Folkloras kopā “Upīte” dzied visa tās vadītāja Andra Slišāna (pirmais no labās) ģimene: dzīvesbiedre Ligita Spridzāne (pirmā no kreisās), viņai blakus dēls Domeniks ar ģitāru un vecākā meita Kate. Pirmajā rindā (no kreisās) Miķelis ar ukuleli, Helēna ar stabuli un Jēkabs ar akordeonu.
Folkloras kopā “Upīte” dzied visa tās vadītāja Andra Slišāna (pirmais no labās) ģimene: dzīvesbiedre Ligita Spridzāne (pirmā no kreisās), viņai blakus dēls Domeniks ar ģitāru un vecākā meita Kate. Pirmajā rindā (no kreisās) Miķelis ar ukuleli, Helēna ar stabuli un Jēkabs ar akordeonu.
Foto no personiskā arhīva

“Aplīgošana ir lieliska, ja atrod kādu knifiņu, pie kā pieķerties!” Intervija ar folkloristu Andri Slišānu 2

Vita Krauja, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Nez kā citur, bet Ziemeļlatgalē Upītes kultūras telpā šogad līgo būs. Par to lielā mērā paldies nemateriālā kultūras mantojuma centra “Upīte” direktoram un folkloras kopas “Upīte” vadītājam Andrim Slišānam, kurš uzņēmies rīkošanas rūpes, kuras vēl vairāk apgrūtina sērgas dēļ ieviesto ierobežojumu ievērošana.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 312
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
19 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Folkloras kopas tradicionāli ir ielīgošanas rīkotājas savā pusē. Kā tad saulgriežus sagaidīs Upītes kultūrtelpā?

A. Slišāns: Pēc vakardienas (mūsu saruna notika 11. jūnijā. – V. K.) valdības sēdes prāts tāds priecīgāks palicis. Kaut mūsu folkloras kopa jau visu laiku, kad drusciņ vaļīgāk palaida, uzreiz domāja, kā un kur muzicēt, lai pašiem un līdzcilvēkiem interesantāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu ielīgošanu svinēsim 22. jūnijā, tas ir dienu vēlāk nekā īstie vasaras saulgrieži, kad diena visgarākā un nakts visīsākā. Bet, tā kā vasaras saulgriežu svētkos pieder gan siers, gan alus, labi, ka nākamā diena nav darbdiena.

Folkloras kopa “Upīte” spēlēs parkā – mūsu “Ontona Slišāna dārzā”, būs ugunskuri, tradicionālā vasaras saulgriežu ielīgošana, dziesmas, danči, vainagu pīšana… Pēc tam, kā jau allaž šajos svētkos mūsu pusē, visu savās rokās pārņems rokgrupa “Unknown Artist”, kurai allaž bijis sapnis Upītes stadionā rīkot festivālu ar iespēju piedalīties jebkurai Latvijas grupai.

Pēc tradicionālās ielīgošanas, kas vēlēsies, paliks pie ugunskura parkā, bet kam pie sirds skaļāka mūzika un dažādāki žanri, varēs doties uz stadionu.

Nav ko slēpt, man kā ielīgošanas rīkotājam būs jāpalauza galva, kā tikt galā ar drošības noteikumu ievērošanu, lai parkā uz ielīgošanu nāktu tikai pret Covid-19 vakcinētie, cilvēki ar negatīviem testiem vai kovidu izslimojušie. Bet ko gan savējo dēļ un svētku labā neizdarīsi!

No kurienes nāk tās gadskārtu dziesmas, ko tik jestri dzied “Upīte”?

Lielākā daļa atrastas, pateicoties Ontonam Slišānam, kurš pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu sākumā savā jaunības trakumā tās ierakstījis.

Sākumā mana tēva pierakstītās melodijas dziedāja etnogrāfiskais ansamblis, tad pārmantojām mēs, bet, katrreiz no jauna klausoties ierakstus, arvien atrodam jaunas un jaunas dziesmas.

Ja līdz šim zinājām trīs Upītes pusē pierakstītās saulgriežu dziesmas, nupat, pirms nedēļas klausoties vecos ierakstus, atklāju vēl jaunu bolsu, kuru nebijām pamanījuši. Nu mācāmies to! Tā nu mums ir četri dažādi Līgo bolsi.

Nupat 15. jūnijā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā atklāja izstādi “Saimes galds” ar Latvijas Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtībām. Izstāde būs atvērta līdz 10. jūlijam. Šajā nacionālo vērtību sarakstā iekļauta gan dziedāšana ar pusbalsu, gan psalmu dziedāšana, gan visa Upītes kultūrtelpa. Varbūt vietā atgādināt, kādas teritorijas aptver šī kultūrtelpa?

Upītes kultūrtelpā ietilpst mūsējais, Viļakas novada Šķilbēnu pagasts un vairāki tam piegulošie ciemi, kuru cilvēki piedalās mūsu kultūrtelpā un no kuriem nākusi mūsu savāktā folklora.

