×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2014
Drukāt

“Krievu jautājumi”, Eiropa un nacionālā drošība. Saruna ar Igoru Vatoļinu (16)

Foto-Dainis BušmanisFoto-Dainis Bušmanis

Publicists Igors Vatoļins šopavasar paziņoja par jaunas sabiedriskas kustības veidošanu, kurā cer apvienot eiropeiski noskaņotos krievus. Par noskaņojumu sabiedrībā un cīņu par cilvēku prātiem ar I. Vatoļinu sarunājās “LA” žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Dace Kokareviča.

V. Krustiņš: – Pirms diviem mēnešiem jūs “Neatkarīgajā Rīta Avīzē” paziņojāt: “Mums nav vajadzīgs Putins kā vidutājs.” Un solījāt veidot jaunu sabiedrisku organizāciju. Kas šajā laikā ir noticis?


I. Vatoļins: – Top “Eiropas krievu kustība Latvijā”. Sākumā kustības nosaukumā nebija vārda “Latvijā”, to ierakstījām, kad, mūs apsteidzot, sabiedrisku organizāciju ar mūsu iecerēto nosaukumu piereģistrēja citi, droši vien uztraukdamies, ka parādīsies iniciatīva, ap kuru pulcēsies prāvs skaits cilvēku. Savu dibināšanas manifestu publicēsim septembrī. Sākumā šo iniciatīvu atbalstīja Gļebs Panteļejevs; pēc tam pieteicās ekonomists Artjoms Uršuļskis, nedaudz radikāls jaunatnes aktīvists Dmitrijs Avsejenkovs un citi, kopā esam ap trīsdesmit. Vārdiņš “Eiropas” nozīmē, ka pamatā ar Eiropas dimensiju mēs saprotam Eiropas domāšanu, proti, individuālu, atbildīgu, plurālistisku domāšanu, kad citādība nebaida.

– Tātad jūs būsiet liberālā virziena gājēji. Tāpat kā “Vienotība” patlaban. 


– Jā, bet tas nenozīmē, ka esam pret tradicionālām vērtībām. Latvijā tomēr trūkst padziļinātas eiropeiskas izpratnes par sevi, par pasauli. Iedzīvotāju vidū ir tādi, kam pasaules aina ir noteikta un vienveidīga un kurus citādība baida.

– Kas tā par “citādību”?


– Tas nozīmē, ka tad, kad starp mums parādās cilvēks ar atšķirīgu domāšanu, citu valodu, varbūt kaut kādām citādām uzvedības īpatnībām, viņam sakām: “Pareizi ir jāuzvedas tā, kā mēs!” Mūsdienu pasaule ir globalizēta, un tajā bailes no cita, no nezināmā, rada agresijas sajūtu. Tad svešais tiek izprasts kā naidīgais, nevis citādības resurss. Mūsu vispārpieņemtais modelis ir tolerance.

– Bet dabiska ir piesardzība no nezināmā.


– Bet, kad cilvēkiem ir eiropeiskā, plurālistiskā domāšana, viņi vairs nebaidās.

– Lai nu tā būtu. Bet vai vadošā partija “Vienotība” – vai tā nav pietiekami liberāla, plurālistiska, eiropeiska utt.? Vai runa ir par krievisku eiropeismu?


– Taisnība, ka no visām Latvijas partijām “Vienotība” ir visliberālākā un viseiropeiskākā. To parādīja pēdējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Bet diemžēl arī “Vienotībai” jārēķinās ar savu vēlētāju un arī “Vienotībai” neizdevās pārvarēt etniskā, latviskā balsojuma šķērsli. Piederība Eiropas vērtībām varētu nozīmēt šā šķēršļa pārvarēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. piekrītu: šitam mēslam ar kāju pa DIRSU UN Ārā no Latvijas!

 2. ŠITAS MĒSLS IR BĪSTAMĀKS PAR 100 KRIEVU TANKIEM !!! AR KĀJU PA DIRSU UN ĀRĀ VIŅU NO LATVIJAS !!!

