Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Kā rūpēties par ausīm un dzirdi 0

Ausu kopšana un dzirdes higiēna nepieciešama visa gada garumā, bet vasarā pēc skaļiem koncertiem un peldēm tās biežāk sagādā problēmas.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Dzirde pasliktinās, ja bijušas traumas, iesnas, kaitīgi darba apstākļi, sēra korķi, sēņu, vīrusu infekcija, galvas smadzeņu asinsrites traucējumi un dzirdes nerva iekaisums. Gripa un citas vīrusu infekcijas slimības var izraisīt vidusauss iekaisumu.

Vispirms – par ausu tīrīšanu. Tas jādara regulāri, maigi izslaukot ar mazu dvielīti vai salveti, nevis bakstot ar smalkiem priekšmetiem, kas var bojāt ausu kanālus un bungādiņas. Tāpat nevajag censties par varītēm izdabūt visu sēru, jo tas aizsargā, mitrina un neļauj iekļūt ausī baktērijām, taču arī pārmērīgi uzkrājies sērs aizsprosto ausu kanālu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klīnikas “Premium Medical” ausu, kakla, deguna ārste Ramona Markuse piebilst, ka dzirdi, ausu veselību un higiēnu ietekmē klimats, tāpēc it īpaši apkures sezonā telpās jānodrošina pietiekams gaisa mitrums.

Ja auss šķiet aizkritusi, ieteicams uzreiz konsultēties ar ģimenes ārstu vai otolaringologu, jo, piemēram, pēc peldes tas var izvērsties par ārējās auss iekaisumu, ko veicina sakrājies ūdens aiz bung­ādiņas sienas.

Īpaša piesardzība jāievēro, iesnainam dodoties ceļojumā ar lidmašīnu. Ausis ir cieši saistītas gan ar mutes, gan deguna dobumu, tāpēc vēl pirms pacelšanās ieteicams lietot saudzīgus deguna pilienus, kas mazina aizlikumu, lai lidojuma laikā paaugstinātā spiediena dēļ nesāktos ausu sāpes. Tāpat var profilaktiski rīkoties, ja iesnu nav, bet lidojuma vai nolaišanās laikā ausis aizkrīt.

Līdzīga piesardzība jāievēro nirstot. Savukārt, strādājot ļoti trokšņainā vidē vai apmeklējot autosporta sacensības, jālieto ausu aizbāžņi vai austiņas, kas absorbē skaņu. Pat regulāra skaļas mūzikas klausīšanās austiņās negatīvi ietekmē dzirdi un rada ausu bojājumus. Ārste piekrīt, ka 60% skaļums mūzikas atskaņotājā stundu dienā gan vēl nekaitē dzirdei, bet piesardzība jāievēro tik un tā.

Aukstā laikā ieteicams nēsāt galvassegu, kas apsedz ausis. Saķerot iesnas, it īpaši alerģiskās, no tām jācenšas ātri atbrīvoties, jo nemitīga šņaukāšanās ir nevis deguna, bet gan ausu veselības un dzirdes problēma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.