Foto: LETA/EPA

Sveču diena, Murkšķa diena, Imbolka – klāt mistiskais 2. februāris 1

Šogad Murkšķa dienai Amerikā apaļa gadadiena – 1886. gadā Panksatonijas pilsētiņas laikrakstā “Punxsutawney Spirit” bija publicēta neliela ziņa par to, ka iestājusies Murkšķa diena un zvēriņš nav ieraudzījis savu ēnu. Nākamajā dienā notika pirmie Murkšķa dienas svētki, kad ļaudis jau īpaši pulcējās pie alas Tītaru kalnos.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Kā zinām no 1993. gadā uzņemtās filmas “Murkšķa diena” ar Bilu Mureju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās, Amerikā, īpaši Pensilvānijā, kur mīt slavenais Panksatonijas Fils, šodien aiz pakaļkājām velk no alas ārā murkšķi, lai pārliecinātos, vai viņš met ēnu vai ne. Ticējums, proti, ir, ka tad, ja 2. februārī spīd saule un zvēriņš ierauga savu ēnu, viņš ielien atpakaļ alā un guļ vēl sešas nedēļas (un šajā laikā turpinās ziema), bet, ja ēnu neierauga, tad pavasaris jau tepat klāt.

Pamazām Murkšķa diena Pensilvānijā izvērtusies par vietēja mēroga svētkiem, kuriem cilvēki gatavojas, pasniedz īpašus ēdienus, sarunājas tikai Pensilvānijas vācu dialektā un iekasē sodanaudas no tiem, kuri ierunājas angliski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pirmā reize, kad pieminēta Murkšķa diena, bijusi jau 1841. gadā, kāda veikalnieka Džeimsa Morisa dienasgrāmatā, un tā paver galvu reibinošu skatu uz šo šķietami moderno svētku mitoloģiskajām saknēm. Proti, viņš rakstīja: “Pagājušajā otrdienā, 2. februārī, bija Sveču diena, kurā, saskaņā ar vācu ticējumiem, no alas izlien murkšķis…”

Jāpiezīmē gan, ka Eiropā dzīvnieka pareģa lomā parasti tika izmantots šajos platuma grādos daudz biežāk sastopamie āpši un lāči, ne murkšķi, bet galvenais jau tomēr Murkšķa dienas sasaistīšana ar pagānisko Sveču dienu, kuru bija ierasts svinēt arī Latvijā, un ar kuru patiešām saistās daudz ticējumu laika pareģošanai kā pavasarī, tā gaidāmajā vasarā (daži no tiem lasāmi tālāk).

Īrijā, Skotijā un Menas salā vienu dienu agrāk – 1. februārī – bija ierasts svinēt Imbolku jeb sv. Brigidas dienu – sākotnējie pagānu svētki, ienākot kristietībai, tika pielāgoti svēto vārdiem, un tā bija viena no četrām svarīgākajām svinamdienām gada garumā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.