Mārtiņa Gilla foto

Aucē tapis izteiksmīgs saules pulkstenis pasta raga veidā 0

Sestdien, 25. jūlijā, XX Auces novada svētku laikā tiks oficiāli atklāts oriģināla veida saules pulkstenis, portāls LA.lv uzzināja novada domē.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas

Saules pulkstenis ir viens no senākajiem laika mērīšanas instrumentiem, bet mūsdienās tas vienlīdz labi spēj kalpot arī kā interesants vides objekts, ļaujot uzskatāmi novērot laika ritējumu dienas un gada ietvaros.

“Auces saules pulkstenis ir novada pašvaldības dāvana aucēniešiem un novada sadraudzības partneriem. Tā centrālais elements ir novada simbols, pasta rags, kuru aptver nošu loks ar pirmajām taktīm no novada dziesmas “Jauka dzīve Vecaucē”,” skaidro pulksteņa dizaina un tehniskā risinājuma autors Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saules pulksteņa forma un novietojums ir veidots tā, lai atbilstoši astronomiskiem aprēķiniem saulainā laikā tas rādītu laiku, norāda Gills. Viņš precizē, ka, ņemot vērā Zemes slīpo asi attiecībā pret sauli, pilnīgi precīzs pulkstenis būs četras reizes gadā: “Pārējā laikā nobīde vasarā ir apmēram piecas, ziemā – apmēram 15 minūtes, turklāt jāņem vērā, ka pulkstenis iestatīts tā, ka tas principā rāda vasaras laiku, ziemā stunda jāatskaita nost.”

Interese par saules pulksteņiem Mārtiņa Gillam radusies pirms gadiem desmit, kā viņš pats uzskata, apvienojoties interesei par vēsturi, astronomiju un dizainu. Tad viņš sācis ārzemju ceļojumos fotografēt saules pulksteņus, vākt par tiem dažādus faktus, kurus var iepazīt viņa izveidotajā vietnē. Pats pie saules pulksteņu veidošanas ķēries pirms gadiem pieciem.

Mārtiņam visinteresantākie šķietot Japānā darinātie saules pulksteņi – tur veidotāji nevairās no inovatīviem materiāliem un tehnoloģijām. Arī Ungārijā un Amerikā saules pulksteņu dizains esot interesants, kamēr, piemēram, Anglijā šo laikrāžu veidotāji vairāk turoties pie tradīcijām.

Auces pulksteņa dizaina idejas un tehniskā projektējuma autors ir Mārtiņš Gills. Izgatavošanu nodrošināja SIA “Akmens stils” un SIA “Lakta”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.