Foto-Žanna Žaka/Ulubele

Veterinārārstu biedrība: ASV izveidota zinātnieku grupa saslimšanas ar “megaesophagus” pētniecībai 0

Dzīvnieku barības ražotājs “Mars Inc.” sadarbībā ar Kalifornijas Universitāti Deivisā ir izveidojis zinātnieku darba grupu, lai padziļināti pētītu sausās suņu barības saistību ar suņu barības vada dilatāciju jeb “megaesophagus”, informēja Latvijas Veterinārārstu biedrībā (LVB).

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Vai esi pārliecināts, ka tavā noīrētajā miteklītī nav slēptās kameras? Lūk, kā pārbaudīt!
Lasīt citas ziņas

LVB informē, ka tādējādi, piesaistot pasaules vadošos toksikoloģijas, epidemioloģijas, iekšķīgo slimību, patoloģijas un citu nepieciešamo veterinārmedicīnas un cilvēku medicīnas nozaru speciālistus, iecerēts turpināt pētīt slimības izraisītājus.

Darba grupā kā eksperte patoloģijā aicināta piedalīties arī Latvijas pārstāve, veterinārārste profesore Ilze Matīsa-VanHoutana , kura vadīja zinātnisko pētījumu grupu pēc saslimšanas uzliesmojuma Latvijā pirms dažiem gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Matīsa-VanHoutana norādīja, iekams nav noteikts šo saslimšanu cēlonis, tikmēr ir apdraudēti dzīvnieku barības ražotāji, dzīvnieki un to saimnieki. Tāpēc jāturpina meklēt saslimšanas cēloņi.

LVB atgādina, ka pēdējo trīs gadu laikā pasaulē zināmi divi gadījumi, kad attiecīgajai suņu slimībai, kuras izcelsmi parasti līdz šim saistīja ar iedzimtību, imunoloģiskiem vai neskaidriem faktoriem, konstatēta cieša saistība ar sauso suņu barību. Pirmais no tiem skāra vairāk nekā 250 suņus Latvijā, bet 2017.-2018. gadā retā saslimšana tika konstatēta gandrīz 200 suņiem Austrālijā. “Neparasti lielais saslimušo suņu skaits Austrālijā ir epidemioloģiski saistīts ar “Mars Inc.” ražoto sauso barību “Advance Dermocare”, un uzņēmums lēmis par atbildīgu iesaistīšanos slimības cēloņa meklēšanā, kā arī kompensāciju izmaksām cietušo suņu saimniekiem,” skaidroja LVB valdes priekšsēdētāja Māra Viduža.

Jau ziņots, ka Valsts policija izbeidza pēc suņu barības “Dogo” ražotāja “Tukuma straumes” prasības 2017.gada martā sākto kriminālprocesu par neslavas celšanu pret aktīvistu grupu, kas sociālajā vietnē “Facebook” publicē stāstus par suņiem, kas saslimuši ar barības vada paplašināšanos jeb “megaesophagus”. Aktīvistu grupas “Megaesophagus Latvia upuri” advokāts Saulvedis Vārpiņš apšaubīja kriminālprocesa ierosināšanas pamatotību, jo saskaņā ar attiecīgo Krimināllikuma pantu, pēc kura ierosināts process, par cietušo var atzīt tikai fizisku personu. Tāpat dvokātam arī likās dīvaini, kamdēļ kriminālprocess ir ierosināts Tukumā, jo šajā gadījumā runa esot par ierakstu sociālajā tīklā “facebook.com”. Tāpat neierasts ir kriminālprocesa ierosināšanas ātrums – nedēļa, ņemot vērā, ka līdzīgos gadījumos gadiem tiek veiktas resoriskās pārbaudes, šajā laikā kriminālprocesus neierosinot.

Tāpat vēstīts, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ierosināja lietu pēc “Tukuma straume” pieteikuma pret 17 fiziskām un juridiskām personām – veterinārārstiem – par 458 411 eiro solidāru piedziņu.

Reklāma
Reklāma

Kā iepriekš informēja uzņēmumā, uzņēmuma prasības pamatā ir ražotāja lūgums tiesai pārtraukt un aizliegt atbildētāju prettiesisku rīcību, kas izpaužoties kā negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpums, izplatot nepatiesu, nepilnīgu un izkropļotu informāciju par uzņēmumu un tā ražoto preču kvalitāti. Spēkā paliek arī uzņēmuma lūgums tiesai no visiem atbildētājiem solidāri piedzīt tam nodarītos zaudējumus 458 411 eiro apmērā.

LVB pārstāve Lita Konopore iepriekš norādījusi, ka, pētot saslimušos suņus, atklājies saistošs faktors, kas izrādījies kopīgs vairāk nekā 90% suņu, proti, viena ražotāja sausā suņu barība. Iespējamība saslimt, ēdot konkrētā zīmola barību, vērtējama kā ļoti augsta, septembrī konferencē ziņoja pētījuma autori. Saslimšana suņiem sākusies pēc tam, kad tos sākts barot ar konkrēto barību, bet suņiem, kam barība nomainīta uz citu, slimības simptomi pakāpeniski mazinājusies.

Slimība uzliesmoja 2015.gada martā, pēc tam konstatēti vairāk nekā 200 saslimšanas gadījumi. Līdz šim veiktajās barības analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to ZM, kā arī ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.