Vita Narnicka: “Visvairāk iedzīvotāji uztraucas par nekustamā īpašuma nodokļiem, kuri viņiem krasi pieaugtu, ieviešot jaunās kadastrālās vērtības.”
Vita Narnicka: “Visvairāk iedzīvotāji uztraucas par nekustamā īpašuma nodokļiem, kuri viņiem krasi pieaugtu, ieviešot jaunās kadastrālās vērtības.”
Foto: Karīna Miezāja

Šoku par kadastrālo vērtību paaugstināšanu atliek uz vēlāku laiku 4

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Saruna ar Valsts zemes dienesta (VZD) ģenerāldirektori Vitu Narnicku par Valsts zemes dienesta digitalizāciju un kadastrālo vērtību noteikšanu.

 

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 80
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
15 stundas

Plašākai sabiedrībai jūsu vārds vēl ir samērā maz pazīstams. Varbūt atklāsiet, ko esat darījusi līdz šim?

V. Narnicka: Nu jau deviņpadsmit gadus strādāju dažādos amatos valsts pārvaldē. Mana darba galvenā tēma ir informācijas tehnoloģijas, gudrāk sakot, procesu transformācija ar tehnoloģiju palīdzību. Mani pirmie īstenotie projekti bija Iepirkumu uzraudzības birojā, pēc tam Īpašu uzdevumu ministrijas elektroniskās pārvaldes lietu sekretariātā, Valsts reģionālās attīstības aģentūrā, visbeidzot Valsts ieņēmumu dienestā. Klientu apkalpošanas portāli, dažāda veida elektroniskie pakalpojumi – tas līdz šim bijis mans lielākais darba lauks.

Esmu pārliecināta, ka valsts pārvaldei jāprot iet laikam līdzi, lai iespējami labāk pakalpotu sabiedrībai.

Pirms desmit gadiem skārienjutīgie mobilie tālruņi bija vien dažiem. Pašlaik tikai retajam to vairs nav. Tas ir tikai viens piemērs tam pārmaiņu laikam, kādā dzīvojam pašlaik.

 

Cik darbinieku VZD strādā pašlaik?

Mazliet vairāk par 600. Pašlaik esam sākuši aplēst, cik daudz turpmāk būtu nepieciešams, saglabājot to pakalpojumu apjomu, kāds bija 2019. gadā.

Bet vienlaikus jāapzinās, ka ļoti lielus resursus prasīs starptautiskās dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” projekts, kura īstenošanā, sadarbojoties ar citām valsts pārvaldes iestādēm, neizbēgami būs iesaistīts arī VZD. Ņemot vērā, ka dzelzceļa līnija šķērsos visu Latvijas teritoriju, skarot simtiem dažādu nekustamo īpašumu, darba apjoms būs milzīgs.

Visi pārveidojumi būs precīzi jāatspoguļo kadastra informācijas sistēmā – tā, lai pēc tam nerastos strīdi, kas jāizšķir tiesā. Paredzu, ka tas mums būs ļoti saspringts darba cēliens. Mēs nedrīkstam būt tas “pudeles kakls”, kurā šis vērienīgais, es pat teiktu, gadsimta projekts varētu iestrēgt.

 

Kādu darbinieku trūkst?

Pašlaik visvairāk trūkst augsti kvalificētu darbinieku, kuri strādā ar datiem un datu analīzi. Tāpat ļoti trūkst darbinieku ar juridiskām zināšanām.

 

Naudas trūkums VZD uzturēšanai, tostarp darbinieku atalgojumam, iespējams, bijis tas, kāpēc aizvadītajos gados sadārdzinājušies VZD pakalpojumi iedzīvotājiem. Kā būs turpmāk?

Tieslietu ministrija uzdevusi pārskatīt mūsu pakalpojumu cenrādi jau pirms manas stāšanās amatā. Pašlaik varu teikt, ka daļa pakalpojumu nesadārdzināsies. Bet dažās pozīcijās cenas mainīsies.

 

Līdz šim jau gan vienmēr sadārdzinājušies tie pakalpojumi, kuri visvairāk bijuši vajadzīgi iedzīvotājiem. Tostarp mērniekiem, kuri žēlojas, ka VZD ir ļoti dārgs. Vai iedzīvotājiem gaidāms vēl lielāks sadārdzinājums?

Domāju, ka gada vai pusotra laikā tas nenotiks. Lai pakalpojumus nesadārdzinātu mazajiem uzņēmumiem, drīzumā piedāvāsim pakalpojumu mēneša abonēšanu.

Tas nozīmē, ka neatkarīgi no pieprasītās informācijas biežuma un apjoma pakalpojumi šiem uzņēmējiem nesadārdzināsies. Vienlaikus pārskatīsim cenrādi tā, lai noteiktām iedzīvotāju grupām turpmāk nebūtu jāmaksā par pozīcijām, kuras viņiem nav vajadzīgas un kuras lieki sadārdzina viņu izdevumus.

 

Pašlaik iedzīvotājus satrauc jaunās kadastrālās vērtības viņiem piederošajiem nekustamajiem īpašumiem.