 3. Ok….
  Tā turpini un es būšu šīs partijas atbalstītājs.

 4. Jums jābūt tādiem, lai mums ir pēc iespējas ērti. Kāpēc? Ja ir tik daudzas lietas, kas neapmierina, varbūt labāk pašiem meklēt citu valsti, kas tuvāka prasībām.

 5. … Neticu ne varda Igoram … kamer kadai likumigai un Satversmes aizstavosai partijai nav pievienojies pats un pievienojusies sis grupas slavofili … un piedalijusies DDD procesa pabeigsanai !

  … Tikai tad un tada likumiska un valsts autohtonas pamattautas kulturas nostiprinata, ka ari drosa politiska vide, varetu spriest par vajadzigam pieejam modernizet ekonomiskas niances … !!!!

 6. Paldies Igoram par turēšanos pretim vecā komunista Krustiņa uzbrūkošajiem jautājumiem! Nav svarīgi krievs vai latvietis, bet kopīga izpratne, ka Krievija Latvijai ir pavisam nopietns drauds.
  Lai veicas šo krievu kustību veidojot. Tā būs ļoti vajadzīga!

 7. Ja Vatoļins domā ka mēs nesaprotam viņa “eiropeiskumu” tad dziļi maldās. Visās viņa 4 pozicijās cauri skanēja interfrontes viedokļi. No kurienes Vatoļins ņem, ka Latgales zemnieks domā tā kā viņš? Vistīrākā Lindermaņa muldēšana. Ja kāds tur kaut ko tamlīdzīgu melš, tad tas ir krievs, kurš padomju laikos šeit izmantojis okupācijas pielaides. Jums, Vatoļin, eiropeiskās vērtības pat sapņos vēl nerādās, tāpēc Jūsu veidojums būs tās pašas Ždanokas slikta kopija.

 8. Visa vaina tur, ka krievus tūlīt pēc neatkarības atgūšanas neaizsūtīja atpakaļ uz viņu etnisko dzimteni, kur viņiem būtu gan valoda, gan tiesības, gan komforts.

 9. Arķoms Pļurkšķovs Atbildēt

  Kārtējais krievu radikāļu Trojas zirgs Latvijā.

 10. ja kungs nav ticis skaidribaa ar bijuso lai nebuvee jaunu!!!

