Daiga Kalniņa: “Esam matemātiski skaitļojuši, ka pat tad, ja visi alsundznieki nobalso par kādu sarakstu un kādu cilvēku, bet neviens cits viņiem balsi nenodod, tad Kuldīgas novada domē alsundzniekam vienalga neizdotos iekļūt.”
Daiga Kalniņa: “Esam matemātiski skaitļojuši, ka pat tad, ja visi alsundznieki nobalso par kādu sarakstu un kādu cilvēku, bet neviens cits viņiem balsi nenodod, tad Kuldīgas novada domē alsundzniekam vienalga neizdotos iekļūt.”
Foto: Karīna Miezāja

“Suiti visos laikos izdzīvos un uz galvas sev neļaus kāpt,” Daiga Kalniņa atklāti par novadu reformu 2

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Administratīvi teritoriālās reformas sakarā savulaik publiski tika vēstītas ziņas no Alsungas novada, ka domes priekšsēdētāja Daiga Kalniņa vedusi laukā savu delegāciju no tikšanās Kuldīgā ar tālaika vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci. Suiti asi protestējuši, ka atbraukušie rīdzinieki neieklausās viņu argumentos par patstāvību. Kas mainījies alsundznieku nostājā? Saruna ar Daigu Kalniņu.

 

Vai Alsunga negrib reformēties?

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 120
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Lasīt citas ziņas

D. Kalniņa: Negribēja, bet tagad izvēles vairs nav. Esam rakstījuši vēstules, devušies uz Saeimas komisiju, kur izskatīja novadu reformu, argumentējuši savu pozīciju. Mūsu iebildes neņēma vērā. Vērsāmies Satversmes tiesā, bet tā nepieņēma iesniegumu, sakot, ka nesaredz alsundznieku tiesību aizskārumu. Tas ir politisks lēmums par iekļaušanu (kopā ar Skrundu) Kuldīgas novadā.

 

Suiti esot lieli spītnieki…

Suiti visos laikos izdzīvos un uz galvas sev neļaus kāpt.

 

Vasarā pie jums viesojās Valsts prezidents Egils Levits. Vai nepalīdzēs prezidenta kancelejā sagatavotais Vēsturisko zemju un kultūrtelpu likumprojekts?

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašreiz likumprojektu skata Saeimā. Pagaidām tas dod kādu ietvaru, bet tur nav apsolījuma, ka tieši suitu kultūrtelpa tiks glābta, un tur nav arī konkrēta mehānisma, kā to paveikt. Skaidrs, ka likumā vēlreiz tiks nostiprināta pašvaldību atbildība un pienākums līdzdarboties, lai mazās, īpašās kultūras saglabātu un veicinātu. No pēdējās diskusijas Saeimā sanāca, ka kultūrtelpas speciāli neizdalīs. Latvija esot dinamiska zeme, kur kultūrvides kā saliņas pastāvējušas vēsturiski, bet veidojas arī jaunas. Deputāti palika svārstoties, vai nepieminēt kultūrtelpas, kas ir UNESCO sarakstā, bet jāskatās, kā viss beigsies.

 

Tas jūs ne visai iedrošina?

Tas, protams, ir solis uz priekšu – ka ir atsevišķs likums, kurā būs pateikts, ka kultūrtelpas ir svarīgas un, lai kāda politiskā vara te nāktu, visām likums būs saistošs. Bet konkrētais likums nepasaka konkrēti, kādā veidā šīs kultūras jāaizsargā un jākopj.

 

Vai mazajai Alsungai neklātos labāk kultūrvēsturiskās vides, etniskās savdabības aizsardzībā, ja to pievieno Kuldīgai?

To pašreiz nevar pateikt. Būs pašvaldību vēlēšanas jūnijā. Plāno, ka cilvēki nezaudēs pakalpojumus, turpmākā kopdzīvē palikšot arī darba vietas. Tālāko rādīs laiks. Visdrīzāk, to redzēsim, kad tiks pieņemts 2022. gada budžets, kas jaunajā novadā deputātiem būs prioritātes.

 

Taisīsiet “Suitu sarakstu”?

