Latvijā
Sabiedrība

“Laipni lūdzam ellē!” Viņus slīcina, saldē un iekausta – specvienības atlase 16

Foto – Jānis Zvērs, skaties.lv

Sāpes, pazemojums un ciešanas teju līdz bezsamaņas robežai – šāda ir realitāte NBS Speciālo uzdevumu vienības kandidātiem, kuri cenšas iziet pārbaudījumus, lai nokļūtu elitārākajā pašmāju militārajā vienībā. Viņi tiek slīcināti, sisti, beigu beigās izmesti kaili mežā. Pārbaudījumus spēj izturēt neliela daļa entuziastu, taču pēc tiem, viņi var droši teikt, ka ir izgājuši cauri ellei dzīvi.

Uz sejas gāzmaska, kas apgrūtina elpošanu. Smaga fiziskā slodze. Papildus tam – instruktoru kliedzieni, spērieni pa ribām. Brīžiem var dzirdēt, kā sāpēs un izmisumā puiši raud. Viņu elsas slāpē gāzmaska. Šī ir tikai viena no Speciālo uzdevumu vienības kaujinieku uzņemšanas eksāmeni epizodēm, kas uzfilmēta un izrādīta sabiedrībai.

– Vai nu tu pasaki: es izstājos no mācību grupas, vai turpini uzdevumu.
– Es izstājos..
– Skaļāk!
– Es izstājos no mācību grupas!
– Ļoti labi..

Juris Ušackis, SUV komandieris: “Šajā filmā netika nekas samākslots. Tur, protams, netika parādīts viss. Speciālo uzdevumu spēki nekad visu informāciju nedod. Tika cenzēts materiāla apjoms, ko liek iekšā, bet tas ir tāds pats apjoms, kā citu valstu specvienībās. Ir jābūt spēcīgiem, lai nenobītos pat no paša nežēlīgākā pretinieka.”

Nākamais posms – puiši ar sasietām rokām un kājām tiek iemesti baseinā. Viņi kūļājas, lai tiktu pēc gaisa, bet drīz vien instruktori jau atkal ierauj viņus atpakaļ dzelmē. Pārbaudījumus iztur tikai saujiņa pretendentu. Atbirums ir pamatīgs, atzīst SUV komandieris:

Atlases posmā pārbauda izturību, intelektu, kreativitāti, spēju saglabāt spēkus, strādāt lielā fiziskā un psiholoģiskā nogurumā. Lai operacionālā vide ietekmētu minimāli, vai neietekmētu vispār.

Viens no skarbākajiem posmiem norisinās ziemā. Ārā temperatūra ap nulli. Kandidāti kaili tiek izmesti mežā. Viņiem iedod dzīvu trusi. Tas jānosit, gaļa jāapēd, bet niecīgais kažoks jāizmanto, lai piesegtu ķermeni un nenosaltu. Par apģērbu var izmantot skujas, ierīkot mitekli un sildīties pie uguns. Šādi jānoturas piecas dienas! Pārbaudījumu uzrauga arī mediķi, jo situācija ir ekstrēma. Juris Ušackis, SUV komandieris:

No visiem, kas atnāk, 25% tiek līdz atlases posmam. No tiem 10-20% ir tādi, kas finišē un kļūst par SUV kaujiniekiem.

Ikdienā specvienības vīri sniedz palīdzību policijai, kā arī piedalās NATO mācībās ārpus Latvijas. Speciālo uzdevumu vienība dibināta 1991. gadā. Liela daļa informācijas par šo struktūru ir zem slepenības zīmoga. Zināms vien tas, ka šie vīri patiešām ir izgājuši cauri ellei, un pierādījuši, ka spēj no tās izrāpties dzīvi, lai turpinātu uzdevumu.

LA.lv