Lielās mūzikas balvas ceremonijā saņemot balvu par mūža ieguldījumu, Maestro Imants Resnis stājās pie Liepājas Simfoniskā orķestra pults, vadot Hektora Berlioza “Ungāru marša” izpildījumu.
Lielās mūzikas balvas ceremonijā saņemot balvu par mūža ieguldījumu, Maestro Imants Resnis stājās pie Liepājas Simfoniskā orķestra pults, vadot Hektora Berlioza “Ungāru marša” izpildījumu.
Foto: Karīna Miezāja

Ar milzu degsmi acīs 0

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Otrdien Latvijas Naci­onālajā operā notika “Lielās mūzikas balvas 2021” pasniegšana, kurā paziņoja laureātus astoņās kategorijās, balvas par mūža ieguldījumu pasniedzot diriģentam Imantam Resnim un operdziedonim Samsonam Izjumovam.

Ar Ukrainas vārdu un domu katrā vārdā un skaņā – no Ukrainas valsts himnas ievadā līdz ukraiņu komponista Miroslava Skorika (1938–2020) “Melodijai” noslēgumā – Lielās mūzikas balvas ceremonijā sakāpināts emocionālais lādiņš bija jūtams gan uz skatuves, gan publikā, un to sarunās ar “Latvijas Avīzi” ceremonijas laikā neslēpa arī balvu saņēmēji.

CITI ŠOBRĪD LASA
Gada komponists Jēkabs Jančevskis (no kreisas) un Gada koncerta – koncertprogrammas “Amao Omi”/”Bezjēdzīgais karš” – diriģents Jurģis Cābulis.
Foto: Karīna Miezāja

“Šobrīd svarīgi ir ne tikai tas, kurš saņem balvu, bet gan kopīga sajūta, ka visi esam šeit. Galvenā šī vakara sajūta – radošie procesi nepārtrūkst. Šis ir laiks, kad radošais process simbolizē cerību, un vajag iedrošināt cilvēkus, dot viņiem cerību un nākotnes perspektīvu,” ceremonijas starpbrīdī teic Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors, diriģents un muzikologs Guntars Prānis. “Prieks par balvas vizuālo noformējumu ar mākslinieka Ilmāra Blumberga radītajām leģendārajām operas “Aīda” dekorācijām. Protams, ja tepat netālu skan sprādzieni, tad mūzika skan savādāk nekā tad, ja aiz loga čivina putniņi,” atzīst klātesošais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors, gleznotājs Kristaps Zariņš.

“Man šis ir augstākais apbalvojums mūzikā Latvijā,” saka uzlecošā operzvaigzne, bass Edgars Ošleja, kuram diriģents Māris Sirmais pasniedza Lielo mūzikas balvu kā labākajam Gada jaunajam māksliniekam. “Vēl nezinu, kur mājās glabāšu Armanda Jēkabsona veidoto skaisto statueti, bet noteikti tā būs goda vieta,” atzīst dziedātājs, kurš ceremonijā bija ieradies kopā ar līgavu.

Agija Ozoliņa-Kozlovska (no kreisās) un Sonora Vaice.
Foto: Karīna Miezāja


Neviltotu pārsteigumu par saņemto balvu kategorijā “Gada uzvedums” par multimediālo monooperu “Cilvēka balss. Telefons” neslēpa dziedātāja Sonora Vaice – viņa ir gan operas režisore, gan galvenās lomas izpildītāja. “Pilnīgi negaidīti visai mūsu Operetes teātra komandai! Izrāde ir klusuma laika bērns – tas bija laiks, kad varēja daudz pārdomāt, daudz kas mainījās, radās no jauna. Saņemot tādu balvu, uzreiz ir vēlme un jauns stimuls darīt kaut ko tālāk, un varu solīt, ka būs, – domājot par to, kas ar mums notiek šobrīd.”

Margarita Balanas
Foto: Karīna Miezāja

Īsi pirms Lielās mūzikas balvas ceremonijas no Londonas Rīgā ielidojusi arī čelliste Margarita Balanas. Talantīgā jaunā mūziķe savu pirmo Lielo mūzikas balvu ieguva kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”. “Laikā, kad visapkārt ir nedroša sajūta, mājās tu jūties spēcīgs. Šī balva man ir milzu pagodinājums,” viņa neslēpa emocijas.

Lielās mūzikas balvas laureāts ērģelnieks Aigars Reinis atskaņo Paula Dambja (1936) “Toccata alla fantasia”.
Foto: Karīna Miezāja

Vaicāta par aizvadītā pandēmijas gada akadēmiskās mūzikas devumu, žūrijas locekle, muzikoloģe, mūzikas pedagoģe un docētāja Iveta Grunde atzīst, ka Lielās mūzikas balvas nominantu konkurence bijusi ļoti sīva, balvai nominētie – līdzvērtīgi, tāpēc šoreiz vienu otru balvas piešķīrumu izšķīrusi vien balsojuma aritmētika, atsevišķās nominācijās balsots pat vairākkārtīgi. “Balsis šoreiz ļoti līdzīgi dalījās uz pusēm,” atklāj I. Grunde. “Tas liecina par to, ka būtībā nebija viena līdera, bet līdzvērtīgi sāncenši. Ļoti labi mūziķi un vērtīgi notikumi palika aiz borta. Pandēmijas laikā sasparoties un īstenot idejas – tam vajadzēja iekšēju motivāciju un komandu, tāpēc visi ir malači – arī tie, kas neieguva statueti. Reizēm mēs piedzīvojam provokāciju provokācijas dēļ, tiek mēģināts piesaistīt uzmanību ar kaut ko ekstrēmu, taču aizvadītais gads bija citāds. Visi koncerti, iestudējumi vedināja uz mieru, harmoniju.” Viens no patīkamajiem pārsteigumiem šogad bijis kora “Anima” sniegums (uzvedumam “Krastā saviļņots” piešķirta “Delfi” skatītāju simpātiju balva). “Pārsteidzoši! Programmu viņi iestudēja zūmā. Tā ir sarežģīta mūzika – nonakordi, klastera tipa akordi, kas būtu grūti izpildāmi arī profesionālam korim, bet šeit to paveica amatieru koris. Turklāt katra balss dzirdama atsevišķā mikrofonā. Lieliski!”

Reklāma
Reklāma

“Lielās mūzikas balvas 2021” ieguvēji

* “Par mūža ieguldījumu” – dziedātājs Samsons Izjumovs un diriģents Imants Resnis.

* “Gada koncerts” – “Amao Omi”/ “Bezjēdzīgais karš” (Kaspars Znotiņš, Rīgas Saksofonu kvartets, Rīgas Doma kora skolas jauktais koris un diriģents Jurģis Cābulis. Rīkotājs – Rīgas Doma kora skolas jauktā kora biedrība).

Kategorijas “Par izcilu interpretāciju” laureati – diriģents Normunds Šnē un pianiste Agnese Egliņa.
Foto: Karīna Miezāja

* “Par izcilu interpretāciju” – valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” ansamblis un diriģents Normunds Šnē.

* “Par izcilu sniegumu gada garumā” – ērģelnieks Aigars Reinis.

* “Gada uzvedums” – multimediālā monoopera “Cilvēka balss. Telefons” (režisore Sonora Vaice, rīkotājs Operetes teātris).

* “Par izcilu darbu ansamblī” – čelliste Margarita Balanas.

* “Gada komponists” – Jēkabs Jančevskis.

* “Gada jaunais mākslinieks” – dziedātājs Edgars Ošleja.