Foto – Ziedonis Safronovs

Bezgalības sākumu meklējot 0

Liepājas teātra bērnu izrādē “Bezgalīgo stāstu stāsts” gabaliņu no sevis atrod katrs zālē sēdošais. Kad Latvijas Radio uz Ingvildas Strautmanes jautājumu, kādai jābūt ideālai izrādei, 11 gadus vecais bērnu žūrijas dalībnieks Krišs Znotiņš braši atbildēja: “Ideāla izrāde ir izrāde par mani”, studijā uz brīdi iestājās mulsums – nevar taču iestudēt dokumentālu izrādi par bērnu, kura biogrāfija tik tikko sākas. Kā to saprast? Bet nevar nepiekrist, ka iespēja iejusties personāžā kā sevī pašā ir veiksmes atslēga uz daudzām lietām, arī bērnu izrādes panākumiem.

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Lasīt citas ziņas

Liepājas teātra izrādē “Bezgalīgo stāstu stāsts” katrs var atrast sevi, jo attiecības starp reālo un iztēloto pasauli tajā attēlotas daudzveidīgi un ar veselīgu atrisinājumu. Galvenais varonis Toms Tomsons ir tēls, kuru kā savu visvairāk izjutīs divu tipu bērni. Pelēcīgi rimtie zēni vecumā no deviņiem līdz divpadsmit ar atzīmi uzvedībā starp apmierinoši un teicami (bet ne izcili), kuriem tuva Toma izvairīšanās no nopietnas atbildības un kuriem centība nav raksturīgākā īpašība, un otrs tips – meitenes princeses, kuras, gluži kā Loreta – Sirdsmiera Princese – gaida glābējus. Brīžos, kad dramaturģes Rasas Bugavičutes izdomātais un režisores Leldes Kaupužas izlolotais pusaudzis Toms kļūst par savas iztēles pasaules saimnieku, viņā parādās supervaroņa spējas. Tad atpazīstamu to dara asociācijas ar megafilmu supervaroņiem.

Manuprāt, nozīmīgākā šīs izrādes veiksme ir mērķ­tiecīgais tiešums un bērniem saprotamā veidā izaudzētā labo – ļauno notikumu secība. Dramaturģijas tehnika, kurā iedzīvināti gan tautas pasaku motīvi, gan filmas “Nebeidzamais stāsts” notikumi, šoreiz ir attaisnojusies. Izrāde sākas un beidzas realitātē. Zem segas spēlējas divi bērni – Loreta un Toms. Spēles princips ir vienkāršs – Toms izdomā kādu nebijušu stāstu, un tad viņi abi to izspēlē. Tādējādi arī izrāde kā spēles turpinājums kļūst par stāstu no stāsta, kurā reālie bērni pārtop izdomātos raksturos un – kas svarīgākais – arī fināla epizodē atgriežas realitātē. Otrs veiksmīgs iejušanās aicinājums ir galvenā varoņa nevaroniskais ārējais izskats, kas lugas gaitā pakāpeniski tiešām pārtop. Ievadā Toms ir bērns, kuru citi nepieņem. Patiesībā tāds ir ikviens augošais cilvēciņš, taču ne katram izeja meklējama grāmatu pasaulē. Lai kā visu bērnu vecāki vēlētos, bēgšana grāmatās, kur bagātinās dvēsele, nav augstā godā. Liepājnieku iestudējumā risinātās tēmas aktualitāte ir vēl viens veiksmes pakāpiens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aceņu un sīkā auguma dēļ Toms līdzinās Harijam Poteram (Pētera Lapiņa izpildījumā pietiekami čammīgs un neizlēmīgs), bet viņa iztēles pasaule ir koša krāsās, mūzikā un dejās. Horeogrāfes Ingas Krasovskas ritmizētās kustības atšķirīgā veidā raksturo katru tēlu, scenogrāfa Aigara Ozoliņa sadarbība ar gaismu māk­slinieku Mārtiņu Feldmani un videomākslinieku An­dri Vētru veido noslēpumainu un telpiski bezgalīgi mainīgu fantāzijas pasauli. Tur dzīvo kostīmu mākslinieces Lienes Rolšteinas bagātīgi krāšņos futūristiskos tērpos ieģērbtie neiespējamie monstri.

Radošās komandas nopietnība ļauj pārvarēt telpas un laika nereālo dabu, piepildīti un pārliecinoši izspēlējot katras fantāziju pasaules epizodes kodolu. Izrādes finālā Toms kļūst par zēnu, kurš realitātē tiek galā ar stiprākiem ne-draugiem un Loreta izrādās tā pati Sirdsmiera princese. Ja šajā vietā lugā iezīmētas didaktikas arī ir par daudz, tad pamācība – lasiet, jo caur grāmatām izaugsiet stipri, aktieru sniegumā iegūst pievilcīga humora nokrāsu.

