×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. augusts, 2015
Drukāt

Līdzekļi īpašajām dienām sievietēm (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock
SVARĪGI

Maksts dabisko mikrofloru var izjaukt un iekaisumu izraisīt spēcīgu veļas pulveru un mīkstinātāju lietošana, stringa biksīšu valkāšana ikdienā, jo tās kairina gļotādu. Arī apspīlētus džinsus nevajadzētu nēsāt no rīta līdz vakaram. Ginekoloģe uzsver, ka sievietei vispiemērotākais tērps ir kleita vai svārki, lai makstij labāk piekļūtu gaiss.

Kaut gan reklāmās ik dienu dzirdam, cik lieliskas ir dažādas paketes, tamponi un ieliktnīši, nereti tie sievietei izraisa diskomfortu. Ko ievērot, lai nesagādātu sev problēmas?

Ieliktnīši – ne katrai dienai

Maksti var uzskatīt par ekosistēmu, kurā atrodas daudz dažādu mikroorganismu. Kad to attiecības atbilst dabas noteiktajām, sieviete nejūt diskomfortu, bet, ja tās izjūk, rodas problēmas.

Nevajadzētu uztraukties par neliela daudzuma gļotainiem, bezkrāsainiem izdalījumiem, it sevišķi ap ovulācijas laiku, jo tie palīdz apaugļoties. Ja radušās šaubas, ka to ir par daudz, prātīgāk būtu doties pie ginekologa, nevis izmantot biksīšu ieliktnīšus.

Kā stāsta Rīgas 1. slimnīcas Šarlotes poliklīnikas ginekoloģe Maija Dace Broša, ārsti pat ieviesuši terminu ieliktnīšu iekaisums, jo to mitrumu izolējošais sintētiskais slānis neļauj makstij piekļūt gaisam un rada mikrobiem tīkamus apstākļus. Veidojas gluži vai burvju aplis – jo vairāk lieto ieliktnīšus, jo bagātīgāk rodas izdalījumi, taču nereti, beidzot tos izmantot, problēmu vairs nav.

Prātīgāk būtu katru dienu mainīt biksītes, nevis ieliktnīšus. Tomēr, ja sieviete nekādi nespēj atteikties, labāk izvēlēties tādus, kam nav pievienotas smaržvielas, kuras var ne tikai mainīt maksts vidi, bet, nokļūstot uz dzimumorgānu gļotādas, arī izraisīt alerģisku reakciju.

Paketes un tamponi

Bez ieliktnīšiem varam iztikt, bet bez paketēm un tamponiem – nekādi. Diemžēl sievietes bieži grēko, šos līdzekļus reti mainot. Tas jādara regulāri, vismaz reizi trijās stundās, bet, ja izdalījumu daudz, – vēl biežāk. Kaut gan asiņošana ir neliela, nevajadzētu visu dienu staigāt ar vienu paketi vai tamponu, jo, asinīm sadaloties, savairosies nevēlami mikrorganismi.

– Sievietes, kuras nezina sava ķermeņa uzbūvi, baidās tamponu iebāzt makstī pārāk dziļi, taču pareizi un pietiekami dziļi ievadīts tampons neizraisa diskomfortu un to pat nevar just, – stāsta ārste.

Tā kā higiēnas līdzeklis neliek par sevi manīt, diemžēl reizēm gadās to aizmirst, par ko brīdina nelabi smakojoši izdalījumi, jo, tam pūstot un sadaloties, attīstās infekcija.

Tamponus var lietot arī sievietes, kurām ievadīta kontracepcijas spirāle, ja vien nav deformēts dzemdes kakls. To uzmanīgi ieliekot un izņemot, spirāli nevar izraut, jo ginekologi tās diedziņus parasti apgriež pavisam īsus. Vienīgi tamponu nevajadzētu lietot uzreiz pēc kontracepcijas līdzekļa ievadīšanas, kamēr spirāle nav kārtīgi ieņēmusi savu vietu un dzemdes kakls aizvēries.

Tamponus var lietot arī nevainīgas meitenes, ja jaunavības plēve ir niecīga un elastīga, taču dažām tās atverīte ir tik šaura, ka tamponu nav iespējams ielikt.

Nereti sievietes jautā, vai ar tamponu drīkst peldēt. Aizliegts nav, tomēr no higiēnas viedokļa mēnešreižu laikā to labāk nedarīt.

Ja uzreiz pēc īpašajām dienām rodas nieze, dedzināšana un pastiprināti izdalījumi, visticamāk, vainīgi ir lietotie tamponi vai paketes, un tad tie jāmaina pret citiem higiēnas līdzekļiem, jo plašajā klāstā parasti atrodas arī tādi, kas neizraisa diskomfortu.

Piltuve – ekonomiskākais variants

Menstruālā piltuve ir apmēram 5 cm garš, elastīgs silikona rezervuārs ar 15–30 ml tilpumu, ko izvēlas atkarībā no maksts lieluma. Ievadīt ir viegli, un šo līdzekli ķermenī nejūt. Uzkrājušos asiņu noplūde nav iespējama. Alerģiskas reakcijas pret tās materiālu nav novērotas.

Piltuve ik pēc trim stundām jāizņem un jāizmazgā, tāpēc lietojama tikai vietās, kur pieejams tīrs ūdens un izlietne. Protams, dodoties pārgājienā, tā nebūs piemērota izvēle.

Beidzoties mēnešreizēm, piltuvi nepieciešams novārīt, lai būtu sterila. Izmantot piltuvi ir ļoti ekonomiski, jo tā kalpo daudzus gadus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Informacija par piltuvi gan neatbilst razotaja sniegtajai. Piltuvi var turet maksti lidz 8 stundam, jo sakrajusas asinis nesadalas, tapec infekcija nav iespejama un nav nejaukas smakas ka no paketem, piemeram. Tapat lietosanas instrukcija min, ka tiesi pargajienam ta bus istaka izvele, jo nav jamaina biezi un to var izskalot ar dzeramo udeni, asinis izlejot bedrite. Razotajs neiesaka piltuvi varit, jo, to darot regulari, piltuves elastiba mainas un ta klust nederiga. Ieteikums ir to novarit, ja skiet, ka ta mainijusi krasu. Piltuvi iesaka mainit ik gadus.

  2. kāda jēga novārīt, ja tā sterilitāte saglabājas vien pāris minūtes? nedomāju, ka vidusmēra sievišķim mājās ir arī speciāli iepakojumi un iekārtas, lai to sterilo uzparikti sterili uzglabātu 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+