Foto: Timurs Subhankulovs

“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 21

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Vai dzimis nākamais Maestro? 9 gadus vecais Gustavs pārsteidz ar apbrīnojamu klavierspēli
VIDEO. “Viņi aizmirsa viņam ielikt žokli!” Video, kas virāli izplatās Krievijā, sniedz nepārprotamākus pierādījumus Putina dubultnieku teorijai 16
Rungainis par korupciju Latvijā: Iepriekš bija centralizēta zagšana, tagad lielzagļi demontēti un tie iestājušies dienestos, kur iespīd maz gaismas 48
Lasīt citas ziņas

Sadzīves atkritumu savākšanu un apglabāšanu Latvijā lielākoties veic licencēti uzņēmumi, tomēr ne visi iedzīvotāji ir noslēguši attiecīgus līgumus, līdz ar to mēsli tiek izbērti ceļmalās, upju vai dīķu tuvumā un ļoti bieži – arī mežos.

AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) darbinieki atrod ne tikai pudeles, maisus un citas drazas, bet arī dažādus lielgabarīta atkritumus – sadzīves tehniku, mēbeles, santehniku, būv­gružus u. tml. Kā liecina “LVM” pieredze, viena kubikmetra atkritumu savākšana mežā izmaksā vairāk nekā tā noglabāšana atkritumu poligonos, turklāt process ir vēl dārgāks, ja atkritumi izmētāti lielā teritorijā (kopumā atkritumu savākšana mežā izmaksā vidēji 45 eiro/m3).

CITI ŠOBRĪD LASA

Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu savā administratīvajā teritorijā ir atbildīgas pašvaldības. Jāatzīst, ka tās dara lietas labā, ko var, taču ir atsevišķas vietas, kur atkritumi tiek izmesti regulāri un lielos daudzumos, tātad ar sistēmu kaut kas tomēr nav kārtībā.

Uz vienu no tādām vietām – Baldones mežiem, kas atrodas jaunizveidotajā Ķekavas novadā, – devāmies kopā ar Zemgales reģiona Misas iecirkņa mežkopi Madaru Grasmani.

Viņš stāsta, ka iecirknī atkritumu daudzums arvien pieaug, jo vecie saistošie noteikumi nemudina iedzīvotājus slēgt līgumus ar atkritumu izvedējiem. “Ja atkritumu konteineru izvietošana būtu pārdomāta, piemēram, tos izliktu vietās, kur brauc ārā no mājām, būtu daudz labāk. Esam devušies uz pašvaldībām un runājuši par to. Nu ievēlēta jauna vadība, mēģināsim atkal norādīt uz problēmu.”

Foto: Timurs Subhankulovs

Madars aizved pie iespaidīgas kaudzes. Te ir šīferis, stikli, durvis, spaiņu, kannu lērums un vēl krāmu bez gala. Piecūkotāji pat nav papūlējušies iebraukt dziļāk mežā, bet izgāzuši kravu vien pārdesmit metrus no Baldones šosejas.

“Par šo kravu paziņoja mednieki, un jāatzīst, ka tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis. Uzreiz pat bija grūti noteikt apjomu. Ziņojumā uzrakstīju virs 10 m 3 , bet te vēl tagad ir 10 m 3 , lai gan viena daļa jau ir aizvesta. Vienīgais pozitīvais, ka cilvēki bija tik nevīžīgi, ka pat nebija izvākuši papīrus ar personu datiem.

Šajā gadījumā mums bija ļoti laba sadarbība ar Baldones pašvaldības policiju, kas ieradās un atrada lietiskos pierādījumus. Izskatās, te bijuši pārbūves darbi un viss, ko izārda, lētākajā variantā tiek izgāzts mežā. Nezinu, vai īpašniekam tas tagad sanāks lētāk, jo sods būs ap 1000 eiro. Iespējams, tie bijuši nelegālie atkritumu izvedēji.

Īpašnieks sakrājis, gribējis oficiāli nodot, bet nezināšanas un arī zemākas cenas dēļ uzķēries uz nelegālajiem pārvadātājiem, kuri ieved mežā un izgāž. Bet cilvēkiem jārēķinās, ka pret viņiem vērsīsies. Domāju, tā būs laba mācība, jo nezināšana neatbrīvo no atbildības.”

Foto: Timurs Subhankulovs

Ik dienu Madars izbrauc arī ugunsdrošības apgaitā. Atkritumu kaudžu pašaizdegšanās ir reta, bet, ja kāds tādā iemet cigaretes nodeguli, problēma garantēta.

“99% gadījumu pie vainas cilvēks. Šogad Misas iecirknī bija viens meža ugunsgrēks Olaines dārzkopības kooperatīvā, un vietējie uzskata, ka pie vainas motocikli. Kūdras putekļi nonāk uz sakarsušām motorierīcēm, dzirkstele nokrītot var aizdedzināt izkaltušo zāli.

Arī tagad, neskatoties uz lietu, mežos saglabājas ļoti augsta ugunsbīstamība. Cilvēkiem nevajadzētu iet uz mežu, smēķēt, braukt ar motocikliem un kvadricikliem ārpus ceļiem un veikt citas darbības, kas var izraisīt ugunsnelaimi. Pat nevērīgi nomests nodegulis vai sērkociņš var izraisīt meža aizdegšanos!”

