Atšķirīgas vēlmes, dažādas iespējas
 0

Kamēr Kultūras ministrija pēta, kā tiek izmantoti pašvaldību piešķirtie līdzekļi grāmatu iegādei, “Latvijas Avīze” nolēma aptaujāt pašvaldību bibliotēkas par to, kā tās papildina savu krājumu un kam visvairāk pietrūkst valsts atbalsta. Jautājumiem atsaucās lielākā daļa reģionālo bibliotēku, tāpēc varam pretendēt uz samērā objektīvu ainu.


 

Līdzekļi stabilizējas

Aplūkojot bibliotēku atsūtītos datus par līdzekļiem, ko pašvaldības piešķir krājuma papildināšanai, var secināt, ka zemākais punkts ir pārdzīvots un patlaban atkal sākusies lēna augšupeja. Tiesa, to nevar sacīt par visām bibliotēkām – tikai Ventspils, Rīgas Centrālās un Ogres Centrālās bibliotēkas direktores atzīst pašvaldības piešķirto finansējumu par pietiekamu. Daudzos gadījumos tiek norādīts, ka grāmatas ir dārgas, un Dzintra Punga, Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas direktores vietniece, valsts atbalstu labprāt redzētu arī tādā veidā, ka tiek samazināts nodoklis, ko piemēro tieši bibliotēkas grāmatu iepirkumam.

Tas, cik līdzekļu pašvaldība var un vēlas atvēlēt bibliotēkas krājuma papildināšanai, rēķinot katram novada iedzīvotājam, atšķiras ievērojami – no nedaudz virs 30 santīmiem Liepājā līdz 1,50 latiem Rugāju novadā.

 

Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba uzskata, ka valstij būtu jāatjauno Ministru kabineta noteikumi, kas pašvaldībām uzliek par pienākumu grāmatu iegādei tērēt noteiktu līdzekļu apjomu katram iedzīvotājam.

 

Atkarībā no bibliotēkas lieluma būtiski atšķiras reālās summas, ar ko tās var rēķināties, – Rīgas Centrālajai bibliotēkai un tās 27 filiālēm grāmatu, periodisko izdevumu, DVD un CD iegādei, kā arī datubāzu abonēšanai galvaspilsētas pašvaldība šogad atvēlējusi vairāk par 140 000
latu, Ventspilī grāmatām, DVD un CD plānoti 35 458 lati, periodikai – 9740, datubāzēm – 2165, kopā 47 363 lati. Latgales Centrālajai bibliotēkai ar tās sešām pakļautības bibliotēkām krājuma papildināšanai piešķirti 25 000 latu, bet, piemēram, Staiceles bibliotēka krājumu varēs papildināt par tūkstoš, nelielā Ivandes pagasta bibliotēka – par 800 latiem. Līdzīgs gan ir līdzekļu procentuālais sadalījums – grāmatu iegādei aiziet absolūti lielākā daļa, no divām trešdaļām līdz trim ceturtdaļām visa budžeta.

 

Par saturu konsultējas

Gan lielas, gan mazas naudas izlietojums rūpīgi jāplāno. Lielākajās bibliotēkās mēdz pieņemt īpašus krājuma komplektācijas noteikumus, tāpat atsevišķos novados izveidotas īpašas ekspertu padomes, kas izvērtē gan principus, gan konkrētus nosaukumus. Piemēram, Latgales Centrālajai bibliotēkai izveidota Komplektēšanas padome sešu cilvēku sastāvā, Daugavpils novada bibliotēkām grāmatas centralizēti iepērk novada Kultūras pārvalde, taču visrūpīgāk, šķiet, iepirkuma sistēma izstrādāta Ventspils bibliotēkā. Tās direktore Astra Pumpura stāsta, ka vērā tiek ņemts teritoriālais, nozares un specializācijas princips. Turklāt Ventspils ir arī vienīgā vieta valstī, kur līdztekus Starpbibliotēku abonementam (SBA) darbojas īpašs Ventspils novada domes finansēts Rotējošais fonds, kam šogad atvēlēti tūkstoš lati un kas glābj nelielās un sliktāk finansētās pagastu bibliotēkas. Līdzīgs fonds izveidots Jelgavā, taču patlaban tas balstās tikai uz dāvinājumiem.

Nelielajās bibliotēkās atbildība par krājuma papildināšanu gulstas uz to vadītājiem, kas mēdz būt arī vienīgie bibliotēkas darbinieki un tieši saskaras ar lasītāju vēlmēm un interesēm. Tomēr lasītājus uzklausa visas bibliotēkas, gan veicot īpašas aptaujas par preses izdevumiem, ko labāk izvēlēties, gan rīkojot lasītāju klubus un uzklausot apmeklētāju vēlmes, gan arī gluži vienkārši sekojot līdzi tam, cik pieprasīti ir iegādātie izdevumi. Ilūkstes novada centrālās bibliotēkas direktore Ināra Valpētere stāsta:

 

“Bibliotēkas iepērk gandrīz visas latviešu autoru jaunākās grāmatas, jo no lasītāju puses ir liels pieprasījums pēc latviešu autoru darbiem. It īpaši pieprasa A. S. Gailītes, Dz. Žuravskas, I. Zanderes, M. Cielēnas grāmatas, “Lata romānus”, kā arī jauno latviešu autoru L. Dreimanes, L. Nemieras un citu mūsējo darbus.”

 

Pieprasītākos autorus labi atklāj arī Lauku bibliotēku atbalsta biedrības un publisko bibliotēku ik gadus rīkotā Lielā lasītāju balva.