 11. pievilcīga nācija Vatoļina kungam Atbildēt

  Kas, Jūsuprāt, ir pievilcīga nācija? Šobrīd valsts sāk gatavoties simtgades svinībām. Un jautājums ir sekojošs: vai 9. maijs ir pievilcīgas nācijas simbols vai nav? Vai moderna, mūsdienīga valsts spēs jelkad atsacīties no pompozitātes svinēt to, kā reāli Latvijā nav bijis. Un, lai piedod visi tie, kuri cenšas būt draugi, labie vai vislabākie – šī tēma ir jārisina – savādāk mēs svinēsim Latvijas valsti bez jelkādas nācijas, bet būsim pievilcīgi visiem ienācējiem. Katras valsts pamats veidojas no tiem cilvēkiem, kuri izjūt patiku pret valsti, tikai pēc tam nāk ideoloģija. Nepatīk runāt par pēckara gadiem, nepatīk runāt par šodienas situāciju- katrs meklē, kā labākā gaismā iegrozīt pats sevi. Varbūt vajadzētu sākt ar to, ka cilvēki sāktu domāt un izanalizēt to, kā šeit nokļuvuši, kas bijis labs un pievilcīgs- kāpēc tieši Baltijas valstis tik interesantas ne tikai vienkāršam ierindas cilvēkam, bet tiem, kuri šeit pērk zemi, svin savus svētkus. Ja to visu, un ne tikai to, sāktu pārdomāt paši kustību veidotāji un atrastu kripatu patiesības vēsturiskajā, tad varētu rast sapratni arī tālāk. Ir ļoti grūti slīdēt uz slēpēm, ja pa vidu koks. Atmetot ideoloģiju, neprātīgo centību skalot smadzenes visiem pēc kārtas, būtu laiks paraudzīties uz vietu, kur cilvēks dzīvo. Un tad izdomāt, kurš valsts vadītājs ir svarīgāks, kura nācija katram pievilcīgāka. Ja tas nenotiek, bet vieglu roku palaižam vējā savu zemi, savu godu un pašcieņu, tad ir vienalga, kakas paliks tāpat. Par valodu- var glumi stāstīt par valodu statusiem un zemapziņā saprast, kāpēc šeit, Latvijā, joprojām būs saujiņa ļaužu, kuriem latviešu valoda būs svarīgi saglabāt kā vienīgo valsts valodu, vajag tikai gribēt to saprast dziļāk un izvērstāk. Šobrīd skaidrāk kā jebkad redzams, kā daudziem šeit gribas lielās Krievijas pārvaldību visiem spēkiem arī ar savas valodas iespiešanu citur, un, Vatoļina kungs, kā tad runāt ar to daudzumu jeb masu, kas nekad nevēlēsies izbeigt melot saviem bērniem un mazbērniem un mazmazbērniem par reālo Latvijas izpostīšanu jau pirmskara un pēc tam padomju laikā. Latvija vienmēr ir bijusi lojāla pret iebraucējiem, vai tāda pat ir bijusi lojalitāte pret pamatiedzīvotājiem? Kā īsti ir? Cilvēki, kuri nav joprojām sapratuši, kas reāli viņus padara par Eiropai pievilcīgu nāciju, neatkarīgi no tautības, nekad nesapratīs ne šīs zemes gadsimtiem veidojušos kultūru, ne tautas pamatmasas skaitlisko procentu un kāpēc tā ir noticis, ka citu, toskait vācu kultūras saknes ir saplosītas, bet vietā stājušās citas – padomju saknes ar tālejošām atvasēm šodienā. Par to nav ērti runāt, jo tad sabrūk pamats, uz kura būvēt pievilcīgo nāciju.
  Biznesa valoda katram ir sava. Saziņas valodas var būt katram sava- tā tas bija pirmskara Latvijā un ir arī šobrīd. Tikko valsts pieņems lēmumu visiem mācīties nācijas pamatvalodu un pārējās mācīties kā blakus valodas, tad arī varēs runāt par to, kas tad šeit īsti dzīvo Latvijā. Latvijas sabiedrība ir gana atvērta un balstās un nacionālajām vērtībām. Spiediens no ideologu puses ir tas, kas neļauj valstij pilnvērtīgi veidoties, balstoties uz šīm vērtībām. Biznesa valoda nospiež cilvēka garu. 20 gados bijis pārāk maz laika savest kārtībā savstarpējo attiecību pamatus un, tieši pateicoties spiedienam par otras valodas statusa izplēšanu par katru cenu, pārnese uz izpārdotu īpašumu, zemju noplicināšanu, īslaicīgu peļņas, naudas kāri un informatīvo lauku kroplums ir veidojis neveselīgu nāciju.

 12. Grozi kā gribi, skati vai no vienas, vai otras puses, tas pats vien tur ir – lai cik to vilku barotu, uz mežu vien skatās. Viņi vienkārši nespēj savādāk. Etniskā sauc un viņi līdzi tai kauc.

  Nebūsim naivi Latvieši. Šis ir malduguns, ko volodja ieslēdzis. Ja nevar ar spēku, tad ar viltu ņems.

 13. “Mēs arvien baidāmies, ka atbraucēji iznīcinās tradicionālo dzīves iekārtu vai kultūras vērtības.”… Protams, ka baidāmies! Visas Latvijas iedzīvotāju skaits ir pielīdzināms vienas lielas Eiropas / pasaules pilsētas iedzīvotāju skaitam. Pat vācieši un angļi sāk satraukties par šo tēmu, kur tad nu vēl tāda miniatūra nācija, kā latvieši!

 14. Domaju,ka latviesiem butu kritiski jaatbalsta Igora idejas.

 15. Viss skaidrs. Skaisti runā,bet cauri redzama īstā attieksme pret Latviju un latviešiem.

 16. Nekā jauna. Bijusais Ždanokas līdzgaitnieks, kas runā latvuešiem domātās Saskaņas centra propagandas frāzes.

Draugiem Facebook Twitter Google+