Piedalīšos vēlēšanās no ZZS listes. Pieņemu, būs vēl alsundznieki, kuri startēs vēlēšanās. Suitu kultūrtelpa nav tikai Alsunga, bet arī Gudenieku pagasts un Jūrkalne (Ventspils novada teritorijā). Suiti pastāvēs neatkarīgi no tā, vai kāds pārstāvis tiks ievēlēts Kuldīgas domē vai ne. Alsungas novada iedzīvotāji ir parādījuši, ka neguļ un negaida, kad zelta kalni birs no gaisa. Ir ideja, ir redzējums, seko aktīva kopā nākšana. Tiek iesniegti projekti par finansējumu gan pašvaldības, gan lielākos fondos.

Vēsturiski vairāk nekā desmit gadus darbojas etniskās kultūras centrs “Suiti”, ir Suitu parlaments, kas vairāk noskaņots uz ekonomikas stiprināšanu, saprotot, ka suitu kultūra var pastāvēt, ja šeit ir cilvēki, viņiem ir darbs un iztikšana.

Alsunga kā vieta noteikti nepazudīs. Ja vien jaunajā novadā ievēlētie sapratīs, kāds spēks ir iedzīvotājiem, kā viņi deg par savām idejām, cerams, atradīsies arī neliels finansējums ideju īstenošanai.

 

Cik balsstiesīgo ir Alsungā?

Pagājušoreiz vēlēt aizgāja ap 700 balsotāju, kas ir augsta – pāri 60 procentiem – līdzdalība. Taču esam matemātiski skaitļojuši, ka pat tad, ja visi alsundznieki nobalso par kādu sarakstu un kādu cilvēku, bet neviens cits viņiem balsi nenodod, tad Kuldīgas novada domē vienalga neizdotos iekļūt.

Opā! Vai nav kaut kas jādara likumos, lai nodrošinātu domēs mazo pagastu pārstāvību? Piemēram, jādomā par mažoritārām pašvaldību vēlēšanām?

Uz to var dažādi paskatīties. Man patiktu princips, ka deputāti jūt atbildību konkrētu vēlētāju priekšā. No otras puses, jāskaita, cik novadā ir pagasti un pilsētas – vai deputātu nebūtu nesamērīgi daudz? Varbūt tas nemaz nebūtu slikti, jo dotu viedokļu daudzveidību. Bet viss notiks, kā jānotiek. Ja arī Kuldīgas domē neiekļūs neviens Alsungas pārstāvis, tas netraucē cilvēkiem iet un aizstāvēt savu viedokli. Bet, ja ievēlētu vienu vai pārīti alsundznieku, tā būtu mūsu “runājošā balss”, bet balsojumos pārsvaru tādējādi nenodrošinās.

Pašreiz nav indikāciju, ka suitus gribētu apspiest. Bažas ir par to, ka līdz šim bija iezīmēta nauda – tieši Alsungas novadam. Tam kļūstot par pagastu, turpmāk līdzekļi būs Kuldīgā, lielajā kopīgajā katlā. Iespējams, būs labāk un mums no katla atlēks vairāk. Iespējams, naudu vairāk novirzīs pilsētai. Kā tas būs, šodien nevar zināt.

 

Tātad darba vietas netiks zaudētas, izņemot jūsējo – domes vadītājas postenī?

Jā, bet ar to rēķinājos. Deputātus vēlē uz četriem gadiem, nākamreiz var arī netikt domē. Sarunās par novada nākotni sola, ka darbinieki vietas nezaudēs, bet tad gan nav skaidrs, kāds no reformas būs ieguvums. It kā pievilkti aiz matiem, bet šādi tādi aprēķini bija, ar kuriem mūs centās pārliecināt. Visu laiku taču daudzināja, kādas mazajos novados ir milzīgas administratīvās izmaksas. Kolīdz apvienos lielajos, tā būšot pavisam cita lieta. Bet kur un kā radīsies līdzekļu ietaupījums, ja būtiski nekas nemainās? Pašlaik ieplānots, ka iedzīvotājiem arī pakalpojumi jāsaglabā pēc iespējas tuvāk, tajā pašā daudzumā, kā bija.