Tā Upītes kultūrtelpā iekļaujas daļa mums tuvējā Briežuciema pagasta, arī daļa Baltinavas pagasta ciemu un Lazdulejas pagasta ciemi.

Un kas Upītes kultūrtelpā mainījies, kopš esat nacionālo vērtību sarakstā?

Kultūras ministrija divus gadus atbalstīja projektus mūsu kultūrtelpas attīstībai. Bet galvenais, cēlusies mūsējo ļaužu pašapziņa, attīstījies tūrisms! Kad bija atļauts, šurp brauca cilvēki no malu malām mācīties mūsu tradīcijas, īpaši pieteica meistarklases.

Par pirmo Latvijas Nacionālā kultūras centra un Kultūras ministrijas atbalstu nopirkām jaunus mūzikas instrumentus. Tos spēlē kā folkloras kopa “Upīte”, tā izmanto arī bērnu kapela.

Tikām pie jauna akordeona, kokles, dažādu skanējumu stabulēm, dūdām, ģitāras, mandolīnas, cimbalas, cītaras, basītes. Sarīkojām nemateriālā kultūras mantojuma svētkus “Gūdi”, kuros godinājām gan mūspuses muzikālās, gan kulinārijas tradicionālās vērtības.

Ar minēto atbalstu ierakstījām arī jaunu disku.

Un tuvākās ieceres šai vasarai?

Šogad atkal pienākusi kārta visnotaļ pazīstamajam mūsu rīkotajam starptautiskajam folkloras un deju festivālam “Lipa kust”, kuram iedalīta nauda no valstiski svarīgu pasākumu programmas, bet šobrīd vēl nevaram saprast, vai epidemioloģiskie apstākļi ļaus to sarīkot.

Tradicionāli festivāls notiek augusta pēdējā nedēļā, un tas nav iedomājams bez ārzemju grupu līdzdalības. Citugad piedalījušies viesi no Lietuvas, Rumānijas, Baltkrievijas un Slovākijas, parādot Eiropas tradicionālo deju daudzveidību.

Tad vēl esam iecerējuši šogad aizbraukt uz festivālu Slovākijā un gatavojam dziesmas jaunam albumam. Pirmajā mājsēdē mēs ar Domeniku un Kati, manu dēlu un meitu, un folkloras kopas “Upīte” muzikantiem, radījām septiņpadsmit dziesmām apdares un ierakstījām vīru dziesmu albumu, pieaicinot pazīstamos mūziķus Renāru Kauperu, brāļus Rasimus, Kasparu Zlidni, Katrīnu Dimantu, Jāni Strapcānu un citus.

Esam arī ierakstījuši četrus videoklipus un viena sakarā mazliet pat dabūjām parunāties ar policiju. Bijām aplami domājuši, ka “Upītei” atļauts tas pats, kas profesionāliem muzikantiem, bet izrādījās, ka amatieriem ierobežojumi videoklipa filmēšanas laikā bija vēl stingrāki.

Uz diviem mēnešiem mums pakratīja ar pirkstu. Vaina bija tajā, ka videoklipā vienā epizodē bijām sadevušies rokās, bet citā jaunieši no autobusa izkāpa bez maskām un tādēļ mums pārmeta musināšanu sabiedriskajā transportā nevalkāt maskas.

Bet tā nu pavisam nebijām domājuši! Nupat, maija sākumā, uzņēmām vēl vienu videoklipu, kuru tikko, pirmsjāņu nedēļā, rādīja Latvijas televīzijā – stāstu par mīlestību “Gar upes molu staigoju”, kurā vēstījums ir par to, ka puisim diemžēl jāiet karā, bet, kad viņš atgriežas, meitene jau kļuvusi par vecu sievu…

Visas – kā albumā iekļautās, tā videoklipā izmantotās – ir pirms simt gadiem mūsu pusē visvairāk dziedātās un Ontona Slišāna savāktās vīru dziesmas.

Esam tās pārveidojuši jaunmodīgākās apdarēs, katru savādāku, gan kantri, gan ar smagāku roku, gan ar šlāgeriskāku piesitienu, gan ir arī īsts folkloras gabals.

Jā, gribēju vaicāt, ar ko folkloras kopu ainavā ir raksturīga tieši jūsu vadītā kopa “Upīte”? Latgaliešu valoda ir viena iezīme, bet vēl?

Varam dziedāt gan kā etnogrāfisks ansamblis, gan arī varam perfekti nodziedāt tā, kā sievas dziedāja pagājušā gadsimta sākumā. Saglabājam Latgalei raksturīgo pusbalsu, esam viena no tām retajām kopām, kurā darbojas pavisam jauni cilvēki, un pati jaunākā pusbalsu zinātāja Latvijā ir Kate Slišāne.