Jā, kopš esmu šajā amatā, to es jūtu ikdienā. Visvairāk iedzīvotāji uztraucas par nekustamā īpašuma nodokļiem, kuri viņiem krasi pieaugtu, ieviešot jaunās kadastrālās vērtības.

Ja šīs vērtības nebūtu saistītas ar šo nodokli, tāpat darījumu valsts nodevām, zemes nomas maksas apmēriem, tad pilnīgi iespējams, ka par tām interesētos tikai ļoti šaurā lokā.

Tāpēc jau tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzsver, ka jaunās kadastrālās vērtības nebūs spēkā, kamēr nav pārskatīta nekustamā īpašuma nodokļa politika.

 

Tagad tiek plānots jaunās kadastrālās vērtības iesaldēt līdz 2026. gadam – kā vienreiz tas jau notika. Vai kārtējā iesaldēšana būs atrisinājums?

Kāds būs lēmums šajā jomā, tas būs politiķu rokās. Jo ilgāks laiks būs vajadzīgs lēmumam par kadastrālo vērtību paaugstināšanu, jo lielāks varētu būt šoks vēlāk, ko radītu milzu starpība starp tām vērtībām, kuras ir pašlaik un kuras būs nākotnē.

 

Vai VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamentā, kurā nodarbojas ar īpašumu kadastrālo vērtēšanu, jau ir vadītājs?

Nē, arī šī amata vieta jau ilgāku laiku ir tukša. Tā nebija aizņemta jau tolaik, kad VZD vadīja Solvita Zvidriņa.

 

Vai par šo sabiedrībai svarīgo tēmu jums jau ir bijusi saruna ar tieslietu ministru?

Man bija nozīmēta tikšanās ar viņu, bet tā vēl nav notikusi. Viņš vairākkārt paudis, ka jauno kadastrālo vērtību ieviešana var notikt tikai vienlaikus ar grozījumiem nekustamā īpašuma politikā.

 

Priekšlikumus likumu grozījumos, protams, virzīs Tieslietu ministrija. Bet varbūt tādi ir arī jums?

Izpētot apkopotos iebildumus, jāatzīst, ka ir lietas, pie kurām kadastrālajā vērtēšanā patiešām varētu, kā saka, piestrādāt. Piemēram, noteikti būtu vajadzīga labāka sadarbība ar citām valsts pārvaldes iestādēm un to uzturētajiem datu reģistriem, novēršot datu nesakritības.

Piemēram, ar Būvniecības valsts kontroles biroju un tā uzturēto būvniecības informācijas sistēmu, kurā no vietējām būvvaldēm saplūst informācija par ēku būvniecību.

Par nepieciešamību novērst datu nesakritību un uzlabojumiem jau ir runājuši arī jūsu amata priekšgājēji un gadiem ilgi. Bet rodas iespaids, ka nekādu uzlabojumu nav! Piemēram, par vienu un to pašu īpašumu kadastra dati joprojām nesakrīt ar Zemesgrāmatas datiem!

Jā, tāds iespaids patiešām var rasties. Pašlaik VZD kopā ar Zemesgrāmatu ir uzsācis vienotas īpašumu reģistrācijas procedūras, kurās tiks panākts tas, lai jaunie ieraksti Nekustamā īpašuma valsts kadastrā un Zemesgrāmatā notiktu vienlaikus, tādējādi novēršot datu nesakritību. Arī man, apsēžoties VZD vadītājas krēslā, pirmajā mirklī šķita, ka šīs datu nesakritības varēja novērst jau sen. Bet, iedziļinoties detaļās, tā vairs nešķiet.

Jau gadiem ilgi runājam arī par citu nesakritību. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns iestājas par īpašumu taisnīgu novērtējumu – atbilstoši to vērtībai un no tiem gūstamajam labumam. Vai ar pašreizējiem vērtēšanas paņēmieniem VZD vispār to spēj – tā, lai par ļoti dārgiem īpašumiem to īpašniekiem būtu jāmaksā krietni lielāks nodoklis nekā par pieticīgām summām celto māju īpašniekiem?

Ko VZD varētu darīt turpmāk, lai par ļoti vērtīgiem īpašumiem iegūtie dati būtu precīzāki, par to gribētu runāt, tiekoties ar tieslietu ministru.

Vai var radīt kaut kādu ideālu īpašumu novērtēšanas metodiku, par to es gan šaubos.

Jāatzīst, man pašlaik tādas nav padomā. Vienmēr būs tādi nekustamie īpašumi, kuri tirgū nonāk reti, tādējādi datus par tiem iegūt ir grūti, pat neiespējami.

Pašlaik es lielas cerības saistu ar jau pieminēto Būvniecības valsts kontroles biroju un tā uzturēto būvniecības informācijas sistēmu. Ceru, ka no tās iegūsim precīzākus datus par ēku būvniecību un atjaunošanu, kuru pēc tam varēsim izmantot nekustamo īpašumu novērtēšanā. Tas varētu palīdzēt mums iegūt precīzākus datus arī par ļoti grezniem īpašumiem, kurus tirgū piedāvā retāk nekā, piemēram, dzīvokļus sērijveida namos.

