Veselam
Bērni

Trešdaļa no produkta ir cukurs! Jauns pētījums par zīdaiņu pārtiku0

Foto: Pixabay

Divi jaunākie Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas pētījumi atklāj, ka liela daļa mazuļu pārtikas tiek tirgota nepareizi un neatbilstoši vecumam. Piemēram, daudzos pārtikas produktos, kas domāti zīdaiņiem līdz pusgada vecumam, ir nepamatoti pārsātināti ar cukuru, kas bērnam tajā vecumā noteikti nav nepieciešams. Lai rūpētos par bērnu veselību, PVO uzskata, ka nepieciešams samazināt zīdaiņu pārtikas produktu reklāmas.

PVO uzskata, ka pirmajos sešos mēnešos, ja iespējams, būtu zīdainis jābaro tikai ar mātes pienu.

Protams, ne visām mammām ir šāda iespēja. “Veselīgs uzturs vēl joprojām ir galvenais priekšnoteikums, lai nodrošinātu bērna izaugsmi un attīstību. Pareizs un vecumam piemērots uzturs palīdz izvairīties no lielā svara un aptaukošanās iespējas,kā arī daudzām citām veselības problēmām, ko izraisa paaugstināts cukura līmenis asinīs,” skaidro PVO Eiropas reģionālā direktore Suzanna Jakoba.

PVO ir izstrādājis veselīga uztura projektu bērniem no sešu līdz 36 mēnešu vecumam, lai noteiktu, kuri pārtikas produkti ir ieteicami mazulim un kuri ne. Ir izstrādāta arī metodika mazumtirdzniecības vietās pieejamo komerciālo bērnu pārtikas produktu identificēšanai, uzturvērtības datu vākšanai no etiķetēm, kā arī citas informācijas iegūšanai no iepakojuma, marķēšanas un reklamēšanas.

Foto: Shutterstock

Projekta laikā tika pārbaudīti 7955 pārtikas produkti un dzērieni, kas reklamēti, kā uztura sastāvdaļa zīdaiņiem un maziem bērniem. Pārbaude notika 516 veikalos Austrijā, Bulgārijā, Ungārijā un Izraēlā. Visās četrās pilsētās ievērojama daļa produktu – no 28% līdz 60% – tika tirgoti kā piemēroti zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam.

Lai gan tas ir atļauts saskaņā ar Eiropas Savienības tiesību aktiem, tas neatbalsta PVO Starptautisko piena aizstājēju tirdzniecības kodeksam un PVO vadlīnijas. Abi skaidri norāda, ka komerciālus papildu pārtikas produktus nedrīkst tirgot kā piemērotus zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam.

Trijās no četrām pilsētām pārtikas produkti, kas domāti mazuļiem, sastāvēja no 30% cukura, kas paslēpti augļu sulā un citos saldinātājos.
Saistītie raksti

Lai gan tādi pārtikas produkti kā augļi un dārzeņi, kas dabiski satur cukurus, ir piemēroti zīdaiņiem un maziem bērniem, nepiemērots un pilnīgi lieks ir komerciālajos produktos pievienotais augstais cukura daudzums.

Projekts un izpēte tiks turpināta arī vēl citās pilsētās, lai atklātu patieso ainu, no kā sastāv pārtikas produkti, kas tiek plaši reklamēti zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
OECD: Latvija ierindojusies otrajā vietā attiecībā uz Covid-19 epidēmijas kontroles rādītājiem
1 diena
LE
LETA
Veselam
Ja esi apmeklējis šos divus restorānus, Covid-19 uzliemojuma dēļ iesaka sekot līdzi veselības stāvoklim
1 diena
LE
LETA
Veselam
Bulciņu nācija? Atklāj, cik bieži latvieši ēd baltmaizi
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Uga Dumpis: “Nopietnie cilvēki” saka, ka būs vēl kaut kas… 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības
4 stundas
DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
Diāna Jance: Mēneši un gadi aizritējuši dīvaini – nobīstoties … un pierodot pie draudiem.
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Fiktīvie krēsli! VID atklāj nodokļu krāpšanās shēmu Dzintaru koncertzālē 1
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Piepildījušās kultūras cilvēku izskanējušās bažas. Radošo personu atbalsta mērķprogramma – izgāzusies?
5 stundas