Kad viņu iekļāva Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā kā pusbolsa zinātāju, viņa bija sešpadsmit gadu veca, nu jau ir apritējuši divdesmit. Mēs varam spēlēt īsti etnogrāfiski, varam arī dančos izdancināt cilvēkus, varam būt kā īsti tautas muzikanti un varam arī apcerēt kā postfolklorā.

Un tāpēc arī esam folkloras kopa, nevis viena žanra etnogrāfisks ansamblis. Turklāt jebkur braucot, kā tepat pa Latviju, tā arī uz ārzemēm, vienmēr izmantojam Upītes un visas Ziemeļlatgales puses dziesmas un dejas, saglabājam un tālāk nesam savējo, to moderni pasniedzot.

Un, kad nu būs pagājusi ielīgošana, tradicionālo Līgo vakaru, 23. jūniju, daudzi sagaidīs savās mājās. Andri, kā radīt un izjust svētkus?

Ģimenē esam pieraduši, ka jau uz ielīgošanu visas trīs dienas līdz Līgo vakaram istabās smaržo kalmes. Tās palīdz pret dažādiem nejaukiem kukaiņiem.

Pašā Līgo vakarā vajag paņemt pīlādžu zaru – garumā ar tādu aprēķinu, lai visiem ģimenes cilvēkiem un arī sanākušajam viesu pulkam pietiktu vietas jāteniski sasēsties pāri kā uz zirga: ar seju it kā uz kumeļa galvas pusi un ar mugurām pret dibenu.

Un tad atpakaļgaitā soļot apkārt istabām, mājai, ugunskuram, un beigās to žagaru sadedzināt ugunskurā līdz ar visu slikto, kas gada laikā sakrājies mājā, sētā un tevī pašā. Skolēniem tās varētu būt sliktās atzīmes, bet mums visiem kopā tā nejaukā sērga.

Forši, ja Līgo vakarā iet vaļā padziedāšana, padejošana un rotaļas. Viena no saulgriežiem raksturīgākajām ir spēle ar vilku un kazu, kurā simboliski nakts ar dienu cīnās.

Vilks mēģina kazu noķert, bet tā aizbēg. Un šajā spēlē nemaz nevajag nekādas īpašas maskas, šajās lomās var iejusties tāpat vien.

Kā ar aplīgošanu? Vai arī tā nav viena no skaistākajām tradīcijām, ar gājieniem no vienas kaimiņu sētas uz citu?

Tas arī iederas, bet šogad labāk tomēr ne, lai nesanāk pārāk daudz mājsaimniecību kopā un kaut ko ne to padara… Vēl varu ieteikt iet auglības rotaļā. Tā gan vairāk nāk no krustabu tradīcijām, bet arī saulgriežos spēlējama. Aplī sastājoties un dziedot – “tak, tak upīte” ar skaļu saucienu un rokas vaļā nelaižot, visi skrien apļa viducī. Ja tas labi izdodas, jaunākie bērni var tikt pie kādas dāvaniņas, piemēram, jauna mobilā telefona. Tikt pie jaunas mantas – tā taču arī savā ziņā ir “auglība”!

 

Un jūsu paša mīļākā Līgo dziesma?

“Juonīts muns, es Juonīša leigavine”. Dzied trīsbalsīgi. Melodija arī pierakstīta tepat, Upītē, nekur citur es tādu neesmu dzirdējis. Man klausoties, tirpiņas skrien pār muguru. Dziļas jēgas un smeldzes pilna dziesma.

 

Nemaz neesot jābūt vārdā Jānim, lai būtu māju saimnieks, kurš ar ozollapu vainagu galvā sagaida līgotājus…

Tā ir. Tās mājas saimnieki, kuri uzņem ciemiņus, vienmēr ir Jānis un Līga, vienalga, īstajā vārdā Jāzeps, Oskars vai Andris.

 

Pieņemu, ka ne vienreiz vien esat bijis Jāņu tēva ādā…

SAISTĪTIE RAKSTI

Kad rīkojam lielo ielīgošanu Ontona Slišāna dārzā, tad es vainagu galvā nelieku, jo mums folkloras kopā muzicē Jāņi, lai nu viņiem tiek tas gods.

 

Bet par ko jūs nekad negribētu tikt aplīgots?

Par to nekad tā neesmu domājis. Aplīgošana ir lieliska, ja atrod kādu knifiņu, pie kā pieķerties. Nemaz nav jāmācās dainas, cilvēki kaimiņu vai draugu aplīgošanai vārdus var izdomāt paši. Ja tas izdodas, tātad par tevi kaut ko zina, ir padomājuši… Un tas jau vien ir labi. Aplīgošanas dziesmas var būt ķircinošākas, bet tās nekad nav ļaunas, jo, kā dziesmā dzied, “dziesmas dēļ labi ļaudis, ienaidiņa neturēja”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 312
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
19 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 66
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 52
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 29
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 33
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram
15:27
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors
15:21
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro
14:43
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 30
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 45
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 29
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 7
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
8 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
8 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram
7 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 4
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 94
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 66
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 5 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
4 stundas