Visur notiek reformas. Arī izglītībā notiek reformas, arī Latvijas Universitātē notiek reformas. Fakultātes vairs nav tik sadrumstalotas. 2024. gads bija izaicinājums, jo apvienojās bioloģijas, medicīnas un ķīmijas fakultātes. Tas bija sarežģīti, jo katra fakultāte nāca ar savu vēsturi, pieredzi, ieradumiem. Īpaši jau Medicīnas fakultāte, jo mediķi ir otrie aiz Dieva. Tas bija lielākais izaicinājums – iekļaut viņus vienā fakultātē ar ķīmiķiem un biologiem. Jebkura apvienošanās ir sarežģīta – ja divas upes saplūst, tās uzsit vilni, bet kas notiek, ja vairākas upes saplūst vienā?
Un tomēr – apvienošanās Latvijas Universitātē bija ļoti konstruktīva, jēgpilna un – ar lielu pievienoto vērtību. Apvienojās intelekts, apvienojās prāti, viņi viens otru papildina. Tagad mūsu izaicinājumi ir pētniecība, zinātne, attīstība. Fakultātē tagad kopā ir nozīmīgākie Latvijas ķīmiķi, biologi, botāniķi, mikrobiologi, virusologi, mediķi, farmaceiti. Ķīmiķi un biologi lasa lekcijas medicīnas studentiem, Mārcis Auziņš lasa fiziku medicīnas studentiem. Protams, paliek jautājums, kad mediķi ies pamācīt ķīmiķus un fiziķus medicīnas pamatos.
Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātē visu laiku nāk klāt jauni kursi, nule klāt nāca militārā medicīna, kas vēl dažus gadus atpakaļ nebija aktuāla.
Cilvēkam ir jābūt zināšanām par daudzām lietām, bet jautājumā par kompetencēm – labi būtu maksimāli apgūt vienu specialitāti. Ja jauns cilvēks grib dzīvē kaut ko sasniegt, viņam jābūt padziļinātām kompetencēm vienā jomā. Mediķi pēc sešiem gadiem iegūst ārsta diplomu, bet pēc tam katrs aiziet savu ceļu.
Kauņas universitāte gāja plašāku ceļu – apvienoja Dzīvības universitātē ne tikai humāno, bet arī veterinmedicīnu. Patiesībā jau veterinārmedicīnai ir visai maza saistība ar Lauksaimniecības universitāti, nu labi – sauksim viņu par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti. Lopu fizioloģija un cilvēku fizioloģija ir līdzīga, lopu bioķīmija un morfoloģija ir tāda pati kā cilvēku bioķīmija un morfoloģija.
Vai pienāks brīdis, kad Veterinārmedicīnas fakultāte pievienosies Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātei? Veterinārārsti nereti tā arī domā – viņi vienkārši ārstē mūsu draugus – mazos pacientus, un veterinārārsti jūtas ārsti. Katrā ziņā Veterinārmedicīnas fakultātē ir iespējas operēt dzīvniekus. Tiesa, šobrīd ētikas normas ļoti pielāgo arī dzīvniekiem, medicīna šobrīd attīstās virzienā uz simulācijām.
Latvijas Universitāte ļoti strauji attīstās. Arī Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte ir starptautiski atpazīstama, starptautiski pievilcīga, mēs skatāmies uz ārzemju studentiem. Mūsu demogrāfija rāda, ka pēc divdesmit gadiem mums vajadzēs vienu vai divas universitātes uz visu Latviju. Tā, ka nāksies arvien vairāk skatīties pēc ārzemju studentiem.