Foto no ibudanmama.com

Dauna sindroma bērniņa mamma atved metodi, kas palīdz attīstīties mazuļiem ar īpašām vajadzībām 0

Pārskatot interneta vidē pieejamos vecāku forumus par tēmu “bērni ar īpašām vajadzībām”, viens no aktuālākajiem tematiem tajos ir – kā veicināt mazuļa attīstību. Latvijā jau 20 gadus par to rūpējas „Portidžas mācībsistēmas asociācija”, kas atbalsta bērnus ar attīstības traucējumiem.

Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Lasīt citas ziņas

Paldies Mārtiņam!

„Portidžas mācībsistēmas asociācija” mērķis ir integrēt bērnus ar īpašām vajadzībām sabiedrībā, izmantojot Portidžas agrīnās korekcijas programmu. Programma tika izveidota Amerikas Savienotajās valstīs 60.gadu vidū. Savukārt Eiropā programmas saknes meklējamas Lielbritānijā, kur to iepazina arī „Latvijas Portidžas mācībsistēmas asociācijas” vadītāja un dibinātāja Ineta Kursiete.

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Kursietei pirms 23 gadiem piedzima dēliņš ar Dauna sindromu. Tolaik I. Kursiete ar ģimeni dzīvoja Lielbritānijā, kur bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu vecākiem Portidžas agrīnās korekcijas programmu nepieciešams apmeklēt jau kopš bērna dzimšanas. „Kad Mārtiņš piedzima, teicu, ka esmu skolotāja un mums nevienu nevajag, viss ir kārtībā. Tomēr, pateicoties Portidžas darbinieces neatlaidībai un stingrībai, Mārtiņš sāka apmeklēt korekcijas programmu,” atceras I. Kursiete. Redzot Mārtiņa panākumus, ko sniegusi Portidžas mācību programma, I. Kursiete saprata, ka to nepieciešams ieviest arī Latvijā, tādēļ, atgriežoties dzimtenē, sieviete uzaicināja Lielbritānijas Portidžas speciālistus, kas palīdzēja uzsākt asociācijas darbu.

„Vienmēr mammām, kuras ir nolaidušas degunu, saku: „Ja mums nebūtu piedzimis Mārtiņš, es nebūtu atvedusi Portidžu uz Latviju.” Uzskatu – ja ģimenē piedzimis bērns ar īpašām vajadzībām, pirmkārt, tu vari ar to tikt galā. Otrkārt, tā ir jauna izaugsmes iespēja, jo vairs nav laika nodarboties ar sīkumiem. Mēs sākam saprast, kas ir niecīgas problēmas,” atzīst I. Kursiete.

I. Kursiete stāsta, ka 1996. gadā, kad „Portidžas mācībsistēmas asociācija” uzsāka savu pirmo darba gadu Latvijā, tās korekcijas programma bija pieejama bērniem septiņās pilsētās – Valmierā, Cēsīs, Daugavpilī, Rīgā, Kuldīgā, Liepājā un Rēzeknē. Taču līdz ar krīzes gadiem, strauji tika samazināts finansējums, tādēļ pašlaik Portidžas mācību centri atrodas tikai Rīgā, Liepājā, kā arī Ogrē, kur centrs tika izveidots pagājušajā gadā. Rīgas Portidžas mācību centru var apmeklēt arī bērni no apkārtējiem rajoniem, piemēram, Babītes, Olaines, Saulkrastiem u.c.

„Portidžas mācībsistēmas asociācija” bija pirmā nevalstiskā organizācija, kurai izdevās ar Rīgas Domi noslēgt pakalpojumu – funkciju deliģēšanu nevalstiskam sektoram. Šobrīd Rīgas dome apmaksā 20 bērniem četras nodarbības mēnesī. Pārējie bērni finansējumu apmācībām iegūst no portāla ziedot.lv, kā arī citiem labdarības fondiem, tāpat daļa vecāku nodarbības apmaksā personīgi. „Protams, apmaksāto vietu skaits Rīgā ir mazs, bērni stāv rindā. Tomēr arī bērnus kuri stāv rindā, cenšamies vismaz vienu reizi paņemt uz nodarbību. Liepājā un Ogrē apmācām bērnus pēc nepieciešamības. Cik bērni tiek pieteikti, tik arī apmācām,” atzīst I. Kursiete.

