Dace Strautiņa.
Dace Strautiņa.
Foto no LA arhīva

Agronoma ieteikumi nākamās sezonas graudu ražas kvalitātei 0

SIA “Baltic Agro” tehniskā konsultante Dace Strautiņa

Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 19
Lasīt citas ziņas

Raža tīrumos novākta un lauksaimnieki var sākt salīdzināt šīs sezonas ieguvumus un zaudējumus, kā arī izdarīt secinājumus par ražībām un iegūtās ražas kvalitāti. Nav objektīvi izdarīt kādus secinājumus, analizējot tikai vienas sezonas rādītājus, jo augkopībā viens ražas gads atstāj ietekmi uz nākamo. Tas, kādu ražību sasniedzam, atkarīgs no vairākiem apstākļiem, bet, galvenokārt, no sezonas laikā pieņemto lēmumu pamatojuma. Lai, audzējot kultūraugus, pieņemtu ekonomiski pamatotus lēmumus, vispirms, katram lauksaimniekam būtu jāatbild uz četriem jautājumiem: Kādas ir audzētā kultūrauga specifiskās vajadzības? Kāda ir augsne, kurā kultūraugs tiks audzēts? Kādi tiks pielietoti augsnes apstrādes un agrotehniskie paņēmieni, lai sasniegtu vēlamo rezultātu? Kādi klimatiskie apstākļi ietekmē kultūrauga attīstību un ražību?

Atbildot uz šiem jautājumiem, sapratīsiet, ka ir ietekmējamas un neietekmējamas lietas. Un tikai tas, cik ātri un atbilstoši situācijai rīkosieties, noteiks jūsu potenciāli sasniedzamo kultūraugu ražību un iegūtās ražas kvalitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāda lauksaimniekiem bija 2018. gada sezona salīdzinot ar iepriekšējo?
Salīdzinot pēdējo divu sezonu sasniegumus laukkopībā, mans galvenais secinājums – divi ļoti atšķirīgi gadi ar atšķirīgiem rezultātiem pie vienādi izmantotām tehnoloģijām.

Klimatiskie laika apstākļi bija dažādi. Ir svarīgi, lai kultūraugiem ražu veidošanas attīstības posmos būtu barības vielu uzņemšanai labvēlīgi klimatiskie apstākļi. Mērenas temperatūras, pietiekams mitrums un saules intensitāte – tie ir barības vielu uzņemšanu noteicošie klimatiskie faktori. Skatoties pagājušā gada rudenī uz ūdenī slīkstošajiem ziemāju sējumiem, diezin vai kādam prātā ienāca, ka 2018. gada pavasaris un vasara nesīs vēl lielākus pārbaudījumus – ilgstošu sausumu un karstumu visas sezonas laikā.

Rezultātā šosezon ir izteikti zemas kultūraugu ražības, bet pietiekami ražas kvalitātes rādītāji. Un tas ir loģiski, jo ar zemāku ražību nepieciešams mazāks barības vielu daudzums, pietika arī kvalitātei.

Ražas novākšanas apstākļi bija ideāli – sauss, saulains un ražas novākšana notika bez lauka zudumiem un kvalitātes samazinājuma, kā dažkārt notiek ilgstošu lietavu gadījumā. Savukārt, 2017. gadā bija pārlieku liels nokrišņu daudzums visu sezonu un zema saules intensitāte, tādēļ kultūraugi sasniedza augstas ražības ar zemiem kvalitātes rādītājiem. Kvalitāti sabojāja arī lietavas ražas novākšanas laikā. Klimatiskajiem apstākļiem ir būtiska ietekme uz ražību un ražas kvalitāti visiem kultūraugiem.

Klimats mainās, kļūst neprognozējams. Vai ir kādi ieteikumi, kā mazināt klimatiskā stresa ietekmi uz ražu un tās kvalitāti?
Klimatiskie apstākļi ietekmē barības vielu uzņemšanu, tādēļ būtu jāpārdomā lietoto mēslošanas līdzekļu veidi, to lietošanas devas un paņēmieni. Kā to saprast? Pirmkārt, no tirgū pieejamā minerālo mēslojumu klāsta izvēlēties kvalitatīvākos, nevis lētākos mēslojumus. Efektivitāte nav kvantitātē, efektivitāte ir produktu kvalitātē. Mēslošanas galvenais uzdevums ir nodrošināt kultūraugiem nepieciešamo barības vielu daudzumu. Barības vielu uzņemšanu ietekmē arī augsnes faktori. Būtiski ir rūpēties par meliorācijas sistēmu uzturēšanu kārtībā un augsnes ielabošanas pasākumiem. Dažādojot mēslošanas paņēmienus arī var uzlabot barības vielu pieejamību. Piemēram, pamata barības vielas NPK lielāko daudzumu iestrādā ar granulēto minerālo mēslojumu, papildus P un K daudzumu var nodrošināt ar mikrogranulu mēslojumiem reizē ar sēju, novietojot mazkustīgākās barības vielas tuvu sēklai, lai pasargātu augus no barības vielu trūkumiem vaģetācijas sākumā. Sēklas materiālu var apstrādāt ar mikroelementu mēslojumiem – kodnes piedevām. Augu aizsardzības tehnoloģijās vajadzētu iekļaut arī ārpussakņu mēslojumus un antistresantus. Ja vēlamies plānoto ražību maksimāli pietuvināt potenciāli iespējamajai, jādažādo tehnoloģijas un jāizvēlas tikai kvalitatīvi mēslojumi no pazīstamiem ražotājiem un tirgotājiem.

Ziemāju sēja visā Latvijā pabeigta. Kādas ir Jūsu prognozes nākamā gada ražai?
Šobrīd ko prognozēt ir pāragri, jo ziema vēl tikai gaidāma. Ziemas rapšu un graudaugu platības iesētas vairāk kā citus gadus, jo ļoti labvēlīgi bija sējas apstākļi. Ziemāji sasnieguši ziemošanai piemērotu attīstību. Savlaicīgi sētajiem ziemas rapšiem cukuru saturs saknēs sasniedzis pat 14-15%, tas ir augsts rādījums un garants labai ziemcietībai. Ziemas kvieši sasnieguši cerošanu. Novēloti sētu ziemāju ir maz. Kopumā šobrīd situācija ir laba. Zemnieki vairāk kā citus gadus apdrošinājuši savus sējumus. Šodien nākamā sezona izskatās cerīgi, bet viss vēl priekšā. Konkrētākas prognozes būs iespējamas pavasarī, kad vērtēsim pārziemošanu – augu skaitu uz 1 m2.

Ekonomiski izdevīgāk ir nepieļaut kultūraugu barības vielu trūkumus un stresus. ieteikums lauksaimniekiem ir censties izprast augu vajadzības un rīkoties savlaicīgi, lai nav jācīnās ar sekām, kas līdzi nes papildus ieguldījumus un ražas zudumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
PATA speciālisti: Trīs soļi terases izbūvei
Mizgrauža bojājumu ierobežošanai egļu mežaudzēs no aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
Lasīt citas ziņas
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Kārtot iestājeksāmenus Tallinas labākajās skolās ir prestiži; tūkstošiem skolēnu pat labprātīgi tā testē savas zināšanas
Garijs Kasparovs intervijā TV24: Putins ir kā narkomāns, kurš nākamās devas dēļ ir gatavs pārdot visu, kas viņam ir
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO, FOTO. “Kāpēc Viljams iemīlējās Keitā? Atbilde ir šeit!” Midltone koķeti nogaršo “Bahamu viagru”
FOTO, VIDEO. Brīnišķīgi jaunumi talantīgās latviešu dziedātājas Katō dzīvē
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
Pateicoties valsts atbalstam, Ungārijai pāri vēlās kāzu vilnis. Nu tas strauji apstājies
Skaistumkopšanas uzņēmums “aploksnēs” izmaksājis vairāk nekā divus miljonus. VID lūdz sākt kriminālvajāšanu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pabriks par armijas pārtikas iepirkumu: “Šis jautājums kļuvis par lielu politisko bumbu, kas tagad tiek velta…”
11:18
Kārtot iestājeksāmenus Tallinas labākajās skolās ir prestiži; tūkstošiem skolēnu pat labprātīgi tā testē savas zināšanas
11:15
Garijs Kasparovs intervijā TV24: Putins ir kā narkomāns, kurš nākamās devas dēļ ir gatavs pārdot visu, kas viņam ir
11:14