Foto: Pexels.com

“Visu izšķir brauciena lēnākās, nevis ātrākās vietas.” Kā veidojas vidējais ātrums, kuru šovasar sāks kontrolēt 16 vietās 24

Atis Jansons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Daudz par ātrumu runāts. Par limitiem, par limitu pārkāpumu rekordiem, par nepieciešamību 50 km/h pilsētās vēl vairāk samazināt. Bet vārdiņš “vidējais” uzmanības centrā iepeldējis tikai nupat – pēc “Latvijas valsts ceļu” paziņojuma, ka izvēlētas 16 vietas, kurās jau šovasar sāksies vidējā ātruma kontrole.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
8 stundas
Lasīt citas ziņas
Kas tas īsti tāds ir? Kā ar to sadzīvot gan tur, kur darbosies jaunās fotokameras, gan simtkārt garākajos ikdienas ceļos?

 

Sirms rallija stūrmanis par laika taupīšanu

Ātruma limitu pārkāpumus mēdzam attaisnot ar steigu. Vajadzēja laikā paspēt, tāpēc “atvilku”… Kā tur īsti ir ar to “atvilkšanu”, vai un cik laika iespējams ietaupīt, braucot ļoti ātri – par to saruna ar Māri R., lietotu auto pārdevēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau daudzus gadus viņš piegādā preci no Vācijas pēc individuāliem pasūtījumiem. Klienti visā Latvijā. Regulāri tāli (cik nu par Latviju tā var teikt) braucieni tādēļ – ikdienas darbs.

Prasme minūtes skaitīt viņam no jaunības, no laika, kad rallijs tiešām bija rallijs (klasiskā definīcija – uzvar tas, kurš noteiktā laikā prot nonākt noteiktā vietā), nevis relatīvi īsu ceļa posmu ātrumsacensība ar minimālu garāko pārbraucienu disciplīnas nozīmi.

Tātad – kā veidojas vidējais ātrums? “Visu izšķir brauciena lēnākās, nevis ātrākās vietas. To lieliski mācēja izmantot vecie rallija trašu veidotāji.

Viņi pamanījās iepīt kādā 20 km garā grants ceļa posmā dažus ļoti lēnu krustojumu mudžeklīšus.

Vai baigi bedrainu gabaliņu. Un uzdotais vidējais ātrums tā ap 70 km/h kļuva dalībnieku lielākajai daļai neizpildāms,” stāsta Māris.

Ātruma un brauciena laika sakarība tikai šķiet lineāra. Lūk, viņa piemērs no ikdienas satiksmes. “Esmu ieplānojis divas stundas laika 180 km distancei Rīga–Ventspils. Teorētiski lojālu vidējo ātrumu 90 km/h jeb 40 sekundes katram kilometram. Bet – te trīs kilometrus gara “apdzīvota vieta” ar 50 km/h. Šo gabalu tātad braukšu nevis divas minūtes, bet 3:36. Zaudētas 96 sekundes.

“Atvilkt”? Nenāk sekundītes atpakaļ tik viegli, kā pazuda.

Pat krimināli 150 km/h dod tikai 16 sekundes kilometrā, un tā man tagad vajadzētu braukt veselus sešus kilometrus.

Sistēmas “minimāls sods” ātrums 110 ir tikai septiņas sekundes taupīgāks nekā 90. Grafikā atpakaļ tā tikt varētu 14 kilometros. Bet netikšu jau. Jo piebraukšu kādam lēnam, bet blīvam “bānītim”, kurš velkas ar 70 km/h, un, kamēr apdzīšanas rēbusus atrisināšu, būšu nevis vinnējis, bet gan zaudējis vēl pa 10 sekundēm kilometrā…

Un tad atkal nāk balta vietvārda greznotā zīme (mežā, kur no cilvēkiem ne miņas), tad trīs kilometrus velkos aiz smagā pa tukšu un pārskatāmu ceļu, kuram kāds “drošības organizators” pa vidu ievilcis nepārtrauktu līniju… Vieni vienīgi laika zaudējumi, kurus atgūt nu jau iespējams, vienīgi pārejot lielāka soda pretendentu kategorijā.

Vidējo 90 Latvijā garākos ceļa posmos ir iespējams realizēt tikai tajās laimīgajās stundās, kad šoseja tukša. Vai arī paaugstinot savu personīgo limitu vismaz līdz 130 km/h (divi soda punkti).

Manuprāt, kļūdaina sodu stratēģija, kura vilina uz šādu bīstamu secinājumu – labāk braukt plus 19 km/h apdzīvotās vietās nekā censties burzmā zaudēto atgūt pa tukšu ceļu.

Laika vinnests lielāks, sods – tikai nauda, bez punktiem…” izskaitļojis Māris.

Vai tiešam tā iecerējuši CSN un APK autori? Dīvaini. Lai gan – par ko te vairs brīnīties. Jau pieminētās nepārtrauktās ass līnijas, savilktas pa bedrēm un ielāpiem, ir vēl dīvainākas. Izstieptās un daudzviet faktiski nedzīvās “apdzīvotās vietas” – traģikomiskas.