Ko jūs sakāt, ka nav iespējams pašvaldību vēlēšanām pieteikt neatkarīgo sarakstus? Arī prezidents Levits uztraucas, ka esam vienīgā Eiropas Savienības valsts, kurā neļauj demokrātiskā veidā kandidēt bezpartijiskiem sarakstiem.

Patlaban esmu ievēlēta no apvienības “Par Alsungas novada izaugsmi”. Tas, ko redzu pie lauku cilvēkiem, – viņi ne visai uzticas partijām. Ceru, šis faktors neatbaidīs no vēlēšanām. Vēlētāji saredzēs iespēju, kā ar savu balsi ietekmēt rezultātu. Bet es piekrītu, ka tas ir solis prom no demokrātijas.

 

Turklāt kur paliek teiktais par iedzīvotāju ciešāku iesaisti pie varas pašvaldībā!

Iedzīvotāji iesaistās, ja izjūt uzticību varai. Tad viņi nešķiro partijisko piederību un nāk ar savām iniciatīvām.

 

Suitu apgabals slavens ar suitu sievu dziedāšanas prasmēm. Ar ko vēl ievērojami šejienieši, piemēram, piebaldzēni zināmi kā ratiņu dreimaņi, jēru kāvēji?

Esam katoļi, kam apkārt dzīvo daudzkārt izplatītākas Lutera ticības ļaudis. Mums ir šī burdona dziedāšanas un dūdu spēles tradīcija. Suiti lepojas, ka ir īpaši. Mēs esam savrupi un spītīgi turamies pretī tiem, kas grib pataisīt suitus kā visus citus. Turamies pie savas savdabības. Tajā pašā laikā suiti ir atvērti pret cilvēkiem, kuri nenāk ar nicinājumu un noliegšanu.

Kādreiz mēdz spriest – suiti nepieņemot svešus. Bet beidzamajos gados uz šejieni aizvien vairāk pārceļas no pilsētas, tāpēc ka viņi grib izjust šo īpašo vietu, grib lauku gaisotni ar tām iespējām, ko Alsunga piedāvā. Bērnudārzs bez rindas, skola tepat pie mājām, nekādas spaidīšanās, mīcīšanās pa transporta līdzekļiem kā lielpilsētā. Visi visus pazīst, visi bērni pieskatīti. Te ir ļoti labs interneta pieslēgums, visas iespējas strādāt attālināti. Ja tikai ienācēji ir atvērti, suiti viņus uzņems labi. Kā savējos.

 

Vai jaunie sevi apzinās par suitiem? Šodien viens otrs jauneklis lepni pasludina sevi par kosmopolītu, pat latvietībai negrib piederēt!

Pusaudžu gados ir posms, kad grib būt kā visi. Staigāt vienādos T kreklos, džinsos. Taču, kādā brīdī tiekoties ar jauniešiem, viņš apzinās atšķirību no lielā pulka. Tās ir šīs suitu saknes, īpašās prasmes. Man ļoti patīk, kā strādā mūsu jauniešu biedrība, kura necenšas dot visu gatavu rokā, bet vāc kopā jauno audzi. Mums 12–13 gadus veci bērni paši plāno pasākumus, bez kautrēšanās uzaicinot visus lielos māksliniekus, un viņi arī atbrauc! Pat naudu neprasa! Tāda uzdrīkstēšanās nereti noder turpmākajā dzīvē. Vispār gribu uzteikt biedrības, kuru mazā Alsungā ir reģistrētas divdesmit divas.

 

Jums ir slavenās sievas, jūs esat domes vadībā – ko dara suitu vīrieši?

SAISTĪTIE RAKSTI

Vīrieši mums ir stiprais dzimums. Viņi prot mežus gāzt un visus vīru darbus. Runājot par kultūru, mums ir arī folkloras ansamblis “Suitu vīri”. Un suitu dūdinieki.

 

Uz asumiem vairs neizejat?

Ja mūs piekrāps ar apvienošanos, ja viss nenotiks, kā norunāts, ja pakalpojumi aizplūdīs no Alsungas, tad atkal kļūsim asi. Pašlaik nav ko spēkus tērēt, nav ko velti šķērdēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 29
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 35
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 51
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 63
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 51
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
11 stundas