×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
25. novembris, 2015
Drukāt

Ko darīt, ja veselības problēma liedz gaidīt rindu, kad būs jaunas kvotas? (3)

slimnica_pacienti_rinda_LETA

“Vasarā Rīgā mani operēja, jo bija melnumi plaušās. Divas nedēļas pēc operācijas krūškurvī jutu lielas sāpes, un divus mēnešus vēlāk ārsti man konstatēja lauztu ribu (tas noticis vēl pirms plaušu operācijas). Lai problēmu precizētu, vajadzīga datortomogrāfija, bet Valmierā ātrāk par februāri nav iespējams pierakstīties. Ģimenes ārste neizpratnē, kā lai noformē slimības lapu ilgāk par sešiem mēnešiem, jo kopš tās izsniegšanas jau pagājuši četri mēneši. Kamēr nebūs veikta datortomogrāfija, ārsti nevar saprast par tālāko rīcību. Darbā atgriezties nevaru, jo sāp lauztā riba. Kā risināt problēmu?” VALDIS ZARIŅŠ SMILTENĒ

Ārstniecības iestādes valsts apmaksātos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus sniedz līgumā noteiktā finansējuma apmērā. Kad pakalpojumiem piešķirtā budžeta nauda beigusies, iestādēs saka – vairs nav kvotu, tātad sasniegts noteikta pakalpojuma daudzuma ierobežojums. Tajā brīdī veidojas rindas.

Katrā ārstniecības iestādē ir atsevišķa valsts apmaksātu pakalpojumu rinda, un tās garums atkarīgs no piešķirtās naudas daudzuma. Ikvienam pacientam, lai saņemtu nepieciešamo pakalpojumu, ir tiesības pieteikties jebkurā citā ārstniecības iestādē, kam ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un kur rinda ir visīsākā.

Tāpēc nav jāapzvana visi pakalpojumu sniedzēji, bet var sazināties ar NVD pa bezmaksas tālruni 80001234 un noskaidrot informāciju par rindu garumu plānveida ambulatoro izmeklējumu un speciālistu konsultāciju saņemšanai. Tā pieejama arī NVD mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi”, atverot “Gaidīšanas rindas plānveida ārstniecībai ambulatorās iestādēs”. Līdzīgi darbojas www.rindapiearsta.lv.

Ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ģimenes ārstam slimnieks jānosūta uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju.

To nosaka Ministru kabineta 2001. gada 3. aprīļa noteikumi Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība”. Komisija var sniegt atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu līdz 52 nedēļām, skaitot no darbnespējas pirmās dienas, vai noteikt invaliditāti. Atzinuma saņemšanai nepieciešamie dokumenti (iesniegums, darbnespējas lapa B un veidlapa Nr. 088/u) jāiesniedz komisijā ne vēlāk kā piecas darbdienas pirms 26 nedēļu nepārtrauktas darbnespējas perioda beigām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ja kvotu nav atliek tikai par pilnu maksu izmeklējums. Jāņem kredīts, lai varētu ārstēties un zobi jākar vadzī, jo ko ēst nebūs ilgu laiku. Ko darīt, ja dzīvot gribās ar mazākām sāpēm. Bet, mūsu varenajiem jau galvenā sāpe par pasaules klaidoņiem, jaunajiem tēviņiem no austrumiem.

  2. Ārprāts! Cilvēks staigā ar lauztu ribu – un tik vien varam viņam ieteikt, kā zvanīt pa bezmaksas tālruni….Nu i valstiņa.Neieredzu.

  3. Priecāšos, piemēram, saņemot no tā NVD vēsti ka man nepieciešamā kvota 1 gab. vēl esot brīva Ludzā. Kas notiek Latvijā??

Draugiem Facebook Twitter Google+