×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. februāris, 2018
Drukāt

Ar Rīgā ražotu bobu – olimpiskais zelts! (7)

Foto - Ilmārs StūriškaFoto - Ilmārs Stūriška

Harijs Švanks pie "BTC" lielākā dārguma – slieču ražošanas aparāta.

Phjončhanas olimpiskajās spēlēs ar “Bobsleja tehniskajā centrā” (“BTC”) Rīgā ražotu tehniku startē teju divdesmit ekipāžas vīriešu un sieviešu konkurencē, turklāt kanādieša Džastina Kripsa divnieks pirmo reizi ar latviešu bobu izcīnīja olimpisko godalgu – zeltu!

Soču sensācija

Latvijā bobsleja kamanas sāka būvēt līdz ar sporta veida ienākšanu Padomju Savienībā 1980. gadā, vairākas revolucionāras idejas ieviešot trenerim Rolandam Upatniekam. Viena no tām ir dzīva vēl šobrīd – kamanu aeordinamiskā forma ar “spārniem” priekšgalā.

Pēc neatkarības atgūšanas ražošanā bija atslābums, bet gadsimtu mijā Jānis Skrastiņš un Harijs Švanks, atceroties sava skolotāja Upatnieka tēzi “ar svešu bobu zeltu neizcīnīsi”, izveidoja “BTC”. Kad Skrastiņš bija Latvijas izlases galvenais treneris, mūsējie cieši turējās pie savas tehnikas, 2006. gada Turīnas olimpiskajās spēlēs Jānim Miņinam izcīnot sesto vietu divnieku un desmito četrinieku sacensībās, bet pēcāk ar vadības maiņu skatieni atkal pavērsās ārzemju virzienā.

“BTC” bobsleja pasauli pārsteidza pirms četriem gadiem Soču olimpiskajās spēlēs, kad beļģietes Elfjes Viljamsas ekipāža ar latviešu tehniku izcīnīja sesto vietu. “Startā viņas bija pussekundi lēnākas, bet bobs lidoja. Visi sāka skatīties,” atminas Harijs Švanks. “Līdz tam latvieši nebrauca ar mūsu bobiem, un es to saprotu, jo vāciešiem bija labāki. Bet pēc Sočiem Melbārdis paņēma un nākamajā sezonā uzvarēja Pasaules kausa kopvērtējumā. Visiem, kas ņēma, bija rezultāti.” Rindā sastājās arī kanādieši, korejieši, slovāki, čehi, rumāņi, Monako, virkne dāmu ekipāžu.

Šosezon ar “BTC” bobiem Pasaules kausu divniekos ieguva kanādietis Džastins Krips, sievietēm – amerikāniete Kailija Hamfrīsa. Kopā Phjončhanā vīriešu un sieviešu konkurencē ir teju 20 Latvijā ražotas divnieku kamanas un vienas četrinieku – pavisam jaunas, ko šogad iegādājās Čehijas komanda. No mūsu pilotiem ar savējo ražojumu startēja Oskara Ķibermaņa divnieks.

Aizvadītajā olimpiskajā ciklā trīs dažādi piloti (Melbārdis, Krips, korejietis Vons) triumfēja Pasaules kausa kopvērtējumā ar “BTC” divnieku kamanām, un vēl divreiz bija trešā vieta (Vons un Uģis Žaļims). Latviešu bobus gribējuši arī vācieši Maksimiliāns Arnts un Johannes Lohners, taču viņu federācija sadarbībai uzlikusi veto. Švanks gan sev spalvas nespodrina: “Visi bobi ir puslīdz vienādi – mums, amerikāņiem, vāciešiem. Paši domājam, ka mūsu ražojumiem viena no priekšrocībām ir aerodinamika, otra – priekšējā piekare, kas ir principiāli atšķirīga no standartiem.” Šobrīd tiek plānots nākamais modelis, jo uz veciem lauriem gulēt nedrīkst. Vai tas būs tikpat labs, garantijas nav, jo bobu būve nav aritmētika, kur 2+2 ir četri, norāda Švanks, kurš PSRS laikā VEF rūpnīcā vadīja mašīnu remonta cehu un tajā tika organizēta bobsleja kamanu būvniecība.

Svarīgākais – zināšanas

Pasaules līmeņa tehnika top pavisam necilā aptuveni 200 kvadrātmetru lielā darbnīcā Pārdaugavā, pārsvarā strādājot ar vienkāršiem un jau daudzus gadus izmantotiem darba galdiem. Reiz esot bijis iebraucis vāciešu bobu ražotāju “FES” direktors un saķēris galvu, ka šādos apstākļos rodas īstas pērles. Arī korejieši un japāņi staigājuši pavērtām mutēm. “Kamanu būvētājiem jābūt dziļām bobsleja zināšanām, sapratnei, kā bobs iet, kāpēc iet un kāpēc nē,” Jānis Skrastiņš spriež, ka primārā nozīme ir profesionalitātei un pieredzei, sekundāra – jaunākajām tehnoloģijām.

Vienīgā modernā aparatūra te ir slieču ražošanai. Arī tās no latviešiem pērk ārzemnieki, ieskaitot kanādiešus, kuru ātruma tendences daudzus pārsteigušas. Tiesa, tas acīmredzot vairāk ir stāsts par slieču apstrādi, kur katrai lielvalstij savi noslēpumi. Karkasu “BTC” piegādājot laivu ražotāji no Talsiem.

