Foto – mammadaba.lv

Viedoklis. “Zirgs nav cūka”; lielākie ienaidnieki – barotāji un paijātāji 0

Zirgu, kuri ganās ganībās, lielākie ienaidnieki ir garāmbraucēji un gājēji, kuriem nepietiek tikai papriecāties par šo cēlo dzīvnieku skaistumu tos pavērojot. Ļoti bieži šiem ļaudīm šķiet, ka viņu galvenais uzdevums ir zirgu pabarot, kā arī izlienot caur elektrisko ganu, vēl tos pabarot. Diemžēl zirgam šāda cilvēku labvēlība var beigties letāli,” informē uzņēmuma “Augusta stallis“ pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Zirgiem nevajag cienastus
Āboli, maizes klaipiņš, burkāni, pat paprika, kartupeļi, salātu lapas, gurķi – šī ir tikai neliela daļa no ēdienkartes, ko garāmgājēji piedāvā zirgiem. Patiesība ir tāda, ka zirgu ikdienas ēdienkarte sastāv gandrīz tikai no siena vai zāles. Ar papildu sabalansētu barību tiek baroti sporta zirgi vai tie, kuriem tā tiešām ir nepieciešama. Burkāni, āboli, maize zirgiem tiek dota ļoti ierobežotā daudzumā un tikai zirgu īpašnieks izlemj, cik daudz un kad to darīt.

“Tāds ļoti tiešs salīdzinājums, bet tomēr – zirgs nav cūka. Zirgs, pirmkārt, ir zālēdājs. Nezinātājam var likties, ka tā ir vienveidīga ēdienkarte, taču patiesībā zāle pļavā nesastāv tikai no pieneņu lapām, bet gan no ļoti daudziem augiem, kurus zirga gremošanas trakts ar noteiktiem bioķīmiskiem, mikrobioloģiskiem, absorbcijas procesiem un zirga vielmaiņas īpatnībām, sašķeļ un uzsūc. Zirgam nav gremošanas fermentu, lai, piemēram, sašķeltu papriku. Tādēļ, iedodot lietas, ko zirgs nevar pārstrādāt, var tikt izraisīti gremošanas trakta traucējumi: caureja, kolikas utt.,” norāda zirgu veterinārārste Kristīne Pīra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt “Augusta stallis“ saimniece Iveta Dzērve akcentē, ka zirgu īpašnieku vārdā lūdz tos, kuri dodas savās gaitās garām zirgiem, kuri savā nodabā ganās, papriecāties un – doties tālāk.

“Zirgiem nevajag jūsu cienastus un mums nevajag negulētas naktis, neplānotus izdevumus, stresu un asaras tikai tāpēc, ka kārtējo reizi cilvēka muļķība ir uzvarējusi,” norāda zirgkope.

Kad paijātājs var nonākt slimnīcā…
Vēl viena nelaime ir tā dēvētie “paijātāji”. Cilvēki, kas izlaužas cauri elektriskajam ganam, lai tikai tiktu pie zirga un to “papaijātu”. “Esmu redzējusi, ka vecāki ar bērniem rokās un pie rokas ir vārda tiešā nozīmē ielīduši pie zirgu bara, stāv un tos glauda. Tāpēc šiem ļaudīm informācija, kas, cerams, liks aizdomāties: Zirgs ir ne tikai ļoti spēcīgs, bet arī bailīgs dzīvnieks. Neierasts troksnis (piemēram, maisiņa čaukstoņa, no kura vēlaties izvilkt cienastu zirgam); pārāk straujas kustības; bērna sajūsmas spiedziens – un zirgs var sabīties un spert. Vai bars, sacenšoties par kārumu, var sakauties. Un skaistais zirgu “paijāšanas” brīdis var beigties pašam paijātājam nonākot slimnīcā,” rezumē “Augusta stallis” saimniece.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.