Bargais soda punkts par distances neievērošanu – ārkārtīgi izplatītu pārkāpumu, kurš atņem žirgtākiem līdzpilsoņiem apdzīšanas un lojāla ātruma iespējas – vienkārši smieklīgs.

Jo nevar šo pārkāpumu fiksēt ne fotoradars, ne policists. Nevar distanci nomērīt, nevar vainīgo pie prāta vest, kamēr tas kādam pakaļā neiebrauc.

Nevar pārtaisīt kravas furgona šoferi, kurš, komfortabli iekārtojies 20 metrus aiz kolēģa, kļūst par gandrīz nepārvaramu barjeru. Nevar vai negrib? Ja nav juridiska pamata sodam – vismaz apturēt un kļūdu cilvēkam izskaidrot…

Negrib. Vienkāršāk taču mērīt un sodīt par ātrumu absolūti drošās vietās, nekā saprast, ka vēlme noteiktā laikā nonākt noteiktā vietā nav tikai veco rallija laiku ieradums. Vai jaunības nepacietība un azarts. Bieži tā ir dzīves un darba nepieciešamība.

 

Ko dos vidējā ātruma kontroles posmi?

Foto: Bobkov Evgeniy/SHUTTERSTOCK

Ieviesīs kārtību, vienmērīgu, viendabīgu un tātad drošu plūsmu vismaz dažviet? Protams, mēģināts, kā saka, nav zaudēts. Bet šaubas par iznākumu māc ne tikai Māri un citus manis aptaujātos stūres veterānus. Kādas?

Pirmkārt – šo parametru braucējiem bez papildu iemaņām ir grūti pašiem kontrolēt.

Kā septītajā, piemēram, kontroles kilometrā saprast – esmu paklausīgs vai tomēr soda pretendents?

Varbūt tomēr jābrauc vēl lēnāk? Un tā viņi (daudzi, vairākums) arī darīs. “Atmetīs” vēl drusciņ. Līdz 85 uz spidometra. Kas faktiski (kā pirms pāris nedēļām noskaidrojām) ir 80. Un maisīsies pa kājām profesionālākiem braucējiem.

Tiem, kuri būs atraduši sava auto displeja pārslēgšanas variantos versiju “Average speed”, to kontroles posma startā ieslēguši, un redzēs, ka šie septiņi kilometri ir braukti ar vidējo tikai 74 km/h. Un tos pārlieku rātnos es bez jebkādām izredzēm uz sodu nu varu apdzīt kaut ar 150 km/h. Jā, jā – kilometrs ar 150 izlec no vidējā 90 grafika vien par 16 sekundēm. Kuras var atdot, trīs kilometrus nobraucot ar 80 km/h.

Sarežģīti? Tā tikai pirmajā brīdī šķiet. Ticiet man – būs desmitiem digitalizācijas bērnu, kuri attiecīgus rādītājus (ja tādu nav automobilī, atradīs “Google play” bodītē) apgūs pavisam drīz.

Un vienā mierā šajos kontroles posmos dažbrīd bliezīs ātrāk nekā nekontrolētajos. Jo iespēja, ka te bez starta un finiša kamerām būs vēl kāds ātruma mērītājs, ir niecīga.

Ja tuvu finišam redzu, ka vidējais pārsniegts – varu taču pavisam apstāties, krūmos ieskriet vai e-pastu pārbaudīt…

Vēl viena šo posmu problēma, ko raidījumā “Zebra” labi izcēla Pauls Timrots, – tajos nevajadzētu būt krustojumiem.

Ja tādi ir (piemēram, LVC projektā paredzētajā ceļā no Jelgavas uz Lietuvas robežu), zibenszellis var droši startēt ar ātrumu kaut 200 km/h. Jo līdz finišam viņš nebrauks, nogriezīsies kaut vai uz Vircavu. Un rekords ne fiksēts, ne “apbalvots” netiks…

Tātad – visai pamatotas šķiet gan manis aptaujāto kolēģu, gan daudzu komentētāju (internetā) šaubas par ieceres efektivitāti.
SAISTĪTIE RAKSTI

Savu personīgo viedokli esmu izteicis jau vairākkārt – trafarēta, kustīga ceļu policijas ekipāža katrā no šiem posmiem disciplinētu un audzinātu labāk. Un nemaz nebūtu dārgāka par fotokamerām un datoriem, kas tās bildītes apstrādās.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 70
7 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 65
20 stundas
Lasīt citas ziņas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna uzvaru Pasaules kausa trešajā posmā
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu? 4
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu
18:43
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
18:16
LE
LETA
Uncategorized
Pie Berlīnes mājā atrasti piecu cilvēku līķi
18:07
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 26
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 78
6 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 4
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 70
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 5
5 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 727 Covid-19 gadījumi 23
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 23
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju 1
4 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kur Latvijā snidzis visvairāk un konstatēta biezākā sniega sega? 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Māmiņa iemūžinājusi savu divgadnieci guļam amizantās pozās 2
9 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 65
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 137
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 191
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 170
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena