Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Alexander Raths/SHUTTERSTOCK

Daudzi rīdzinieki parādnieku dēļ dzīvo aukstumā 67

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim 24
Lasīt citas ziņas

No 1. novembra rīdziniekiem palielināsies rēķini par mājokļu apkuri. Kopš septembra Rīgā šis būs jau otrais apkures sadārdzinājums. Lielākus siltuma rēķinus maksās arī Jelgavā, Iecavā, Ogres, Talsu, Grobiņas, daļēji arī Kocēnu novadā.

Sadārdzina dabasgāze

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzņēmuma “Rīgas siltums” valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis stāsta, ka sadārdzinājumu izraisa no Krievijas importētās dabasgāzes cenu kāpums, kas sācies jau kopš šī gada janvāra. Salīdzinājumā ar pagājušā gada vasaru dabasgāzes cena biržā cēlusies desmit reižu. Tādējādi no 1. septembra siltumapgādes tarifs uzņēmumam bijis jāpalielina par 27%, bet no 1. novembra vēl par 16%.

Iznākumā dažu mēnešu laikā Rīgā siltuma cenas uzkāps par 43%. Apkures rēķinu sadārdzinājums ir turpinājums no 1. jūlija par 25% līdz 43% jau palielinātajiem rēķiniem par dabasgāzi.

Uzņēmumā rēķina, ka rīdziniekam, kurš līdz 1. septembrim par dzīvokļa apkuri maksāja 50 eiro, turpmāk rēķini varētu pieaugt līdz 74 eiro mēnesī. Tie gan esot aptuveni aprēķini, kuri atkarīgi no laika apstākļiem ziemā un siltuma patēriņa.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) apgalvo, ka citās pieminētajās pilsētās un novados tik krasa siltuma sadārdzinājuma nebūšot. Piemēram, Talsu novadā un Jelgavā tarifs pieaugšot vien par 5 līdz 10%, bet Iecavā aptuveni par 20%.

Rīga atpaliek

SPRK to izskaidro ar vietējo uzņēmumu savlaicīgu pievēršanos citiem kurināmā veidiem – šķeldai, granulām, malkai, kas ir lētāki nekā no Krievijas iepirktā dabasgāze. Tas gan nenozīmē, ka citās apdzīvotās vietās siltuma sadārdzinājuma nebūs. SPRK jau saņēmuši apstiprināšanai 15 siltumapgādes uzņēmumu tarifu projektus, kuru lielākā daļa varētu būt spēkā 2022. gadā.

Lai samazinātu tarifus, pēc Normunda Talča teiktā, “Rīgas siltums” esot pievērsies siltumenerģijas ražošanai ar šķeldu.

Esot plānots, ka tādējādi dabasgāzes īpatsvars sil­tumenerģijas ražošanai pakāpeniski samazināsies līdz 50%, bet šķeldas īpatsvars pieaugs līdz 50%.

Pašlaik gan šķiet, ka, uzkraujot rīdziniekiem tik smagu slogu, monopolists “Rīgas siltums” ir stipri vien atpalicis ar šķeldas izmantošanu. Arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs “Latvijas Avīzei” atzinis, ka gāzes cenu kāpums un tā izraisītais siltuma sadārdzinājums visvairāk skaršot Rīgu, tāpēc ka tā nav laikus pievērsusies lētākam kurināmajam.

Bažas par parādiem

Bažas rada ne tikai gaidāmais sadārdzinājums, bet arī rīdzinieku iekrātie parādi par siltumu, kuru dēļ namus nepieslēdz apkurei. Kaut arī Rīgā lielākais namu apsaimniekotājs “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”) ziņo, ka pirms apkures sezonas sākuma parādu apmēru izdevies samazināt no divarpus līdz pusmiljonam eiro, krasi sadārdzinoties apkurei, visticamāk, parādu apmērs varētu palielināties.

Piemēram, Saulgožu ielas 4. namā, kuru apsaimnieko “RNP”, šī gada oktobrī parāds sasniedza 20 998 eiro. No kopsummas gandrīz pusi – 8813,61 eiro – iekrājis viens pašvaldības dzīvokļa īrnieks. Pārējo daļu – pieci pašreizējie un bijušie dzīvokļu īpašnieki, kurus atrast diezin vai vispār ir iespējams. Kā pašvaldībai piederošā dzīvokļa īrnieks varējis sataisīt tādus parādus, (salīdzinājumā ar 2020. gadu tie pieauguši par aptuveni 2000 eiro) to “RNP” neatklāj.

Atgādināšu, ka ik gadu pirms jaunās apkures sezonas sākuma “Rīgas siltums” piedāvā pieslēgt namus apkurei viņiem vēlamā laikā. Bet ar noteikumu – tiem nedrīkst būt parādi.

“RNP” pārstāve Una Grenevica stāsta, ka Saulgožu ielas namā no sešiem parādniekiem trim uzsākta tiesvedība, bet atlikušajiem nosūtīti pirmstiesas brīdinājumi. No šī gada 9. septembra tiesā ir prasība arī pret pašvaldībai piederošā dzīvokļa īrnieku. Taču īrnieku lietās tiesvedība esot ilgs process.

Iznākumā godprātīgie Saulgožu ielas nama dzīvokļu īpašnieki kļuvuši par šo parādnieku ķīlniekiem. Kaut arī parādu nav, vēl oktobra sākumā viņi bija spiesti salt savos dzīvokļos. Izmisušie iedzīvotāji sākuši maksāt parādnieku vietā, lai tikai namu ātrāk pieslēgtu apkurei.

22 000 dzīvokļu ķīlnieki

Diemžēl Saulgožu ielas nama iedzīvotāji Rīgā nav vienīgie ķīlnieki. Kaut arī kopš 8. oktobra nams ir pieslēgts apkurei, pirms jaunās apkures sezonas Rīgā siltuma parādi bija 531 daudzstāvu namam ar vairāk nekā 22 000 dzīvokļu, tā LTV “Panorāmai” atklāja “RNP” valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Bet no šo dzīvokļu kopskaita parādā ir tikai aptuveni 1700 dzīvokļu iemītnieki. Tādējādi arī šo namu iedzīvotāju lielākā daļa bija tādi paši ķīlnieki un spiesti dzīvot neziņā, kad “Rīgas siltums” pieslēgs apkuri.

Pēc viņa teiktā, diemžēl pašlaik tiesību dokumenti uzrakstīti tā, ka kalpo siltumapgādes monopolistiem, kuri var diktēt savus noteikumus.

Bet pieslēgumu nedrīkstētu atteikt namam ar nelieliem parādiem un tādiem, kuri nav vecāki par sešiem mēnešiem. Pašlaik komunālo pakalpojumu parādi piesaistīti parādniekam. Bet tos vajadzētu piesaistīt parādnieka dzīvoklim.

Viņaprāt, siltuma parādu segšanai viens no atrisinājumiem būtu atļaut apsaimniekotājiem izmantot uzkrājumus namu remontiem. Otrs atrisinājums, lai pieslēgtu namu apkurei, – piedāvāt godprātīgajiem dzīvokļu īpašniekiem samaksāt par siltumu avansā. Attiecīgi nākamajā apkures sezonā viņiem būtu jāmaksā mazāk.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs Ģirts Beikmanis stāsta, ka par nepieciešamību meklēt atrisinājumu parādu problēmai ticis runāts jau gadiem ilgi. Diemžēl Ekonomikas ministrija nekādu atrisinājumu nerod, kaut arī to solījusi vairākkārt.

Veļ vainu uz namu pārvaldnieku

Uz manu jautājumu, kā novērst to, lai dažu negodprātīgu iedzīvotāju dēļ neciestu pārējie nama iedzīvotāji, kuri maksā laikus un kuriem parādu nav, Ekonomikas ministrijā atbild, ka par to ir atbildīgs namu pārvaldnieks – no viņa darbības vispirms esot atkarīga siltumenerģijas pakalpojuma nepārtrauktība dzīvojamā namā.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums nosaka, ka pārvaldnieks ir iedzīvotāju pilnvarotā persona, kurš dzīvokļu īpašnieku kopības vārdā slēdz līgumu par siltumenerģijas piegādi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat šis likums paredz dzīvokļu īpašnieku tiesības izvēlēties norēķinu veidu – norēķināties tieši ar pakalpojuma sniedzēju vai ar pārvaldnieka starpniecību. Ja ar pārvaldnieka starpniecību, tad pārvaldnieka pienākums ir kontrolēt dzīvokļu īpašnieku maksājumus par siltumu, to skaitā laikus celt prasību tiesā pret parādniekiem, lai nepieļautu parādu uzkrāšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Divu dienu laikā lidojumā salūzušas piecas Krievijas aviokompāniju lidmašīnas
Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’
FOTO. Šodien daļu Latvijas priecēja skaista dabas parādība – saules dārzs jeb māņu saules
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Receptes
Bauda arī acīm: fotopamācība dažādu ēdienu dekorēšanā svētku galdam
Mājas
Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas
Mājas
Silti un mežģīņoti. Adām dūraiņus aukstam laikam
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Latvijas-Baltkrievijas žoga plāns šogad paveikts par 92%; cik kilometru tas ir?
Skaidrs, kāds būs atbalsts kredītņēmējiem – 30% no procentu maksājumiem. Birokrātiju pieskatīs VID
Solvita Āboltiņa no Itālijas pārcelsies uz Nīderlandi, kļūs par Latvijas vēstnieci šajā valstī
Premjere: Ģimenes ārstiem jābūt pacietīgiem; es neieteiktu šantāžas veidā runāt ar veselības ministru
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
VIDEO. Vladimirs Putins ieradies Apvienotajos Arābu Emirātos
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš