“Baidos! Kā lai pasargā bērnus?” Grausts “monstrs” apdraud daugavpiliešus, degradē vidi; domnieki bezspēcīgi

“Baidos! Kā lai pasargā bērnus?” Grausts “monstrs” apdraud daugavpiliešus, degradē vidi; domnieki bezspēcīgi 5

Daugavpiliešus satrauc milzu grausts Siguldas ielā, kas, atrodoties līdzās daudzdzīvokļu mājām, gadiem ilgi pamests novārtā, vilina uz bīstamām izklaidēm bērnus un jauniešus. Pašvaldībā skaidro, ka šo, tāpat kā citus graustus, īpašniekiem nav rocības nedz sakārtot, nedz nojaukt, un arī vietvarai nav līdzekļu nojaukšanai, kaut to pašvaldībai atļauts darīt, ja ēka ilgstoši pamesta novārtā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Lasīt citas ziņas

Raidījumā “Bez Tabu” vērsās daugavpiliete Mairita, kuru visai nesen, bērnībā, pašu vilinājis konkrētais grausts, tomēr nu, kad pašai aug atvases, bažījas, ka, dzīvojot apkaimē, tas ir potenciāls drauds viņas un citiem bērniem.

“Pie pašām mājām ir grausts, kas gadiem ne vien netiek ekspluatēts, bet arī apkopts un norobežots. Baidos! Bērnībā mēs paši apmeklējām šīs ēkas telpas, un jau tad šī ēka nebija sakoptā stāvoklī. Kā lai pasargā bērnus tagad, kad tā ir vēl drausmīgākā stāvoklī?” saka daugavpiliete Mairita.

CITI ŠOBRĪD LASA

Siguldas ielas apkaimē uzklausītie uzrunātie iedzīvotāji raidījuma komandai stāstīja, ka graustā blēņojas dažādu vecumu bērni un jaunieši, kā arī tajā iecienījuši uzturēties bezpajumtnieki, kuri nereti sildīšanās nolūkā graustā dedzina tur samestos atkritumus, tādējādi dažkārt izraisot ugunsgrēkus.

“Skats drausmīgs! Te regulāri ierodas ugunsdzēsēji, policija. Te pat cilvēkus nesuši ārā. Tur laikam dzīvo “bomži”. Īpaši vasarās skraida bērni. Gan pavisam mazi, gan lielāki. Tur taču bīstami! Policija viņus dzenā, bet viņiem vienalga, turpina skraidīt!” atzīst daugavpilieši Jeļena un Andrejs.

“Šī ēka bojā skatu! Turklāt tajā bērni skraida! Tur ķieģeļi krīt visu laiku! Temperatūras svārstību dēļ māja lēnām brūk. “Bomži” tur dzīvo. Bijuši ugunsgrēki, trīs reizes ieradās ugunsdzēsēji. Viņi tur sildās pie ugunskuriem. Aizdegās atkritumi.” teic daugavpilietis Valērijs.

Pašvaldības cīņa ar vējdzirnavām
Milzu graustu, kas reiz bija mēbeļu ražotne, “treknajos gados” par samērā zemu cenu iegādājās privātpersona, kas ēkā vēlējās iedvest dzīvību, tomēr rocība izrādījās par mazu, “Bez Tabu” informēja Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. Raidījums ar pašvaldības starpniecību vēlējās sazināties ar grausta saimnieku, tomēr viņš nevēlējās komunicēt ar “Bez Tabu”. Pupiņa arī informēja, ka grausta saimniekam neesot arī rocības ēku uzturēt kārtībā vai nojaukt.

“Tā kā īpašums netiek uzturēts, piemērojam paaugstināto nodokli, periodiski piemērojam administratīvos sodus. Saimnieks sadarbojas ar pašvaldību. Ir ļoti liels nodokļa parāds, vairāki desmiti tūkstoši eiro. Parādu pamazām sedz, sagatavots samaksas grafiks, bet, runājot par nojaukšanu, ja nav kādu papildu līdzekļu, tik lielu ēku privātpersona nevar atļauties nojaukt. Turklāt šis nodokļa parāds un administratīvie sodi par nekopto īpašumu vēl vairāk pasliktina situāciju, tāpēc naudas nojaukšanai īpašniekam nav,” skaidro Santa Pupiņa, Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja.

Reklāma
Reklāma

Pašvaldības pārstāve Pupiņa informēja, ka teorētiski pašvaldība ir tiesīga nojaukt nekopto graustu par saviem līdzekļiem, tomēr arī šis risinājums pagaidām neesot realizējams.

“Var veikt piespiedu nojaukšanu par pašvaldības līdzekļiem, vēlāk piedzenot izmaksas no īpašnieka. Tomēr jāsaprot, ka nojaukšanas izmaksas ir ļoti lielas. Pašvaldība ir jau domājusi nojaukt šo ēku, ir gatavojusi lēmumprojektu, bet nekur tālāk nav tikusi, jo budžetā nav tik daudz līdzekļu šim mērķim. Īpašnieks arī nespēs atlīdzināt pašvaldībai nojaukšanas izmaksas. Vienīgais, ko pašvaldība dara: par saviem līdzekļiem, cik spēj, aiztaisa durvju un logu ailes, lai neiekļūtu bērni un bezpajumtnieki. Tas ir vienīgais, ko šobrīd pašvaldība var izdarīt,” turpina Pupiņa.

Daugavpils pašvaldības policijā raidījumu informēja, ka graustu apsekošana iekļauta kārtībsargu patrulēšanas maršrutā.

“Policijas ikdienas patrulēšanas maršrutos ir iekļautas šīs pamestās ēkas. Ir sadarbība ar Sociālo dienestu. Sociālo darbinieku rīcībā ir informācija par iespējamām bezpajumtnieku pulcēšanās vietām. Tiek rīkoti kopīgi pasākumi (reidi), tiek apzinātas šīs vietas. Pilsētā ir arī sociālās palīdzības nakts patversmes, kur personas var gūt palīdzību. Komunicējot ar skolām, jauniešiem profilaktiski īstenojam pārrunas par drošu atrašanos ielā. Stāstām par to, ka ir bīstami doties tādās ēkās, meklēt tur izklaides,” atklāj Andris Dunskis, Daugavpils pašvaldības policijas pārstāvis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.