Starp pieprasītākajiem darbiem min arī dokumentālo prozu, īpaši latviešu autoru sarakstīto, un kopumā oriģinālliteratūrai tiekot atvēlēta aptuveni trešā daļa no visas grāmatu iegādei atvēlētās summas. Atsevišķas bibliotēkas pat norāda, ka cenšas iepirkt visas latviešu autoru grāmatas vismaz vienā eksemplārā, iespējams, mazāk dzeju, ko lasītāji arī pieprasa mazāk.

Tomēr, neraugoties uz pūlēm un arī intensīvi izmantoto SBA, visu lasītāju vēlmes apmierināt neizdodas. Visi aptaujātie bibliotēku direktori atzīst, ka visvairāk pietrūkst jaunākās nozaru literatūras – psiholoģijas, ekonomikas, jurisprudences, dārza un lopkopības jomā. Tāpat grūtības rodas ar bērniem un jauniešiem domāto grāmatu iegādi, jo šai vecumgrupai veidotie izdevumi, īpaši izzinošie, ir dārgi.

 

Cik prasīt no valsts?

Visi aptaujātie bibliotēku direktori atzīst, ka valstij vajadzētu iesaistīties bibliotēku krājuma veidošanā, tomēr katram ir savs priekšstats, kādā veidā un tieši cik lielā apmērā tam būtu jānotiek. Nedaudzi minējuši, ka valstij un pašvaldībām grāmatu iegādi vajadzētu finansēt vienādā apjomā. Zenona Tihomirova, Latgales Centrālās bibliotēkas komplektēšanas un apstrādes nodaļas vadītāja: “Par valsts nākotni, jaunās paaudzes izglītību un brīvā laika pavadīšanu, kultūras mantojuma saglabāšanu jābūt vienlīdzīgi atbildīgām gan valstij, gan pašvaldībai.”

Lielākoties tomēr tiek uzsvērts, ka valsts varētu finansēt kādu konkrētu nacionālā krājuma sadaļu, piemēram, oriģinālliteratūras, periodikas, datubāzu abonēšanu. Laima Ostele, Kuldīgas Galvenās bibliotēkas direktore, uzskata, ka valsts varētu finansēt vienu eksemplāru no katra latviešu oriģināldarba visām publiskajām bibliotēkām: “Tas būtu reāls atbalsts mūsu rakstniekiem un izdevējiem. Turklāt viena no valsts prioritātēm ir valodas un identitātes kopšana. Attīstīt valodu bez labām grāmatām nav iespējams.”

Tomēr arī šeit vēlmes ir pietiekami atšķirīgas, liecinot, ka, pirms atjauno valsts finansējumu grāmatu iegādei publiskajām bibliotēkām, vērts veikt patiešām nopietnas konsultācijas.

 

Lai nesanāk kā patlaban, kad labi domātais atbalsts, ko, piedaloties VKKF projektu konkursos, pārdesmit eksemplāros katrai no reģionālajām bibliotēkām izkaro Bibliotēku konsultatīvais centrs, pārklājas ar pašu bibliotēku jau iegādātajām grāmatām.

 

Vienotākais viedoklis bibliotēku direktoriem ir par valsts atbalsta nepieciešamību Bērnu un jauniešu žūrijai. Dzintra Justa, Limbažu Galvenās bibliotēkas direktore: “Bērnu un jauniešu žūrijas finansēšanas apturēšana ir valstiskā līmenī pilnībā neapdomāts solis, jo tā bija vienīgais reāli veiksmīgais projekts lasīšanas veicināšanā. Ja valsts pasaka – tas mums nav svarīgi, tad par ko vispār vērts iestāties?”

 

Uzziņa

Bibliotēkas skaitļos

Latvijā darbojas 829 publiskās bibliotēkas, no tām 817 pašvaldību publiskās bibliotēkas, astoņas Latvijas neredzīgo bibliotēkas ar filiālbibliotēkām un četras citas publiskās bibliotēkas.

KM aprēķini liecina, ka šogad bibliotēku krājuma papildināšanai no valsts un pašvaldības tiks atvēlēti kopā 2,5 miljoni latu.

Atlīdzība rakstniekiem par publisko patapinājumu – 
bibliotēkās izņemtajām grāmatām – 2012. gadā paredzēta 85 424 latu apmērā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
sportiskais rūdījums palīdzēja pret bandītiem. Dainis Bremze par karjeru un trakajiem 90. gadiem 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Smago nepamanīja. Pensionāres Ausmas melnais punkts uz ceļa un dzīvē 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļus noteiks plaša ciklona siltais sektors. Cik silts laiks gaidāms?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veikta krāpšana lielos apmēros. Atklāj, kādā jomā darbojies shēmā iesaistītais uzņēmums 1
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaule neiztur Covid-19 pārbaudījumu 1
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Sociālie uzņēmēji nav čīkstētāji par to, cik viss ir slikti. Viņi ir darītāji! 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!”
2 stundas
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Solvita dārzā ievieš revolūciju 3
15 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 27
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 29
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieaudzis Ķīnas turīgāko cilvēku skaits. Bagātībai pandēmijas laikā rekordstraujš kāpums
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Jebkuras zāles pārmērīgā daudzumā kļūst par indi un mūsu upes ir pilnas ar tām. Kad pamats celt trauksmi? 5
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 13
17 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 8
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs atgriezīsies Kensingtonas pilī jau pavisam drīz 12
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latgalē dzērājšofere izraisa ceļu satiksmes negadījumu ar traģiskām sekām 1
2 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski? 2
14 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Vēl nesen cilvēkus slavēja. Nu pēkšņi izrādās, ka viņi neizturoties atbildīgi 4
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 100
1 diena
GN
Gints Narogs
Stāsti
Dēla dēļ izvēlas Nīderlandi. Saruna ar bijušo valstvienības hokejistu Jāni Spruktu 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 24
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 9
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim 2
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Leonīds un Leonīda
11:30
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
11:17
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 2
10:59