STOPkadri: Trīskāršs sods vienas dienas laikā – tāds ir brauciens bez OCTA. Tas ir samērīgi? 74

Reinis Kļavis ir mājražotājs un zemessargs no Tīnūžiem. Vasarā viņš tirgo saldējumu, taču pārējos gada mēnešos pilda pilsoņu pienākumu un gādā par drošību. Reinis stāsta, ka starp ikdienas pienākumiem un rūpēm viņš ir aizņemts arī ar domu par trīskāršo sodu, ko saņēma vienas dienas laikā par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Ar Reini tiekamies pie TV24 studijas. Sarunas sākumā viņš uzsver, ka rudens viņam iesācies drīzāk drūms nekā saulains. Septembra vidū, baudot atvaļinājumu Vidusjūras krastā, e-pastā saņēmis trīs soda kvītis 350 eiro apmērā par pirms 20 dienām izdarītu pārkāpumu – transportlīdzekļa vadīšanu bez Obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas. Todien (dienā, kad veicis pārkāpumu) ceļā pavadījis tikai nepilnu stundu. Vienu sodu piesprieda policijas ekipāža, viņu neapturot, pārējos divus – fotoradari. Polisi nebija iegādājies, jo, pašam nemanot, nejauši to nopircis savas meitas automašīnai. Reinis vainu atzīst, ka braukt bez OCTA ir pārkāpums, tomēr vairākkārtīgs sods šajā gadījumā ir netaisnīgs.

Reinis Kļava, uzņēmējs: “Es neuzskatu, ka tas ir tīšs pārkāpums šajā gadījumā. Tā gadās, muļķīgi. Neveiksmīgi, jā, bet nu tā gadās. Tas nav, piemēram, ka tu brauc pa pilsētu uz 100 km/h, tas ir apzināts pārkāpums. Tu sēdies pie stūres dzērumā, tu zini, ka tas ir apzināts pārkāpums. Šajā gadījumā tā nav, manuprāt.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jautājums, vai vairākkārtēja soda piemērošana par vienu un to pašu pārkāpumu. Piemēram, braukšanu bez OCTA vai neizietas tehniskās apskates, ir taisnīga, raisījis diskusijas arī Saeimā. Ceļu satiksmes likumā ir plānots iestrādāt precizējumus, kas paredzētu risināt soda samērīgumu, atzīst Saeimas Juridiskā komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins. Viņam nešķiet pareizi, ka nav ierobežots maksimālo sodu skaits noteiktā laika intervālā.

Andrejs Judins, Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs: “Man pašam nešķiet pareizi, ka cilvēks, piemēram, braucot stundu, trīs reizes tiek sodīts. Tā nedrīkst būt, manā skatījumā. Es domāju, ka likumprojektā, ko mēs šodien atbalstīsim 1. lasījumā, mēs iestrādāsim arī risinājumu. Novembrī tad, kad, tagad būs trīs nedēļas, lai sagatavotu priekšlikumus. Jo tur ir cits jautājums, tas projekts nav par šo aspektu. Tur ir par liela ātruma pārkāpšanu, bet ir visas iespējas iestrādāt.”

Reinis trīs nedēļas nezināja par izdarīto pārkāpumu un, ka pārvietojas bez OCTA polises, tādēļ viņš nešaubās, ka varētu pienākt vēl soda kvītis. TV24 CSDD noskaidroja, ka tas, cik ilgā laikā tiek piemērots sods, ir atkarīgs no Valsts policijas. . Arī opozīcijas deputāts Edgars Tavars atbalsta likuma grozījumus un uzsver, ka par sodu jāziņo laicīgāk, lai personai būtu iespēja novērst pārkāpuma turpināšanos.

Edgars Tavars, Saeimas deputāts (AS): “Es pats personīgi esmu dzirdējis šos piemērus un par šīm 20 vai 10 dienām, kad cilvēks ir nedēļu palaidis garām, cilvēcīgi aizmirsies. Nāk rudens un ļoti daudz dažādu problēmu. Un, ja mēs viņu sodām pēc 20 dienām, nevis informējam un atnāk sods. Tas, protams, nav pareizi. Es uzskatu, ka šādiem grozījumiem noteikti ir jābūt un ir jādiskutē. Galvenais, lai cilvēks saņem informāciju, nevis pēc trīs nedēļām saņem veselu virkni sodu. Ja viņš ignorē šo informāciju, tad tā ir cita lieta.”

Pēc Judina teiktā, agrāk lielu lomu spēlēja cilvēciskais faktors. Proti, policija apstādināja pārkāpēju, izvērtēja situāciju un informēja par pārkāpumu. Sodu vairākkārtēja piemērošana parādījās, kad pārkāpumu fiksēšanai sāka izmantot tehniskos līdzekļus, neapturot transportlīdzekli. Līdz ar to šobrīd nav iespējams izprast, kādēļ cilvēks veicis pārkāpumu un piemērot sodu uzreiz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.