gaisā. Diemžēl ne visas emocijas ir pozitīvas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Viņus sargā gaišie spēki: 4 zodiaka zīmju pārstāvji, kurus nav iespējams ne noskaust, ne “uzlikt” lāstu
Veselam
Svarīgi zināt pirms rudens vīrusiem! 15 produkti, kas visefektīvāk stiprina imūnsistēmu
VIDEO. Drosmīgs skolēns pubisko ziņu valdībai: “Jūs savus likumus grozāt, bet no mums gribat uztaisīt pārcilvēkus, kam nav tiesību labot” 26
Lasīt citas ziņas

Konsultēja psiholoģe, psihoterapeite Diāna Zande.

Depresija… vīrietim?

Jaunais dzīves posms atnes dažādas pārmaiņas, tostarp rada emocionālu piesātinājumu un spriedzi, ko izraisa atbildīgā vecāku loma. Sievietēm mēdz būt pēcdzemdību skumjas, ko latvieši dēvē arī par raudamajām dienām, vai pat depresija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais, vieglākais emocionālo traucējumu veids ir skumjas, kas drīz vien pašas no sevis pāriet. Otrais ir pēcdzemdību depresija, kam ir dažādas smaguma pakāpes, tomēr visos gadījumos nepieciešams apkārtējo atbalsts un palīdzība. Trešais un vissmagākais traucējumu veids ir pēcdzemdību psihoze, ar ko – par laimi! – saskaras ļoti maz sieviešu. Tā izpaužas kā pilnīga saišu saraušana ar realitāti, un šādos gadījumos sievietei nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība.

Pēcdzemdību depresija gluži kā sāpošs vēders var piemeklēt arī vīriešus, kuriem jātiek galā ar jaunajiem tēva pienākumiem.
Depresīvs noskaņojums lielākoties raksturīgs pirmajos mēnešos pēc dzemdībām, taču var parādīties jebkurā brīdī pirmā gada laikā. Turklāt pēcdzemdību depresija gluži kā sāpošs vēders var piemeklēt arī vīriešus, kuriem jātiek galā ar jaunajiem tēva pienākumiem.

Vīriešu depresijai vairāk raksturīga aizkaitināmība, agresivitāte un šo sajūtu fiziskas izpausmes, piemēram, ātra braukšana vai alkohola lietošana. Viņi pirmajā pusgadā mēdz strādāt vairāk, jo tas ir vīriešu veids, kā tikt galā ar savām izjūtām.

Vainīgi hormoni

Raudamās dienas saistītas galvenokārt ar pirmajām negulētajām naktīm un to, ka jaunie vecāki saprot – dzīve ir mainījusies! Sievietes tā reaģē uz hormonālajām svārstībām, jo viņām sāp krūtis, arī auguma aprises joprojām nav cerētās un, iespējams, vīrieša un apkārtējo uzmanība no sievietes pāriet uz bērnu. Visbeidzot jaunajai māmiņai rodas sajūta, ka viņa ir tikai piena fabrika, sākas pēcdzemdību nomāktība un emocionālās svārstības – laime, prieks, bažas, viegla aizkaitināmība. Sieviete jūt, ka ir grūti sevi kontrolēt, asaras birst ne par ko. Apmēram divās nedēļās šīs izjūtas vairumam pāriet.

Lai gan fiziski cilvēks var būt ļoti aktīvs, pat sakāpināti darbīgs, emocionāli garastāvoklis ir zem nulles.

Par depresiju var runāt, ja šos simptomus novēro ilgāk par divām nedēļām. Vairums izpausmju sakrīt ar klasiskās depresijas pazīmēm: ilgstošs, nomākts garastāvoklis, enerģijas un motivācijas pazemināšanās, prieka un intereses trūkums par dzīvi. Lai gan fiziski cilvēks var būt ļoti aktīvs, pat sakāpināti darbīgs, emocionāli garastāvoklis ir zem nulles.

Reklāma
Reklāma

Tipiskas sieviešu depresijas izpausmes ir raudulīgums, enerģijas trūkums, fizisks nespēks. Viņas piedzīvo domāšanas gausumu, grūtības pieņemt lēmumus un koncentrēties, iespējams, pat nespēj vairs sadzirdēt citu sacīto. Zūd seksuālā interese, kas partnerattiecībās izraisa vēl lielāku diskomfortu. Parādās nevērība pret sevi – grūti ieiet dušā un pat sasukāt matus.

Depresijai raksturīgs arī apetītes zudums vai gluži pretēji – paaugstināta apetīte. Miega bads, no vienas puses, ir saprotams, jo māmiņa tiešām mazāk guļ, bet, no otras puses, arī izgulēšanās nesniedz gandarījumu. To liedz nemiers, rūpes par bērnu – visu laiku gribas pārbaudīt, vai viņš elpo. Taču var rasties vēlme arī aizbēgt no jaunās situācijas un parādās nespēja… aprūpēt bērniņu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.