Mobilā versija
+3.9°C
Gusts, Gustavs, Tālrīts
Pirmdiena, 27. marts, 2017
25. marts, 2012
Drukāt

Eža kažociņš un citas slotas pirtij

20110711-124757-31

Te kolēģis sūdzas par skrāpēšanos kaklā, te trolejbusā blakusstāvētājs iešķauda tieši mārtiņrožu pušķī, te pašai gribas iekrekšķēties. Arī tad labākais dakteris var būt pirts.

 .

 

Pirms doties uz pirti

Ja ir aizdomas par vīrusu infekciju, apmeklēt publisko pirti nevajadzētu. Gan tāpēc, lai neaplipinātu citus, gan tālab, lai savai ligai nesaņemtu kāda cita saslimušā vīrusu papildinājumu.

Zinām: kas par daudz, tas par skādi. Taču uz saaukstēšanās simptomu mazināšanas pirti šis secinājums neattiecas. Jo plašāka ziedu, augu, saknīšu, tēju, pulverīšu un ēterisko eļļu daudzveidība, jo lielāka iespējamība tikt ar vīrusiem galā.

 

 

Batnja_Juris2 Konsultē ārsts psihoterapeits, pirtnieks Juris Batņa un pirtniece Aelita Vilde Batņa. Batnja_Aelita

 

 

 

Izsildīšanās laikā

1. Sākt ar kāju vanniņu

Pēdās atrodas desmitiem tūkstošu nervu galu, kas siltumā paplašinās, sagatavojot visu ķermeni gaidāmajām procedūrām. Tāpēc rituālu labi sākt ar kāju paturēšanu vanniņā ar pelašķu, kumelīšu, avenāju un upenāju uzlējumu. Vai izsildīšanu ūdenī, kurā izšķīdināta ēdamkarote sinepju pulvera.

 

 

2. Pirtsgara ūdeni – ar augu piedevu

Izsildīšanos nevajadzētu veikt sausā karstumā – ik pa brīdim uz sakarsušajiem akmeņiem jāuzlej pirtsgariņš. Lai gaiss būtu ne tikai maigs, bet arī dziedinošs, ūdenim pievienojami svīšanu veicinoši augi – pelašķi, kumelītes, avenāji, upenāji. Var veidot kokteili no visiem, var izmantot tikai dažus vai vienu.

Kā rīkojas?

Tikko pirts iekurināta, augus aplej ar verdošu ūdeni tā, lai sagraizītās zālītes būtu apņemtas, un spainīti novieto lāvas telpas siltumā ievilkties. Pirms sildīšanās šo koncentrātu papildina ar jaunu devu verdoša ūdens, līdz trauks pilns. Uz akmeņiem drīkst liet tikai karstu gariņu.

 

 

3. Elpot – caur pirtsslotiņām

Karsēšanās laikā elpo caur pirtsslotiņām, kas veicina svīšanu. To izvēle ir ļoti plaša, bet biežāk izmantojamās – upene, ozols, kumelīte, skujeņi.

 

 

4. Sildīšanās laikā – arī papildu inhalācijas

Augu uzlējuma un slotiņu aromāta iedarbību var pastiprināt ar tējaskoka, eikalipta, lavandas, priedes, dižegles, kadiķa, egles vai cipreses ēterisko eļļu ieelpošanu.

Kā rīkojas?

No izvēlētajām dabiskajām ēteriskajām eļļām pudelītē izveido vajadzīgo kombināciju un sešus līdz divpadsmit pilienus šī kokteiļa iepilina karotē ar pienu, jogurtu vai medu (eļļa ūdenī nešķīst), tikai tad pievieno spainim karsta ūdens. Gan karsēšanās laikā, gan vēlāk peroties ik pa brīdim mērc šajā ūdenī augu slotiņu un aprasina ar to lāvas telpas koka daļas, nodrošinot efektīvu vajadzīgo vielu ieelpošanu.

