
Lasītāja ir neizpratnē, kādēļ bērna kopšanas atvaļinājuma gadi no 1991. līdz 1993. gadam netiek ņemti vērā, aprēķinot pensiju. Izrādās, šajos gados apdrošināšanas stāžā bērna audzināšanas laiks ieskaitīts tikai tad, ja persona pati maksājusi sociālo nodokli vai bijusi darba attiecībās.
Lasītāja mums raksta: “Nesaprotu, kāpēc pensijas aprēķināšanai netiek ieskaitīts bērna kopšanas atvaļinājums 3 gadus – no 1991. līdz 1993. gadam.”
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) preses sekretāre Iveta Daine skaidro: “Laika posmā no 1991.gada 1.janvāra līdz 1995.gada 31.decembrim periods, kurā māte audzinājusi bērnu līdz astoņu gadu vecumam, tiek ieskaitīts apdrošināšanas stāžā tikai tad, ja individuāli (personīgi) ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Ja persona šajā laikā bija reģistrējusies rajona (vai pilsētas) sociālās nodrošināšanas nodaļā un veikusi sociālā nodokļa maksājumus 1% apmērā no iztikas minimuma summas, šis periods tiek ieskaitīts apdrošināšanas stāžā.
Savukārt bērna audzināšanas periods netiek ieskaitīts, ja attiecīgajā laikā sociālā nodokļa maksājumi nav veikti.
Savukārt, ja persona bija darba attiecībās uzņēmumā, organizācijā vai iestādē un darba devējs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā bija reģistrēts kā sociālās apdrošināšanas iemaksu (sociālā nodokļa) maksātājs, bērna kopšanas laiks var veidot apdrošināšanas stāžu kā darba periods.”
Daine skaidro, ka šādos gadījumos VSAA neko darīt nevar, jo – ja persona tolaik nav maksājusi sociālo nodokli, tad, atbilstoši likumam, tā laika periodu nevar uzskatīt par apdrošināšanas periodu. “Šādos gadījumos iemesls ir tas, ka persona nebija reģistrējusies sociālās nodrošināšanas nodaļā un pati neveica sociālā nodokļa maksājumus,” skaidro Daine.