Horoskopi un mistika

Sveču diena, Murkšķa diena, Imbolka – klāt mistiskais 2. februāris1

Foto: LETA/EPA

Šogad Murkšķa dienai Amerikā apaļa gadadiena – 1886. gadā Panksatonijas pilsētiņas laikrakstā “Punxsutawney Spirit” bija publicēta neliela ziņa par to, ka iestājusies Murkšķa diena un zvēriņš nav ieraudzījis savu ēnu. Nākamajā dienā notika pirmie Murkšķa dienas svētki, kad ļaudis jau īpaši pulcējās pie alas Tītaru kalnos.

Kā zinām no 1993. gadā uzņemtās filmas “Murkšķa diena” ar Bilu Mureju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās, Amerikā, īpaši Pensilvānijā, kur mīt slavenais Panksatonijas Fils, šodien aiz pakaļkājām velk no alas ārā murkšķi, lai pārliecinātos, vai viņš met ēnu vai ne. Ticējums, proti, ir, ka tad, ja 2. februārī spīd saule un zvēriņš ierauga savu ēnu, viņš ielien atpakaļ alā un guļ vēl sešas nedēļas (un šajā laikā turpinās ziema), bet, ja ēnu neierauga, tad pavasaris jau tepat klāt.

Pamazām Murkšķa diena Pensilvānijā izvērtusies par vietēja mēroga svētkiem, kuriem cilvēki gatavojas, pasniedz īpašus ēdienus, sarunājas tikai Pensilvānijas vācu dialektā un iekasē sodanaudas no tiem, kuri ierunājas angliski.

Tomēr pirmā reize, kad pieminēta Murkšķa diena, bijusi jau 1841. gadā, kāda veikalnieka Džeimsa Morisa dienasgrāmatā, un tā paver galvu reibinošu skatu uz šo šķietami moderno svētku mitoloģiskajām saknēm. Proti, viņš rakstīja: “Pagājušajā otrdienā, 2. februārī, bija Sveču diena, kurā, saskaņā ar vācu ticējumiem, no alas izlien murkšķis…”

Jāpiezīmē gan, ka Eiropā dzīvnieka pareģa lomā parasti tika izmantots šajos platuma grādos daudz biežāk sastopamie āpši un lāči, ne murkšķi, bet galvenais jau tomēr Murkšķa dienas sasaistīšana ar pagānisko Sveču dienu, kuru bija ierasts svinēt arī Latvijā, un ar kuru patiešām saistās daudz ticējumu laika pareģošanai kā pavasarī, tā gaidāmajā vasarā (daži no tiem lasāmi tālāk).

Īrijā, Skotijā un Menas salā vienu dienu agrāk – 1. februārī – bija ierasts svinēt Imbolku jeb sv. Brigidas dienu – sākotnējie pagānu svētki, ienākot kristietībai, tika pielāgoti svēto vārdiem, un tā bija viena no četrām svarīgākajām svinamdienām gada garumā.

Bet kas zina, kas bijis pirmais – pagānisms vai šoreiz tomēr kristietība… Katoļu kalendārā 2. februāris iezīmē 40 dienas pēc Kristus piedzimšanas, liturģiskajā kalendārā tā ierakstīta kā Sveču diena jeb Kunga prezentācija svētnīcā, arī Sv. Marijas Attīrīšanās diena, kas, kā lasāms rakstos, svinēta gandrīz tikpat vērienīgi kā Lieldienas.

40 dienas reiz bija ierasts attīrīšanās laiks pēc dzemdībām – arī gluži praktisku apsvērumu dēļ, jo slimīgie mazuļi lielākoties nomira pirmajās nedēļās pēc piedzimšanas. 2. februāris ir viens no senākajiem Romas katoļu baznīcas svētkiem, to atzīmē jau kopš 4. gadsimta, pat saglabājušies atsevišķu 4. un 5. gadsimta bīskapu sprediķi, kas sacīti šajos svētkos.

Kā Jēzus prezentācija templī saistās ar svecēm? Vistiešākajā veidā: ja Jēzus ir pasaules gaisma, tad dabiski šajā dienā liet sveces un svētīt tās baznīcā.

Un, tā kā 2. februāris ir teju precīzs viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, tad arī loģiski šajā dienā vērot, vai jau netuvojas pavasaris.

Alsungas murkšķis šodien esot gulējis ciešā miegā, ziņo aģentūras – atšķirībā no Panksatonijas sugasbrāļa viņš nav pieradis pie veltas raustīšanas: kad ziemas miegs būs izgulēts, tad arī celsies.

Bet senie latviešu ticējumi par Sveču dienu saka lūk, ko:

Šajā dienā namamātes vāra pupas un cep karašas. Ja kādai nav ko cept – tai vajag drusku gaļu vai miltus ielikt krāsnī, lai smarža pārietu pāri istabai.

Tāpat šajā dienā ieteicams vārīt arī cūkas galvu un grūztus miežus, ēst kāpostus un gaļu, lai labi augtu. Saimnieces vāra biezu putru, lai pienam būtu biezs krējums, puišiem jādzer alus, lai būtu skaisti.

Jauniem cilvēkiem jāēd dzērveņu ogas un jāsmejas, lai visu gadu būtu jautri. Tiek uzskatīts, ka tas, kurš Sveču dienā vairāk mielosies un daudz smiesies, jaunajā gadā dzīvos bagāti un būs laimīgs.

Svecainē jālej sveces, lai tās būtu taisnas un gaiši degtu. Ar svētītām svecēm var pasargāt māju no pērkona iesperšanas.

Saistītie raksti

Sveču dienā jāsvēta vasarā salasītās zāles. Sveču dienā svētītās zāles jāmet ugunī, lai negaiss pārietu.

Ja Sveču diena ir apmākusies un snieg sniegs – bites daudz spieto un tām ir daudz medus.

Ja Sveču dienā saule gaiši spīd – nāks vēl vairāk sniega, nekā pirms tam ir snidzis.

Ja Sveču dienā saule spīd tik ilgi, kamēr apseglo zirgu – gaidāma jauka vasara.

Ja Sveču dienā snieg vai putina – gaidāma silta un lietaina vasara; ja skaidrs laiks – sausa.

Ja Sveču dienā pil ūdens, ka vista var padzerties, – būs labs gads.

Ja Sveču dienā silts laiks – būs agrs pavasaris.

Ja Sveču dienā salst – būs slikta raža.

Ja Sveču dienā uznāk tik daudz sniega, ka melnam vērsim paliek no sniega raiba mugura, – būs labs gads.

Ja Sveču dienā ir piesarmojuši koki – to gadu būs bagāta vasara.

Ja ap Sveču dienu vētrains laiks – būs jauks pavasaris.

Ja Sveču dienā ilga saule – būs slikts siena laiks.

Ja Sveču dienā aizputināti ceļi – būs lieli pavasara plūdi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Horoskopi un mistika
Tu zini, ko vēlies un kā to iegūt! Horoskopi 25.maijam
6 dienas
LK
Linda Krāģe
Horoskopi un mistika
Nedēļas sākumā būs daudz enerģijas! Horoskopi no 25. līdz 31. maijam
Nedēļa
LA
LA.LV
Horoskopi un mistika
Dari to, ko pats vēlies! Horoskops 24.maijam
Nedēļa

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
21 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
30 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam?
18 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Dzīve pēc ārkārtējā stāvokļa atcelšanas būs vien normalitātes ilūzija
1 stunda