 

Nekādā gadījumā ēterisko eļļu maisījumu ar ūdeni neliet uz akmeņiem, jo augu informācija, ko satur eļļa, karstumā iet bojā taču produkti, kas sadegšanas procesā rodas, ir veselībai kaitīgi.

 

Nekādā gadījumā neliet šo ūdeni uz akmeņiem, jo augu informācija, ko satur eļļa, karstumā iet bojā, taču produkti, kas sadegšanas procesā rodas, ir veselībai kaitīgi.

Arī ar eļļas daudzumu pārspīlēt nevajag – kaut vai tāpēc, ka kilograma eikaliptu eļļas iegūšanai jāpārstrādā gandrīz tonna šā auga lapu, bet kilogramam rožu eļļas nepieciešamas trīs tonnas ziedlapiņu.

 

 

5. Skrubis – svīšanai un imunitātes stiprināšanai

Otrajā sildīšanās reizē – skrubja uzlikšana. Tā galvenā sastāvdaļa – jūras sāls, kas veicina svīšanu un velk laukā visu nevajadzīgo. Tam jābūt smalki samaltam. Ja ķermeni berzē ar raupjiem graudiņiem, ādā rodas mikroplaisiņas.

 

Sālim var pievienot māla pulveri vai zirņu miltus. Un noteikti – sasmalcinātus augus: priežu skuju, kadiķu jauno dzinumu vai ogu pulveri, samaltus pavasarī vāktos priežu pumpurus, pulverizētus pelašķus. Šinī maisījumā labi iederas arī daži pilieni kādas dabiskās ēteriskās eļļas.

 

Sālim var pievienot māla pulveri vai zirņu miltus. Un noteikti – sasmalcinātus augus: priežu skuju, kadiķu jauno dzinumu vai ogu pulveri, samaltus pavasarī vāktos priežu pumpurus, pulverizētus pelašķus. Šinī maisījumā labi iederas arī daži pilieni kādas dabiskās ēteriskās eļļas.

Ja sevi jāskrubē pašam (veseļošanās pirtī no tā gan būtu jāatturas), procedūru sāk no pēdām un virzās uz augšu. Pirtnieks vispirms ar sāls skrubi veic auras attīrīšana, tikai pēc tam var ķerties klāt ķermenim, vienlaikus ar maisījuma uzlikšanu veicot masāžu – sākumā krusti, tad mugura, kājas.

 

 

6. Sildīšanās starplaikos – karsta tēja ar medu

Vīrusu uzveikšanai sildīšanās starplaikos vēlams malkot nevis remdenu, bet īsti karstu sviedrējošo augu tēju ar medus piedevu. Lai nāk laukā viss, kas lieks, līdzi savācot bojā gājušos vīrusus.

 

 

Daži papildinājumi

Peramajam uz un zem galvas – kumelīšu, upeņu vai cita dziednieciska auga pušķītis. Gara uzmeša-
nai – sviedrējošo augu novilkums, vieglākai elpai – sienu apšļakstīšana ar ēteriskajām eļļām bagātinātu ūdeni. Slotiņas – sviedrējošas, tās pašas, caur kurām tika elpots sildoties. Tikai tās vēlams papildus pamērcēt spainī ar ēterisko eļļu kombinācijas ūdeni, lai ķermenis caur ādu uzņemtu pēc iespējas vairāk atveseļošanās procesam nepieciešamās augu informācijas.

Tomēr reizē, kad jācīnās ar vīrusiem, pēršanu jāmēģina uzticēt vai nu pirtniekam, vai tam, kuram šajā brīdī ar veselību viss kārtībā, jo daži specifiskie dziednieciskās pēršanas veidi prasa lielāku fizisko izturību.

 

Eža kažociņš – papildprocedūra vīrusu piebeigšanai

Kā rīkojas?

