“Zelta čiekuru” un krūmgriezi par ilgtspējīgu saimniekošanu saņem Rūdolfs un Silvija Paegles. Rūdolfs Paegle ir gandarīts par iespēju joprojām darboties ar mežu: “Man ir prieks, ka savos gados varu darīt tādu darbu.” Savukārt Silvija bijusi tā, kura, strādājot ārzemēs, gādājusi kopīgajam projektam investīcijas.
“Zelta čiekuru” un krūmgriezi par ilgtspējīgu saimniekošanu saņem Rūdolfs un Silvija Paegles. Rūdolfs Paegle ir gandarīts par iespēju joprojām darboties ar mežu: “Man ir prieks, ka savos gados varu darīt tādu darbu.” Savukārt Silvija bijusi tā, kura, strādājot ārzemēs, gādājusi kopīgajam projektam investīcijas.
Foto: Anda Krauze

Zelta priedei nobirst čiekuri 0

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs” pasniegšana šogad notika Tērvetes dabas parkā Meža dienu ietvaros. Balva tika pasniegta astoņpadsmito reizi.

“Zelta čiekuri” tika sadalīti piektdienas vakarā dabas parkā speciāli šim mērķim celtā estrādē. Balvu saņēmēju tikšanās bija kompakta un sirsnīga, jo sveicēji un laureāti runāja īsi un saturīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zelta čiekuru” nominācijā “Par mūža ieguldījumu” saņēma Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” pētniece Ilze Veinberga, kura institūtā vadījusi ģenētiskā resursu centra un molekulārās bioloģijas laboratorijas izveidošanu. Šajā laboratorijā rodas jaunas zināšanas par Latvijas mežiem.

Mūža ieguldījuma balva tikusi pasniegta arī SIA “Rīgas meži” Gaujas mežniecības mežsargam Jānim Sejānam, kurš vairāk nekā 40 gadus veltījis meža sargāšanai, kopšanai un attīstībai. Tāpat balvu “Par mūža ieguldījumu” saņēma arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mežkopības katedras vecākā laborante Rūta Kazāka, kas nākusi no slavenās Bušu mežkopju dzimtas. Viņa ilustrējusi Latvijas Sarkano grāmatu un daudzas enciklopēdijas.

Čiekuri un čiekuriņi izcilniekiem

Foto: Anda Krauze

Nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu” “Zelta čiekuru” saņēma Silvija un Rūdolfs Paegles, kuri saimnieko Rudbāžu pagastā. Savulaik nopirkuši trīsdesmit hektārus nevienam nevajadzīgas lauksaimniecības zemes, apmežojuši to ar eglītēm un bērziem, katru gadu iestādot pa diviem trim hektāriem.

“Zelta čiekuriņu” šajā pašā nominācijā saņēma Rišards Petraškēvics no Rojas pagastā un SIA “PK Mežs”, kas darbojas Bauskas pusē. Rišards Petraškēvics bijis kuģa kapteinis, tagad kapteinis meža īpašumam, kurā ieguldīta kompensācija par zvejas pārtraukšanu. Viņš savu 700 hektāru lielo īpašumu cenšas konsolidēt vienā gabalā, piedāvājot ne tikai pirkšanas, bet arī maiņas darījumus. Nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu” laureāti izvērtēti Latvijas Meža īpašnieku biedrības rīkotā konkursā “Sakoptākais mežs”.

Par inovatīvu saimniekošanu “Zelta čiekuru” saņēmusi SIA “Graanul Invest”, kas ražo šķeldu. Uzņēmums modernizējis koksnes kravu uzmērīšanu tā, ka piegādātājs to tagad var izdarīt maksimāli īsā laikā, turklāt – saņemot arī pavadzīmi.

Reklāma
Reklāma

“Zelta čiekuriņš” nominācijā par inovatīvu uzņēmējdarbību ticis ģimenes uzņēmumam SIA “Jūrmalas Mežaparki”, kas ražo bērnu rotaļu laukumus, un mīksto mēbeļu ražotājam SIA “Sencis” no Līvāniem. SIA “Jūrmalas Mežaparki” projekts “Da Vinči gaisa kuģis” – rotaļu laukums lidostā “Rīga” – atzīts par īpaši bērnu iztēli rosinošu un godalgots arī citos konkursos. SIA “Sencis” savukārt gan vietējā, gan arī vairākos eksporta tirgos ir pazīstams ar mēbelēm mājām, birojiem, viesnīcām un kruīza kuģiem.

Par ieguldījumu sabiedrības izglītošanā “Zelta čiekuru” saņēmis SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta” vadītājs Andrejs Domkins. Viņa izveidotajā centrā var pētīt un sertificēt meža nozarē radītus produktus, kā arī rast zināšanas par inovatīvām pieejām koksnes apstrādē. “Zelta čiekuriņu” šajā pašā nominācijā saņēma Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis. Dekāns daudz paveicis ne tikai izglītības laukā, bet arī – lai, ienākot fakultātē, nepārprotami varētu sajust, ka tā ir Meža fakultāte.

Meža dienas izglīto ar rotaļu palīdzību

Pēc divu gadu pārtraukuma pagājušajā nedēļas nogalē Tērvetes dabas parkā atkal norisinājās Meža dienas: divu dienu pasākumus, ko organizatori dēvē par lielāko šāda veida notikumu Baltijā.

Pirmā diena bija veltīta skolu jaunatnei, bet otrā – ģimenēm ar bērniem. Latvijas Meža dienas piektdien apmeklēja vairāk nekā 7000 skolēnu, un tuvu šim skaitam bija arī sestdienas interesentu pulks. Dabas parka teritorijā vairākos hektāros bija izvietoti aptuveni 80 stendi ar informāciju par meža nozares pārstāvjiem: koku stādu audzētājiem, zinātniekiem, mežkopjiem, medniekiem, meža izstrādātājiem, koksnes pārstrādātājiem, konsultantiem un likumdevējiem. Te varēja izzināt meža vērtību gan no saimnieciskās puses, gan iespējām tajā atpūsties, nenodarot pāri dabai. Skolēni varēja iesaistīties dažādās spēlēs un Meža likuma izzināšanā. Rotaļas veidā pasākuma dalībniekiem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas par dažādām meža nozarēm un tām nepieciešamajiem resursiem. Šo spēli ar aizrautību un interesi spēlēja ne tikai skolēni, bet arī bērnudārza audzēkņi.

Meža dienas kopā ar Dobeles pašvaldību, Meža īpašnieku biedrību, biedrībām “Zaļā josta” un “Zaļās mājas” organizēja akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”.