Latvijā
Sabiedrība

FOTO, VIDEO. Krievijā ekshumē 171 latviešu leģionāru10

Meklēšanas vienības “Leģenda” foto

Aizvadītajā nedēļā meklēšanas vienība “Leģenda” sadarbībā ar Brāļu kapu komiteju ekshumējusi 171 Otrajā pasaules karā kritušu latviešu leģionāru mirstīgās atliekas Novgorodas apgabalā Krievijā.

Kā informē “Leģendas” vadītājs Tālis Ešmits, vienībai šī bijusi ceturtā ekspedīcija uz Krieviju. Viņš uzsver, ka šogad paveicies ar karsto un sauso laiku, kas radījis labvēlīgus apstākļus piekļuvei un darbiem nomaļajā Krečno kapsētā. Tuvākā apdzīvotā vieta esot 25 kilometru attālumā.

“Ja paskatās hronikas par Volhovas kaujām, redzams, ka purvainā apkārtne būtiski neatšķiras no tiem laikiem,” piebilst T. Ešmits.

Ekspedīcijā piedalījās 22 vīri no Latvijas, kuri tajā bijuši visu pagājušo nedēļu, bet tagad atgriezušies Latvijā. Nomaļajā kapsētā viņi kopumā ekshumējuši 354 karavīru mirstīgās atliekas, no kuriem 171 izrādījies no latviešu leģiona.

Pārējie bijuši Vērmahta citu tautu formējumu karavīri. Lai noskaidrotu karavīru identitāti, tiks veikta kapsētas arhīva pētniecība.

“Karavīriem klāt bija pazīšanās zīmes, kas atvieglo identificēšanas iespējas. Daļa karavīru bija atstājuši ziņas par sevi stikla pudelēs – daļa no šīm ziņām saglabājušās labi, daļa gājušas bojā,” skaidroja T. Ešmits. Tāpat arī ekshumēto karavīru identitātes noskaidrošanai ziņas var tikt meklētas vācu arhīvos.

Pēc vēsturiski zinātniskās ekspertīzes veikšanas Krievijas pusei jādod sava piekrišana karavīru pārvešanai. “Viņus varētu apbedīt Lestenes brāļu kapos,” pieļauj T. Ešmits.

Karavīru meklēšanas darbi Krievijā iespējami, balstoties uz Latvijas un Krievijas noslēgto līgumu šajā jomā.

Meklēšanas vienības “Leģenda” foto

Galerijas nosaukums

LA.lv