Hosams Abu Meri
Hosams Abu Meri
Foto – Karīna Miezāja

Abu Meri: partija bija slima 29

“Vienotības” Saeimas frakcijas vadīšana nebūt nav tas pateicīgākais darbs parlamentā – tieši puse jeb 10 no 20 frakcijas locekļiem nemaz nav “Vienotības” biedri, turklāt pati partija pašreiz pārdzīvo smagus laikus. Pēc iepriekšējās frakcijas vadītājas Solvitas Āboltiņas lēmuma atgriezties diplomātiskajā dienestā frakcijas vadītājs ir HOSAMS ABU MERI. Par pēdējo mēnešu notikumiem un to, kādi izaicinājumi “Vienotībai” vēl jāpārvar, viņu iztaujāja “Latvijas Avīzes” žurnālisti Māris Antonevičs un Ģirts Zvirbulis.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

M. Antonevičs: Iepriekš “Vienotība” ļoti stingri paziņoja, ka virzīs Saeimā lēmumprojektu ar aicinājumu Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam atkāpties no amata. Bet tagad vairs nav īsti skaidrs, kas ar šo iniciatīvu notiek.

H. Abu Meri: Nekas nav apstājies vai pieklusis. Jau aizpagājušajā nedēļā frakcijā sagatavojām šādu lēmumprojektu un pats personīgi to piedāvāju koalīcijas partneriem. Nacionālā apvienība vēlējās vēl kādu laiciņu pagaidīt un iepazīties ar priekšlikumu. Zaļo un zemnieku savienībā domas dalījās līdzīgi kā sabiedrībā kopumā. Daļa uzskata, ka pret Rimšēviču tiek īstenota nomelnošanas kampaņa, citi domā, ka viņam jāpaiet malā vismaz līdz laikam, kamēr aizdomu ēna tiek kliedēta, lai uzlabotu Latvijas finanšu sektora tēlu. Mēs negribam apgalvot, ka viņš ir vainīgs, – to lems tiesa. Taču šobrīd viņam būtu labāk kā godavīram pateikt – es eju prom un aizstāvēšu savu vārdu ar tiesiskiem līdzekļiem. Taču Rimšēvičs tā nerīkojas un likums šobrīd neļauj Saeimai viņu atlaist, kaut arī tieši Saeima viņu iecēla amatā. Tādēļ mūsu lēmumprojekts vairāk uztverams kā aicinājums atkāpties un neuzticības izteikšana. Rimšēvičs savās intervijās vairākkārt teicis, ka respektēs šādu Saeimas lēmumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut arī koalīcijā atbalstu uzreiz nesaņēmām, pagājušajā ceturtdienā iekļāvām šo lēmumprojektu Saeimas sēdes darba kārtībā, bet tā izskatīšana tika pārcelta uz šo ceturtdienu viena deputāta iebilduma dēļ. Mums gan izdevās panākt, ka būtiski tiek ierobežota banku likvidatoru, administratoru un viņu palīgu atlīdzība, nosakot atlīdzības griestus mēnesī. Attiecībā uz Rimšēviča lēmumprojektu esmu pārliecināts, ka šonedēļ Saeimā tas tiks izskatīts un saņems vairākuma deputātu atbalstu.

Jūsu frakcija sagatavojusi arī Latvijas Bankas likuma grozījumus, ka viens bankas prezidents nedrīkstētu būt amatā vairāk kā divus termiņus pēc kārtas un arī termiņš būtu īsāks. Vai tai ir politisks atbalsts?

Galvenais tomēr šajā likumprojektā ir grozījumi, lai Saeima turpmāk varētu atstādināt Latvijas Bankas prezidentu uz izmeklēšanas laiku, ja pret viņu sākts kriminālprocess. Atceroties, ka pagājušā gada rudenī Valsts prezidents vēstulē aicināja Saeimu pārvērtēt termiņu ierobežojumus un ilgumu gan Latvijas Bankas prezidentam, gan Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājam un citām amatpersonām, šis, mūsuprāt, ir īstais brīdis noteikt šādus ierobežojumus vismaz bankā. Rimšēviča kungs prezidenta amatā ir jau 17 gadus. Ja tik ilgi netiek mainīta vadība, tad ie-stāde var sākt stagnēt, palielinās korupcijas riski…

Tā taču ir vispārzināma patiesība, ka, ilgi atrodoties amatā, pieaug korupcijas riski. Tas pat politoloģijas grāmatās rakstīts. Kāpēc jau agrāk neiestājāties par šādiem grozījumiem, bet tagad “dzēšat ugunsgrēku”?

Jums taisnība. Diemžēl, kamēr nav atgadījies kāds nopietns incidents, tikmēr nekas nenotiek. Bet, kā jau teicu, Valsts prezidents jau rudenī sūtīja Saeimai vēstuli ar šādu ierosinājumu un mēs bijām sākuši par to runāt, doma bija izskatīt visu amatpersonu sarakstu, kam nav pilnvaru termiņa ierobežojuma. Notikumi ar Rimšēviču to pasteidzināja.