 

Jūsu vietnieks kadastra lietās Oskars Gabrusenoks intervijā “Latvijas Avīzei” gan sacīja, ka nevarot atrast kritērijus, pēc kuriem varētu noteikt, ko uzskatīt par ļoti greznu, attiecīgi augstāk kadastrāli novērtētu nekustamu īpašumu. Dabā tos gan var viegli atšķirt no pieticīgi celtajām ēkām.

Vienmēr esmu iestājusies par nepārtrauktu uzlabojumu kultūru, ko gribētu ieviest arī VZD darbībā. Ja nemeklēsim un neko nedarīsim, tad, protams, nekas nemainīsies.

 

Tieslietu ministrs cita starpā atzinis, ka aizvadītajos trijos gados VZD nav rīkotas konsultatīvās sanāksmes ar nekustamo īpašumu tirgotājiem, vērtētājiem, zemes ierīkotājiem, kas tādējādi būtu viens no uzlabojumiem, lai iegūtu precīzākus datus par īpašumiem. Vai tā ir, un vai turpmāk tādas rīkosiet?

Jā, ministra pārmetums ir vietā. Kāpēc šādas sanāksmes agrāk nav rīkotas, par to man grūti spriest. Bet 22. septembrī tādu jau sarīkojām. Esam arī vienojušies par nākamās sanāk­smes laiku.

 

Savulaik VZD publicēja gadskārtējos nekustamā īpašuma tirgus pārskatus. Kāpēc tagad to vairs nav?

Jūs neesat vienīgais, kurš par to jautā. Par šo trūkumu man teikuši arī daži VZD darbinieki. Pašlaik jāsaprot, cik ātri šo trūkumu varam novērst, ņemot vērā mūsu iespējas un cilvēku resursus.

 

Vai jums jau ir plāns, ko jūs, stājoties šajā amatā, gribētu uzlabot VZD darbībā?

Viens plāna punkts ir iestādes reorganizācija. Tas gan nācis nevis no manis, bet no ārienes. Bet arī es uzskatu, ka tā ir iespēja, kā varētu efektīvāk izmantot mūsu rīcībā esošos resursus.

Otrs plāna punkts – kadastra informācijas sistēmas modernizācija. Te saredzu lielu nepieciešamību iesaistīt to auditoriju, kurai šī sistēma vajadzīga ikdienas darbā un visvairāk.

Šis plāna punkts ir pārāk ilgi nogulējis plauktā, tagad mūs spiež iekavētie termiņi.

Saistītie raksti

Vienu mācību esmu ieguvusi jau agrāk. Katru darba dienu beidzot, pirms došanās uz mājām es ierakstu savā kalendārā, kas man noteikti jāizdara rīt. Secīga plānošana man palīdz izturēt šo slodzi, atlicinot laiku arī sev un nemēģinot visas problēmas atrisināt uzreiz. Ja kāds saka, ka to spēj, tad tas man ir brīnums. Vadīt šo iestādi – man tas lielā mērā ir izaicinājums. Es centīšos pieņemt to ar godu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 80
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 52
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 32
20 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā mediķi tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām 22
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Kariņš atklāj, kā būtu iespējams apturēt Covid-19 izplatīšanos 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darba dienās tomēr neierobežos veikalu darbalaiku 2
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Uz Ķīpsalas izstāžu zāli ved Covid-19 pacientu gultas! Viņķele brīdina par viltus ziņām
31 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vēl 2109 cilvēki; Igaunijā – 524
12:07
LE
LETA
Veselam
Uz Ķīpsalas izstāžu zāli ved Covid-19 pacientu gultas! Viņķele brīdina par viltus ziņām
12:02
LA
LA.LV
Finanšu ministrija
Uzsāk pieteikumu pieņemšanu dīkstāves atbalstam un atbalstam algu subsīdijai
11:55
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO: “Patīk vai nepatīk, budžetā neko neiegūsiet,” Zīle iesmej opozīcijā esošajai Reizniecei-Ozolai
51 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 4
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers? 6
5 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Ārste: Cilvēki baidās braukt uz slimnīcu 2
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ģitārists Kaspars Ansons dēlam devis vārdu Kastanis: man patīk lietas izdomāt, negribu visu “pēc saraksta”
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās 9
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Grožāns izrakstīts no slimnīcas: pēc asins stindzinošās avārijas apdegumus turpinās ārstēt mājās
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Suns, kas nav tikai suns: Pepija gaida pandēmijas beigas, lai varētu sākt strādāt
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jāpriecājas arī par šo mazumiņu? Atņem naudu, bet atjauno “deputātu kvotas”
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skaistas, drosmīgas un neatvairāmas: kādas bija Džeimsa Bonda meitenes filmās no 1962. līdz 2021.gadam
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 17
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 52
17 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas 10
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 32
20 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
15 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 39
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Pelni puķu dārziņam: tagad vai pavasarī?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska. Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Meta un Sniedze
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 9
23 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 52
23 stundas