Skrastiņš skaidro, ka bobsleja pasaulē darbojas savi tirgus likumi: “Brīvi nopērkami tikai “Wallner” un “BTC” bobi. “FES” taisa vāciešiem, amerikāņiem ir BMW, šveiciešiem savējie. Mēs cenas ziņā esam vispievilcīgākie, komandas mūsu ražojumu var atļauties. Cenšamies cenu salikt kopā ar kvalitāti un visu izdarīt pēc iespējas labāk. Viegli neiet, nav mums tādas rūpniecības, tas ir roku darbs. Sacensība notiek visās līnijās, arī kamanu ražotāju vidū. Mūsu mērķis ir izcīnīt olimpisko medaļu.” “BTC” strādā septiņi cilvēki, ieskaitot grāmatvedi, nosmejas Švanks. Gadā tiek sataisītas astoņi līdz desmit bobi, saspringtākais darba laiks ir vasara. Kamanu cenu Jānis Skrastiņš neatklāj.

“BTC” galvenā rūpala ir divnieki. Taisa arī četriniekus, taču ar tiem ir sarežģītāk, jo Siguldā nevar notestēt un nav arī savas komandas, kas to darītu. Latvijas izlase? “Tad mums vajadzētu strādāt tikai viņiem, jādzīvo no dotācijām, bet federācija to nevar atļauties. Mums ir tikai komerciālie pamati,” atzīst Jānis Skrastiņš, piebilstot, ka savējie vairāk tomēr uzticas ārzemniekiem. Tiesa, katram no četriem Latvijas bobsleja pilotiem šobrīd ir pa vienām BTC divnieku kamanām.

“BTC” izgatavo arī monobobus, ar kuriem lielākoties brauc invalīdi. 2022. gadā viņi debitēs Paralimpiskajās spēlēs un, ja šobrīd vēl sportistiem kamanas nodrošina Starptautiskā bobsleja un skeletona federācija, tad drīz vien lielvalstis pašas pirks saviem sportistiem tehniku. Pavērsies jaunas sadarbības iespējas.

Phjončhanā Skrastiņš konsultē Beļģijas dāmu izlasi. Vēl pirms vīru divnieku mačiem pieredzējušais speciālists atzina, ka šoreiz izteikt prognozes esot īpaši nepateicīga nodarbe: “Viss var notikt, trase jauna. Daudz noteiks sportiskais princips – kam būs labāka braukšana un starts. Latvijas ekipāžām šosezon gāja kā pa celmiem, sākumā starta ieskrējiens nebija tik labs, traumas, bet šobrīd puiši ir labā kondīcijā un varēs cīnīties par medaļām. Latvijas ekipāžas droši vien būs konkurētspējīgākas četriniekos, kur vācieši sezonas laikā bija pārliecinoši līderi, bet olimpiskās spēles ir cits stāsts, priekšrocības nevienam nav. Svarīgi, kam rokas netrīcēs, psiholoģiskā noturība. Visu uzmanības lokā ir Oskars Melbārdis, bet arī Oskars Ķibermanis ir turpat blakus.” Dāmas sacensības sāka otrdien un Beļģijas bobslejistēm labs rezultāts būšot iekļūšana desmitniekā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Jāpiezīmē, ka ar BTC bobiem jau var braukt. Tur tādas mazas nianses, kur varbūt mūsējie ir priekšā. Pats galvenais ir slieces, kur mūsējie ir pakaļā VISĀM ekipāžām. Jau pagājušo gad parādījās tendence, ka tā braukšana, ko mūsu “funkcionāri” slavē, ne vella nevelk. Ja Walter var nobraukt ar tādām kļūdām un būt priekšā par 0.20 sek., kur krievi jau labu laiku tur mūsējos astē, tad par ko runājam? Nākošais punkts ir tiešām pareiza braukšana ar tām trajektorijām, kuras pielieto vācu piloti. Varbūt tomēr mūsējiem vajadzētu mazliet paskatīties un paanalizēt, piemēram, Francesko braukšanu (Olimpiādē). Ja mūsējiem slīdētu, kā austriešiem, šveiciešiem, kanādiešiem, tad varētu teikt, ka esam medaļniekos. Un kur ir mūsu “spožie prāti” no zinātnes gala? Bet varbūt, ka kāds jau bija uzķēris to slieču sastāvu, tikai par “pieņemamu” cenu notirgoja, piem., krieviem? Ir vērts aizdomāties. Tāda pati tendence hokejā, kur viss vecais standarts jau vairs nestrādā par labu. Tā kā varbūt nepieciešams piesaistīt “kosmosu”?

 2. Lūk latviešu veiksmes stāsts!

 3. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  * Rīgas Izcilākie Puikas mūžam lai dzīvo!
  *savējie sapratīs

 4. Prieks lasīt šādu veiksmes stāstu.
  Cepuri nost.

 5. Prieks lasīt šādu veiksmes stāstu.
  Cepuri nost!

 6. Vot, šis ir reāls veiksmes stāsts. nevsi tie, ar kuriem mūs baro popiulistu propoganda!
  MALAČI, VĪRI!!! Cepuri nost!

  Bet šitādiem meistariem un malačiem, kas nes Latvijas vārrdu pasaulē, neviens un nekad nodokļu atlaides nedos un no fonndiem naudu neiedalīs! Jo tie nav “silei” pietuvināti cilvēki un negroza no nodokļu kases izshēmotus miljonus, no kuriem “siles rukši” varētu paņemt savu daļu!

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem ( t.sk. – privāti ) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+