Peramajam guļot uz vēdera, viņa ķermeni noziež ar medu, īpašu uzmanību veltot plaukstām un pēdām (vispirms gan jāpainteresējas, vai cilvēkam nav alerģija pret medu), tad blīvi apkrauj viņu ar priežu zariem, neaizmirstot zem galvas palikt kādu aromātisko slotiņu, piemēram, kumelīšu. Lejot uz akmeņiem karsto ūdeni, lāvas telpā panāk pietiekamu karstumu, tad ar ļoti spēcīgām apļveida kustībām caur skujām aizdzen sasilušo gaisu līdz ķermenim. Pirtniekam tas ir grūti, toties gulētājs šajā smaržu un dziedniecisko vielu mākonī jūtas brīnišķīgi. Kad šī bezpieskāriena pēršana beigusies, vēl brīdi jāpaguļ uz lāviņas, tad var doties uz dušas telpu un remdenā ūdenī noskaloties.

Šādās reizēs atdzesēšanās – mērena un izlīdzināta, bet no atvēsināšanās aukstā ūdenī jāatsakās.

 

 

Dziednieciski akcenti nobeigumam

Pirtsrituāla nobeigumā, kad karstums vairs nav tik spēcīgs, tāpēc organismam netiek sagādāta pārlieku liela slodze, šoreiz noderīgāk izvēlēties kādu no procedūrām, kas liek trūkties vīrusiem.

✓ Bagātīgi noziežas ar sezama eļļu, kad tā uzsūkusies, veic masāžu ar karstiem akmeņiem. Šim nolūkam noder melnie un plakanie oļi, kādus var salasīt jūrmalā.

Kā rīkojas?

Trauciņu ar olīšiem uz pirtskrāsns akmeņiem sakarsē tik stipri, lai nededzina, tad sasildītos akmentiņus brīdi patur uz čakrām, izbraukā ar tiem muguru, rokas, kājas, pēdas, ieliek plaukstās. Neaiztiek ne mugurkaulu, ne citas vietas, kur kauls – skar tikai mīkstumus un muskuļu zonas.

Kad akmeņi siltumu atdevuši, masāžu turpina, īpašu uzmanību pievēršot kājām – katru pirkstu cītīgi izmasē, izbrauka pirkstu starpas, izspaida lielos pirkstus un pēdas augšējās daļas velvi, tad izglauda pēdas virspusi virzienā uz katru pirkstu.

 

Norīvējas ar saspaidītu ķiploku putriņu, ko var uz pusēm atšķaidīt ar medu. Minūtes desmit siltumā paguļ, tad noskalojas dušā.

 

Šo procedūru, kas ļoti patīk elpceļiem, var veikt ne tikai pirtī, bet arī mājās, sezama eļļas pamatbāzei pievienojot tējaskoka, eikalipta, lavandas vai kāda skujeņa ēteriskās eļļas piedevu.

✓ Norīvējas ar saspaidītu ķiploku putriņu, ko var uz pusēm atšķaidīt ar medu. Minūtes desmit siltumā paguļ, tad noskalojas dušā.Tomēr jāatceras, ka tad nākamajā dienā jāpaliek mājās pat tad, ja ar veselību viss kārtībā. Smaka ir spēcīga un saglabājas ilgi.

✓ Kā piedevu medum noslēguma procedūrai var izmantot sasmalcinātus kadiķus vai pelašķus. Vai abus vienlaikus.

✓ Tiem, kam pa prātam ekstrēmas sajūtas, bet āda nav īpaši jutīga, ieteicama norīvēšanās ar sinepju pulvera biezeni. (Pēc pirts sausu sinepju pulveri var iebērt arī zeķēs.)

✓ Pie skarbajām, taču ļoti iedarbīgām uzlikām pieskaitāms medus un sarīvētu mārrutku vai ingvera biezenis vai norīvēšanās ar maltiem melnajiem pipariem.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+