Kultūra
Latvijā

Iznākušas trīs ievērojamiem Latvijas gleznotājiem veltītas pastmarkas0

Publicitātes foto

Atzīmējot Latvijas Republikas 96. dzimšanas dienu, Latvijas Pasts izdevis trīs jaunas pastmarkas sērijā Latvijas Republikai 100, kas veltītas izciliem latviešu tēlotājmākslas pārstāvjiem – gleznotājam Vilhelmam Purvītim, grafiķim Pēterim Upītim un tēlniekam Kārlim Zālem, portālam LA.lv pavēstija LP Sabiedrisko attiecību speciāliste Agija Tērauda.

Pastmarku pirmās dienas zīmogošana paredzēta piektdien, 7. novembrī, no plkst. 7.30 līdz 19 Rīgā, pasta centrā Sakta.

Pastmarku sērijas “Latvijas Republikai 100” dizaina autore ir māksliniece Elita Viliama. Katrai no trim jaunajām pastmarkām ir atšķirīga nominālvērtība, un katras atsevišķās pastmarkas tirāža sasniedz 100 000 eksemplāru.

Pastmarka ar nominālvērtību 0,57 eiro veltīta Vilhelmam Kārlim Purvītim (1872 – 1945). Ainavu gleznotājs un pedagogs V.Purvītis bija viens no latviešu nacionālās glezniecības skolas aizsācējiem un viens no būtiskākajiem māksliniekiem latviešu mākslas vēsturē; viņa darbi saglabājušies Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Liepājas muzejā, Tukuma Mākslas muzejā, Valsts Krievu muzejā Sanktpēterburgā (Krievija), kā arī privātkolekcijās.

Jaunā pastmarka ar V. Purvīša attēlu atbilst vienkāršas A klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā.

Uz pastmarkas ar nominālvērtību 0,64 eiro redzams latviešu grafiķis un pedagogs Pēteris Upītis (1899-1989). Līdzās grāmatu ilustrācijām, ainavu skicēm, stājdarbiem, kokgrebumiem plašu P. Upīša darbu kolekciju veido ekslibri – īpaši veidotas grāmatzīmes miniatūrgrafikā. Grafiķis izveidojis vairāk nekā 700 grāmatzīmju, precīzi un simboliski atklājot katra grāmatzīmes īpašnieka personību.

Pastmarka ar P. Upīša attēlu paredzēta vienkāršas pastkartes nosūtīšanai uz jebkuru Eiropas Savienības valsti.

Pastmarkā ar nominālvērtību 0,78 eiro attēlots pazīstamais latviešu tēlnieks Kārlis Zāle (1888 – 1942), kura nozīmīgākie darbi ir Brīvības piemineklis un Brāļu kapu memoriālais ansamblis. K.Zāle bija viens no ievērojamākiem latviešu monumentālās tēlniecības meistariem – viņa darbiem raksturīga varoņtēmas atklāsme tēlā, kas risināta monumentālās, plastiski vienkāršotās un emocionāli izteiksmīgās formās.

K. Zālem veltītās pastmarkas nominālvērtība atbilst vienkāršas A klases vēstules nosūtīšanas izmaksām uz jebkuru Eiropas Savienības valsti.

Gatavojoties Latvijas Republikas simtgadei, pastmarku sērijas Latvijas Republikai 100 izdošanu Latvijas Pasts uzsāka jau 2009. gadā. Šajā sērijā katru gadu tiek emitētas trīs jaunas pastmarkas, kas veltītas Latvijai svarīgiem notikumiem vai personībām. Līdz šim izdotas pastmarkas, kas saistītas ar Latvijas Republikas dibināšanas pirmsākumiem, Latvijas valsts simboliem, kā arī Latvijas rakstniecības, jūrniecības un mūzikas vēsturi. Pastmarku sēriju plānots papildināt līdz pat 2018. gadam, Latvijas Republikas 100. jubilejai.

LA.lv