Reklāma
Reklāma

Bet ko “Vienotība” darīja 2013. gadā, kad bija Rimšēviča pārvēlēšana amatā? Bijāt vieni no viņa kaismīgajiem atbalstītājiem. Varēja jau pateikt tolaik – ar diviem termiņiem pietiek!

2013. gadā nebija šaubu par Ilmāra Rimšēviča reputāciju gan Latvijas līmenī, gan starptautiski – spēcīgs profesionālis, pieredzējis speciālists, un viņš bija vienīgais kandidāts uz Latvijas Bankas prezidenta amatu. Nebija ne mazāko signālu par reputācijai neatbilstošām vai neprofesionālām darbībām. Turklāt tuvojās eiro ieviešana, kur viņa pieredze šķita noderīga. Šādā situācijā bija loģiski ļaut viņam turpināt strādāt.

Jūsu partijas biedrs, Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis norādījis uz dubultiem standartiem valdošās koalīcijas rīcībā. Kopš kriminālprocesa pirmās dienas visi uzstāj, ka Rimšēvičam jāiet prom, bet daudz pielaidīgāka attieksme pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu, kuram arī ir kriminālprocess un smagas apsūdzības.

“Vienotība” nekādā veidā neatbalsta Lemberga kunga darbības un atrašanos amatā. Bet ko mēs varam darīt? Aiziet prom no valdības un nebūt koalīcijā? Tad valstī būtu politiskā krīze un vēl ļaunāka situācija.

Un tomēr tie ir dažādi līmeņi. Latvijas Bankas prezidents tāpat kā Valsts prezidents un Ministru prezidents ir viena no valsts sejām. Viņa reputācija ietekmē valsts tēlu daudz vairāk nekā vienas pašvaldības vadītāja reputācija. Turklāt Rimšēvičam uzlikto ierobežojumu dēļ traucēta arī Latvijas pilnvērtīga pārstāvniecība Eiropas Centrālajā bankā.

Ģ. Zvirbulis: Pirms pāris nedēļām “Vienotības” domes sēdē ļoti kareivīgi teicāt, ka jūsu partija nebūs vairs “koalīcijas rezerves ritenis”. Šobrīd gan izklausāties samierniecisks, ka tikai nebūtu krīzes.

Nebūt ne. Ar to domāju aizvadītos divus gadus, kad “Vienotību” plosīja iekšēji strīdi un intrigas. Kā ārsts varu atklāti teikt – partija bija slima. No slima cilvēka nevar prasīt fiziskas aktivitātes. Tāpat no iedragātas partijas nevar gaidīt spēcīgu un enerģisku savu vērtību un vēlētāju interešu aizstāvību. Tā nespēj koalīcijas padomē sist dūri galdā un pateikt – to mēs neatbalstīsim, mums ir cita pozīcija!

Bet tie laiki ir pagājuši. Tagad “Vienotība” ir vesela un ne reizi vien mums koalīcijas padomē ir bijusi asa runāšana. Arī par to pašu no amata pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru runājot – būdami koalīcijā, tomēr esam snieguši gan grozījumus Kriminālprocesa likumā, gan īpašu likumprojektu tā saukto “Rīdzenes sarunu” publiskošanai, kas noteikti nav Lembergam patīkami.

Par ko tad vēl jums bijusi asa runāšana koalīcijā?

Diskusijas bijušas par daudzām lietām. Aktuālā tēma par Latvijas Bankas vadītāju, VDK arhīvu publiskošana, premjera un finanšu ministres reakcija uz “ABLV” krīzi, “Rīdzenes sarunu” publiskošana, oligarhu lietas izmeklēšanas komisijas darbība – “Vienotībai” ir aktīva un skaidra pozīcija par ikvienu no šīm tēmām, kā arī vēl daudzām citām.

M. Antonevičs: Partijas domes sēdē jūs arī spilgti izteicāties, ka “Vienotība” vairs nerīkosies pēc bībeliskā principa – ja sit pa vienu vaigu, pagriez otru. Tagad būšot “aci pret aci, zobu pret zobu”. Kam tad jūs tos zobus un acis sitīsiet?

Ikvienam, kurš uzbruks un apdraudēs mūsu pamatvērtības. Tas, protams, nenozīmē, ka rīkosimies vardarbīgi, bet ar demokrātiskiem instrumentiem. Mums ir sava pozīcija, un to mēs stingri aizstāvēsim. Un nav vienmēr jābūt korektiem, it īpaši, ja uzbrucējs rīkojies nekorekti.

Ar vērtībām es šeit domāju tās, kas ir precizētas mūsu jaunajā vērtību deklarācijā – cilvēks, patriotisms, uzņēmīgums, moderns latviskums un taisnīgums. “Vienotībai” kā eiropeiskai partijai vienmēr ir bijis svarīgi iestāties par tiesiskumu, cīņu pret korupciju. “Vienotības” vadībā Latvija ir pārvarējusi smagu ekonomisko krīzi. Šobrīd ZZS valdība faktiski bauda mūsu darba augļus.