Foto: SHUTTERSTOCK

Dārzeņu sulas uzlabo sejas ādu, redzi un enerģiju, bet cik daudz tās drīkst dzert, lai nekaitētu veselībai? 0

“Dārzeņu sulas ir lielisks veids, kā organismam nodrošināt vērtīgos antioksidantus, kuru lietošana tiek asociēta ar rezistenci pret dažādām slimībām, priekšlaicīgas novecošanas riska samazināšanos un labāku dzīves kvalitāti kopumā,” teic uztura speciāliste.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Tās var dzert ikdienā, kā arī lietot kursa veidā pēc slimošanas un antibiotiku lietošanas, lai normalizētu zarnu mikrofloru.

Dzerot svaigu dārzeņu sulu, redzami uzlabojumi sejas ādai, redzei un kopējam enerģijas līmenim.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Sulas var uzlabot arī dažādu citu nopietnu slimību atveseļošanās gaitu, taču tad vislabāk konkrēto sulu daudzumu un lietošanas biežumu apspriest ar savu ārstējošo ārstu,” piebilst uztura speciāliste.

Dārzeņu sulas ieteicamas cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni un asinsspiedienu, pavājinātu imūnsistēmu (ja ir biežas saaukstēšanās, infekcijas), ķermeņa tūsku.

Lieto ar mēru

Optimālam rezultātam dārzeņu sulas sāk lietot pakāpeniski, mazās devās (100–200 ml) 2–3 reizes nedēļā no rīta tukšā dūšā. Ja nav novērojama dedzināšana, slikta dūša vai kādi citi gremošanas trakta darbības traucējumi, daudzumu un biežumu var palielināt. “Konkrētas pareizās receptes gan nebūs, jo katrs organisms ir unikāls un pašam jāatrod labākais, patīkamākais veids, kā uzņemt šo uzturvielām bagāto dzērienu,” saka Aija Libere.

Ar dārzeņu sulām gan nevajadzētu pārspīlēt. Jāatceras, ka primāri svarīgākais ir daudzveidīgs, pilnvērtīgs ikdienas uzturs.

Sulas ilgtermiņā nevar aizstāt normālu uzturu, jo tām trūkst makroelementu: olbaltumvielu, tauku un salikto ogļhidrātu – vielu, kas absolūti nepieciešamas organisma normālai funkcijai.

Uzmanīties vajadzētu cilvēkiem ar kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumiem. Dārzeņu sulas varētu būt grūti pārstrādāt, ja ir tendence uz gastrītu, kuņģa, divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, atviļņa slimību, īpaši, ja sula ir stiprāka, piemēram, spiesta no bietēm, tomātiem vai kāpostiem.

Svarīgi arī saprast, ka dārzeņu sulas ķīmiskā sastāva dēļ, iespējams, tiks veicināta ēstgriba. “Attiecīgi jāapzinās, ka pēcāk jāieplāno kāda vajadzībām atbilstoša, pilnvērtīga maltīte. Ja mērķis ir samazināt ķermeņa svaru, tas ilgtermiņā var nebūt pats efektīvākais risinājums.

Dažas no dārzeņu sulām ir izteikti saldas, līdz ar to, dzerot sulu, var savākt visas dienas ieteicamo cukura daudzumu. Saldākās sulas tā arī jāuztver – kā našķis,” norāda uztura speciāliste.

Reklāma
Reklāma

Eksperimentē ar garšām

Mīnuss dārzeņu sulām būs tāds, ka izspiežot biezumi tiek izmesti. “Tā ir liela skāde, jo gremošanas sistēma ļoti labprāt saņem dārzeņu sausnā saturošās šķiedrvielas. Līdz ar to papildus sulām noteikti dienā jāiekļauj veseli dārzeņi un augļi, lai nezaudētu šīs labvēlīgās dārzeņu īpašības,” skaidro uztura speciāliste. Sulas var miksēt kopā vai lietot atsevišķi.

“Iesaku paeksperimentēt ar dažādām kombinācijām. Sulai jābūt patīkamai pēc garšas.

Var pamēģināt spiest saldāku kopā ar rūgtāku dārzeni, lai garšas ziņā tie viens otru izbalansē, piemēram, burkānu vai bieti kopā ar rutku vai kāpostu.”

Sulām var pievienot dažādus garšaugus: kurkumu vai ingvera sakni, rozmarīnu, salviju, čili. Tas veidos daudzveidīgas garšas un sulu papildinās ar citām bioloģiski aktīvām vielām, piemēram, aromātvielām.

Var garšai pievienot nedaudz sāls. Tas pastiprinās sulas garšu, taču ne uzturvērtību. Klasiskajā latvieša diētā šīs minerālvielas jau tā ir krietni par daudz. Sulas vienmēr jāspiež no nebojātiem un nomazgātiem dārzeņiem.

Kā izmantot izspaidas

Foto: SHUTTERSTOCK

“Lai neizniekotu vērtīgās izspiestā dārzeņa šķiedrvielas, no izspaidām var veidot dažādas radošas receptes. Sulu spiedes gan var būt ļoti atšķirīgas.

Daļa atstās vēl pietiekami daudz garšas un sulas. Tādā gadījumā var cept pankūkas, kēksus, dārzeņu kotletes, vārīt biezzupas. Ja biezumi ir pavisam sausi un bezgaršīgi, iespējams, tos labāk izkaisīt kompostā,” iesaka uztura speciāliste.

RECEPTES

Pret saaukstēšanos (satur C vitamīnu, omega-3)

• 100 ml burkānu sulas

• 50 ml Kalē kāpostu sulas

• 30 ml ingvera sulas

• 20 ml pētersīļu sulas

• tējkarote kaņepju/linsēklu eļļas

Pret tūsku (satur kāliju, ūdeni)

• 100 ml tomātu sulas

• 50 ml selerijas kātu sulas

• 50 ml pastinaku sulas

• 50 ml kabaču sulas

Veselīgai ādai (satur A, E, PP vitamīnu, omega-3, omega-6)

• 100 ml ķirbju sulas

• 50 ml burkānu sulas

• 50 ml puravu sulas

• 30 ml kurkumas saknes sulas (var aizstāt ar pustējkaroti kurkumas pulvera)

• tējkarote kaņepju eļļas

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.