Foto: Timurs Subhankulovs

Bieži skati Olaines un Baldones mežos ir arī bioloģiskie atkritumi – lapas, zarus samet maisos vai vienkārši tāpat mežā. “Tādai kaudzei te nevajadzētu atrasties. Pašvaldībām vairāk jāstrādā ar iedzīvotājiem. Cilvēkiem nav kur nodot atkritumus, tādēļ veģetācijas periodā no pavasara līdz vēlam rudenim pašvaldībai vajadzētu piedāvāt lapu savākšanu. Tāda pati situācija ir arī Baldonē.

Tiklīdz “LVM” grasās kaut ko cirst, visi šūmējas, ķēdējas pie kokiem, jo te ir kūrortpilsēta! Tajā pašā laikā iedzīvotāji ieminuši takas mežā, kur gadiem krājas viņu pašu izmestie bioloģiskie atkritumi.”

Foto: Timurs Subhankulovs

“”LVM” pakalpojumu sniedzēji aizved mūsu savāktos atkritumus. Lai viņiem nebūtu jābrauc lieli ceļa gabali, atkritumus vācam cikliski. Pagaidām, līdz sakrājas, lai sanāk pilna mašīna, un tad dodam darba uzdevumu. Sanāk kādas trīs reizes sezonā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir ļoti laba vietne www.videssos.lv, kur cilvēks var ziņot par ieraudzītiem atkritumiem – nofotografēt un aizsūtīt. Tur labi var redzēt, kas notiek Olaines dārzu kooperatīvos.”

Publikācija tapusi sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Kooperējas arī gaļas liellopu audzētāji un bitenieki
Piena produktu eksports sasniedzis jaunu rekordu, vienlaikus arvien vairāk piena produktu arī importējam
Latvijā atgriežas gājputni – par tiem nepriecājas tikai lauksaimnieki
VIDEO. Vai dzimis nākamais Maestro? 9 gadus vecais Gustavs pārsteidz ar apbrīnojamu klavierspēli
VIDEO. “Viņi aizmirsa viņam ielikt žokli!” Video, kas virāli izplatās Krievijā, sniedz nepārprotamākus pierādījumus Putina dubultnieku teorijai
Rungainis par korupciju Latvijā: Iepriekš bija centralizēta zagšana, tagad lielzagļi demontēti un tie iestājušies dienestos, kur iespīd maz gaismas
“Šodien līs, rītdien līs, parīt līs, bet no pirmdienas..” Sāk iezīmēties “interesanta” laika prognoze
Vājinātais urāns arvien biežāk tiek izmantots karā: “Neviens tanks no tā nebūs pasargāts”
Lasīt citas ziņas
Lietuvā mājputniem konstatēta augsti patogēnā putnu gripa, kas ir īpaši lipīga
Ukrainas bēgļi kopš kara sākuma pie veterinārārsta Latvijā aizveduši bez maksas vairāk nekā 6000 mājdzīvnieku
Vai dabas dārgumiem jāpaliek apslēptiem? Lielākā vērtība Latvijā ir dižkoki, bet dižakmeņi – īpaša kategorija
Gājis bojā Latvijas savvaļas jūras ērglis, kas nodzīvojis visilgāk – 28 gadus; tikmēr Durbē jūras ērgļu ligzdā izdētas trīs olas
Pudelē notikušas nejaukas pārmaiņas – kāpēc bērzu sulas līdzinās klīsterim?
Veca pagraba hidroizolācija – ko darīt, lai pagrabs iekšpusē paliktu sauss?
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Ukraina atsauc ziņas par krievu aiziešanu no Nova Kahovkas
Aizdomas, ka kāds Latvija uzņēmums slepeni atbalsta Krievijas armiju. Zināms, ka tas atrodas Ventspilī
“Šodien līs, rītdien līs, parīt līs, bet no pirmdienas..” Sāk iezīmēties “interesanta” laika prognoze
VIDEO. “Viņi aizmirsa viņam ielikt žokli!” Video, kas virāli izplatās Krievijā, sniedz nepārprotamākus pierādījumus Putina dubultnieku teorijai
Lielā panda un niknais lācis – mānīgā “draudzība” starp Ķīnu un Krieviju
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Nedēļas nogalē zemei pietuvosies milzīgs asteroīds Ņujorkas Brīvības statujas lielumā
VIDEO. Vai dzimis nākamais Maestro? 9 gadus vecais Gustavs pārsteidz ar apbrīnojamu klavierspēli
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Logi uz Līgas Ķempes karaļvalsti. Kārlis Vērpe recenzē Līgas Ķempes personālizstādi “Karaļvalsts” galerijā “Bazar’t”
20:00
1923. gada 23. martā. Saeimā jāvalda kārtībai
19:28
Salauž elektroniskās uzraudzības aproci un aizbēg – pirms izdošanas ASV Itālijā no aresta izmūk Krasnojarskas gubernatora dēls
19:10