Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis.
Foto: Valdis Semjonovs

Viesnīcu un restorānu asociācija aicina valdību subsīdiju veidā piešķirt dīkstāves maksājumus nozares darbiniekiem 0

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija sagaida, ka valsts subsīdiju veidā varētu viesnīcu un restorānu nozares darbiniekiem maksāt tā dēvētos dīkstāves maksājumus 75% apmērā no šo darbinieku līdzšinējās algas, pirmdien Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja asociācijas prezidents Jānis Pinnis.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

“Nozare nevēlas šos darbiniekus zaudēt un šāds valsts subsidēts maksājums būtu risinājums, kā saglabāt darbiniekus. Ja šie darbinieki tiks atlaisti, tad valstij tāpat būs jāmaksā bezdarbnieku pabalsti, bet tajā pašā laikā šie darbinieki meklēs darbu citās nozarēs,” sacīja Pinnis.

Viņš informēja, ka izmitināšanas un ēdināšanas nozarē kopumā strādā aptuveni 32 000 darbinieku, bet tūrisma aģentūrās – aptuveni 2000 darbinieku. Pinnis norādīja, ka viesnīcu darbinieku vidējā bruto alga pērn bija ap 900 eiro mēnesī, bet ēdināšanas nozarē – ap 700 eiro mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šīs nozares ir tās, kuras visvairāk cieš no Covid-19. Rezervācijas tiek atceltas, viesi dodas prom. Apgrozījums kritīsies par vismaz 90% un vairāk, turklāt nav garantijas, ka no 14.aprīļa viss beigsies,” sacīja Pinnis.

Viņš norādīja, ka vēl viens solis pretimnākšanai nozarei, par ko patlaban tiek runāts ar “Attīstības finanšu institūciju “Altum””, ir garantijas un kredītbrīvdienas par kredītā pirktām viesnīcu un restorānu ēkām. “Šādas kredītbrīvdienas būtu nepieciešamas vismaz līdz šā gada beigām,” sacīja Pinnis.

Asociācijas vadītājs piebilda, ka no valsts puses palīdzība krīzes seku likvidēšanai nozarē būtu arī 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes noteikšana viesnīcu un restorānu nozarei. “Patlaban viesnīcām ir 12% PVN, bet ēdināšanas sektoram nav samazinātais PVN. Tas tomēr ir pakalpojumu eksports un samazinātās PVN likmes noteikšana nozarei vismaz līdz nākamā gada pavasarim būtu labs valsts atbalsts eksportējošam pakalpojumam,” skaidroja Pinnis.

Ņemot vērā, ka arī tāda viesnīca, kā piemēram, “Roma” paziņojusi par darbības pārtraukšanu uz noteiktu laiku, pēc asociācijas prezidenta teiktā, būs vēl šādas viesnīcas, kas pieņems lēmumu būs dīkstāvē.

Savukārt, runājot par viesnīcu operatoru “Mogotel”, Pinnis sacīja, ka “Mogotel” grupa par viesnīcu slēgšanu un biznesa modeli vēl domās un informēs tuvākajā laikā.

Vienlaikus viņš piebilda, ka neredz pamatojumu, lai pēc ārkārtējā stāvokļa beigām viesnīcas nevarētu atvērties un pakāpeniski atsākt darbu. Optimismu dod nākamā gada starptautiskie pasākumi Latvijā.

Jau ziņots, ka pirmdien, pēc Latvijas Darba devēju konfederācijas tūrisma nozares krīzes vadības grupas sanāksmes, tūrisma nozares uzņēmēji aicinās valdību ar valsts atbalstu prioritāri saglabāt darbiniekus.

Reklāma
Reklāma

Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) valdes loceklis, kā arī Latvijas Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis uzsvēra, ka saistībā ar pasākumiem jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatības ierobežošanai atbalsts ir nepieciešams pasažieru starptautiskajiem pārvadātājiem, tūrisma kompānijām, ēdinātājiem, pasākumu organizētājiem, kā arī viesnīcām un viesmīlībai.

Jenzis norādīja, ka sanāksmē panākta vienošanās, ka prioritāte ir noturēt darbiniekus, tostarp valdībai būtu jāsedz 75% no darbinieku algas, lai dīkstāves periodā uzņēmumiem nebūtu jāatbrīvo darbinieki.

Tāpat Jenzis atzīmēja, ka ēdināšanas uzņēmumi, lai neizplatītu slimību, ir gatavi sadarboties, uz laiku slēdzot restorānus, taču ir nepieciešamas subsīdijas fiksētajiem maksājumiem, piemēram, īrei un komunālajiem maksājumiem.

Uzņēmēji aicina arī Valsts ieņēmumu dienestu, kā arī valsts kapitālsabiedrības, nepiemērot tūrisma uzņēmējiem sodus par nenomaksātiem nodokļiem vai rēķiniem ārkārtējās situācijas periodā, kas noteikts līdz 14.aprīlim, teica Jenzis.

Konfederācijas tūrisma nozares krīzes vadības grupas sanāksmē atzīmēta arī nepieciešamība pēc bezprocentu aizdevumiem apgrozāmajiem līdzekļiem. Jenzis minēja, ka šādu atbalstu esot gatava sniegt “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”).

Tāpat Jenzis uzsvēra, ka valdībai ir nekavējoties jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis 5% apmērā tādām tūrisma jomām kā viesu izmitināšanai, ēdināšanai, ienākošajam tūrismam un pasākumu organizētājiem.

Savukārt papildus darbinieku aizsardzībai, valstij nepieciešams apmaksāt slimības lapas no pirmās dienas.

Jau vēstīts, ka konkrētus lēmumus Covid-19 vīrusa izplatības dēļ grūtībās nonākušo uzņēmumu atbalstam valdība sola šonedēļ.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.