Aviokatastrofā bojā gājušo radinieki bija sarīkojuši demonstrāciju, izvietojot 298 tukšus krēslus iepretī Krievijas vēstniecībai Hāgā, protestējot pret Maskavas atteikšanos sadarboties katastrofas izmeklēšanā.
Aviokatastrofā bojā gājušo radinieki bija sarīkojuši demonstrāciju, izvietojot 298 tukšus krēslus iepretī Krievijas vēstniecībai Hāgā, protestējot pret Maskavas atteikšanos sadarboties katastrofas izmeklēšanā.
Foto: Piroschka van de Wouw/REUTERS/SCANPIX/LETA

Krievija turpina noliegt saistību ar Malaizijas lidmašīnas katastrofu 0

Nīderlandē vakar sākās tiesas prāva par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu virs Krievijas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Austrum­ukrainā 2014. gada jūlijā, kad bojā gāja visi tobrīd lidmašīnā esošie 298 pasažieri un apkalpes locekļi. Aptuveni divas trešdaļas no bojāgājušajiem bija Nīderlandes pilsoņi.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Prāva notiek Badhūvedorpā netālu no Amsterdamas Šipholas lidostas, no kuras Malaizijas lidmašīna 2014. gada 17. jūlijā devās liktenīgajā reisā uz Kualalumpuru. Tiesa lēma, ka četru apsūdzēto – Krievijas pilsoņu Igora Girkina un Sergeja Dubinska, kā arī Ukrainas pilsoņa Leonīda Harčenko – tiesāšana var notikt, neraugoties uz to, ka neviens no viņiem tiesā nav ieradies. Viņu aizturēšanai izdoti starptautiskie orderi.

Nīderlandes tiesnesis norādīja, ka bijuši mēģinājumi apsūdzētos izsaukt uz tiesu gan ar pasta, gan sociālo mediju starpniecību, taču bez atbildes.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ceturto aizdomās turamo Krievijas pilsoni Oļegu Pulatovu pārstāv advokāts, taču arī viņš pats prāvā nav klāt. Tiesvedība notiek pēc Nīderlandes likumiem, un tiesas kolēģijā ir pieci tiesneši: trīs pastāvīgie un divi vietnieki. Pimstiesas izmeklēšanā piedalījās Ukrainas, Nīderlandes, Austrālijas, Malaizijas un Beļģijas juristi.

Sākotnēji bija paredzēts šo lietu izskatīt tribunālā ANO ietvaros, taču tam nepiekrita Krievija, kas dažādām metodēm turpina pretoties patiesības noskaidrošanai. Nīderlandē un citviet pasaulē milzu sašutumu izraisīja fakts, ka vairākas dienas pēc traģēdijas katastrofas vieta Donbasā netika norobežota, Krievijas separātistiem piesavinoties bojā gājušo tālruņus un citas personīgās mantas.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka raķete “Buk”, ar kuru notriekta lidmašīna, uz Ukrainu tika nogādāta no Krievijas pretgaisa aizsardzības brigādes, kas izvietota Kurskā.

Nīderlandes vadītā starptautiskā izmeklētāju grupa, kas vairākus gadus vāca pierādījumus, pērn paziņoja, ka četri aizdomās turamie ir atbildīgi par pretgaisa raķešu sistēmas “Buk” atvešanu no Krievijas uz konflikta zonu Ukrainas austrumos.

Bijušais Krievijas Federālā drošības dienesta pulkvedis Girkins lidmašīnas notriekšanas laikā Austrumukrainas Doņeckas apgabalā bija prokrievisko kaujinieku augstākais militārais komandieris, norāda izmeklētāji. Dubin­skis un Pulatovs bija saistīti ar Krievijas militāro izlūkdienestu. Ukrainas pilsonis Harčenko komandēja kaujas vienību separātistu kontrolētajā Doņeckas apgabala teritorijā.

Ja apsūdzētie tiktu atzīti par vainīgiem, viņiem var draudēt mūža ieslodzījums.

Krievija, kas neizdod savus pilsoņus tiesāšanai ārvalstīs, noliegusi jebkādu saistību ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu.

“Mēs uzskatām, ka Krievijai tomēr būtu mums jāsniedz atbildes uz vairākiem jautājumiem sakarā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu,” runājot bojā gājušo pasažieru radinieku vārdā paziņojis Sanderss van Luiks, kura brālis gāja bojā katastrofā. Daži eksperti uzskata, ka prāva varētu ilgt vairākus gadus. Kā ziņo Nīderlandes mediji, valdība ir piešķīrusi 54 miljonus eiro tiesvedības finansēšanai līdz 2023. gadam.