Sirsnīga un asprātīga ir aktieru darbošanās lomās, neaizmirstami spilgts ir kašķīgais gliemežu pāris (Viktors Ellers, Rolands Beķeris), noslēpumaini koncentrētais Pūķis (Edgars Ozoliņš), Pētersīļa kungs (Edgars Pujāts). Atšķirībā no daudzām redzētajām bērnu izrādēm, kurās negatīvie personāži spilgtuma ziņā kļūst pievilcīgāki nekā pozitīvie, šoreiz Valters, Lielais Melnais (Gatis Maliks) krāsots kā nepārprotami biedējošs tēls un viltīgā Spīgana (Agnese Jēkabsone) saņem pelnīto sodu, ne mirkli neraisot līdzjūtību. Pārsteidzoša ir jauno aktieru atdeve, arī mikroskopiskās lomiņās spīdinot meistarīgu eleganci, briljantu precizitāti, kuras slīpējumā ieguldīts milzu laiks un griba. Liepājnieku jaunā izrāde bērniem ir talantīga un gudra. Tā stāsta par iztēli, kurā iespējams viss, vienlaikus tā var sevī slēpt kā vilinājumu, tā slazdu. Vai fantāzija palīdz izaugt vai arī maldina, notur savās ilūzijā pārāk tālu no realitātes? Lai piepildās izrādes veidotāju vēlme, pirmais variants!

VĒRTĒJUMS

Režija: 4

Aktieru darbs: 5

Scenogrāfija: 5

Maksimālais vērtējums – 5 zvaigznītes

Rasa Bugavičute, “Bezgalīgo stāstu stāsts”, iestudējums Liepājas teātrī

Režisore: Lelde Kaupuža, komponists Edgars Mākens, scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina.

Lomās: Sandis Pēcis, Pēteris Lapiņš, Everita Pjata, Anete Berķe, Agnese Jēkabsone, Gatis Maliks, Edgars Ozoliņš, Edgars Pujāts u. c.

Tuvākās izrādes: 21. un 29. janvārī.

Vārds skatītājiem

LOTE ANNA STRĪĶE, J. Čakstes Liepājas 10. vidusskolas 5.b klases skolniece: “Ļoti patika skatuves noformējums, aktieru tēlojums, arī tērpi bija ļoti interesanti. Esmu redzējusi filmu “Bezgalīgais stāsts” – teātris bija diezgan atšķirīgs no tās. Tomam bija kaut kas kopīgs ar Hariju Poteru – abi tādi sapņotāji, tic brīnumiem.”

AIJA LĪVA, skolotāja: “Sākumā bērni bija tādi čalīgi, bet pēc minūtēm piecām apklusa un skatījās kā apburti. Neesmu redzējusi, ka beigās bērni tādā pacilātībā aplaudētu. Liepājas teātra aktieri ir ļoti varoši. Vizuālais noformējums arī bērniem ļoti patika. Izrādi var skatīties vecumā no 5 līdz 95 gadiem – katrs atradīs kaut ko sev. Žēl, ka šī izrāde repertuārā iekļauta tik reti, varētu to rādīt biežāk – skatītāju netrūktu.”

Sagatavojusi ILUTA DREIMANE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
Lasīt citas ziņas
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
VIDEO. “Ko var palīdzēt viens papīrs? Tas viss ir “fufelis”!” Aivars Lembergs pauž savu nostāju pret Stambulas konvenciju
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
13:37
Universitāte ir īstā vieta ilgtspējības attīstīšanai
13:27
Vai Latvijas aktieri ir privileģēti?
13:06
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Šogad mājokļu kredītos izsniegti 500 miljoni eiro; vidējā summa – 84 000 eiro uz laiku līdz 30 gadiem
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā
Ģenerālprokuratūra pārbauda lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām. Braukts divreiz biežāk, nekā iepriekš izskanējis
Apsnigušo lidlauku dēļ iespējama reisu kavēšanās; Rīgā kavējas sabiedriskais transports par stundu, spēkā “puteņa biļetes”
Vai Latvijas aktieri ir privileģēti?
Receptes
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
Mājas
FOTO. Kaltētas apelsīnu un citronu ripiņas Ziemassvētku dekoros un vainagos
TV24
Vaivods par sniegoto ielu uzturēšanu Rīgā: Kopumā 99% gadījumos viss ir kārtībā, bet ir atsevišķas astītes
Snigšana ceturtdien turpināsies. Naktī visvairāk sasnidzis Daugavgrīvā, Rīgas centrā, Ogresgalā un Bauskā
Rīgā šodien darbojas “puteņa biļetes” – transports kavējas, sasnidzis 21 cm sniega. Iespējams, tās būs spēkā arī piektdien
Ameriks: Vienprātība Eiropas lēmumos izmaksā aizvien dārgāk
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
TV24
Saeimā lemj par soda palielināšanu ātruma pārsniedzējiem. Vai tas atrisinās problēmu?
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
Izraēla un “Hamās” pagarina pamieru: Operacionālā pauze turpināsies