Jāmācās arī vecākiem

Portidža ir agrīnā korekcijas programma bērniem no dzimšanas līdz skolas vecumam, proti, sešiem septiņiem gadiem. Tā domāta bērniem ar Dauna sindromu, autismu, bērnu cerebrālo trieku. „Mūsu programma palīdz arī agrīni dzimušiem bērniem, jo bieži vien šiem bērniem aizkavējās attīstība. Es vienmēr saku, ka nepieciešams pirmo gadu intensīvi pastrādāt, tad viss izdodas. Ja vecāks jūtas nedrošs un domā, ka bērns aizkavējas kādā no attīstības posmiem, tad viņš droši var nākt pie mums,” saka asociācijas vadītāja.

Uzsākot Portidžas apmācību, katram bērniņam tiek sastādīta individuālā tabula, balstoties uz veselu bērnu attīstības pakāpēm. Tabulā iekļautas vairākas sadaļas. Pirmkārt, zīdaiņa stimulācija, kura atzīmē bērna attīstību no dzimšanas līdz gada vecumam. Otrkārt, sociālās iemaņas – emocijas, komunikācija ar vienaudžiem un vecākiem. Treškārt, pašapkalpošanās iemaņas – ēšana, dzeršana, ģērbšanās u.c. Šīs ir vissvarīgākās prasmes, kas nosaka, kā bērns par sevi turpmāk varēs parūpēties, kļūstot patstāvīgāks. Nākamās ir motorikas un valodas iemaņas, kā arī izziņas process. Visu mācību laiku attīstības tabulā informācija par bērna iemaņām tiek atjaunota un papildināta, balstoties uz sasniegtajiem ilgtermiņa mērķiem.

„Ja bērniņš pie mums tiek atvests neilgi pēc dzimšanas, piemēram, otrajā dzīves mēnesī, tad šajā tabulā visu novēroto atzīmē speciālisti. Savukārt, ja atvests bērns, kuram ir jau pieci gadi, tad visas iepriekšējās sadaļas, kas norāda bērna attīstību no zīdaiņa vecuma līdz esošajam vecumam, mēs lūdzam aizpildīt vecākiem,” skaidro Portidžas mācību speciāliste Maruta Auziņa. Kad katram bērnam apkopota individuālā tabulas informācija, tad redzams viņa reālais attīstības līmenis. Katrs no bērna attīstības posmiem var atbilst noteiktam vecumam, piemēram, sociālās iemaņas atbilst piecu gadu vecumam, bet pašapkalpošanās iemaņas – četrus gadus veca bērna līmenī. Izskatot visus sociālās attīstības tukšumus, speciālisti redz, kam jāpievērš noteikta uzmanība. Nodarbību laikā tiek apgūtas gan pašapkalpošanās iemaņas, piemēram, kā apģērbties, aizpogāt podziņas, paēst, izmantot karotīti, dakšiņu u.c., gan motorikas vingrinājumi, tāpat tiek apgūtas komunikācijas prasmes u.c.

Katram bērnam tiek noteikti divi ilgtermiņa mērķi, kuru sasniegšanai parasti nepieciešami divi līdz četri mēneši. Mērķi sadalīti vēl sīkākos soļos, lai bērns nepārtraukti nestrādātu ar vienu darbību. Portidžas speciāliste min piemēru: „Ilgtermiņa mērķis – saliek figūru dēli no trijām daļām. Katrs solis ir ļoti konkrēts – piemēram, no pirmās līdz otrajai nedēļai mēs strādājam pie tā, ka bērns ieliek apli figūru dēlī, kad pieaugušais vada viņa plaukstu. Šo soļu mērķis, lai no lielākas palīdzības pārietu uz mazāku, līdz bērns var izdarīt uzdevumu patstāvīgi. Sākumā bērnam tikai jāizjūt, kā tas notiek, jo mamma izdara darbību ar viņa rociņu. Nākamais solis – ieliek apli figūru dēlī, kad bērniņš jau pats var saņemt šo figūru. Ceturtais solis – ieliek apli figūru dēlī patstāvīgi. Savukārt mēs līdz tam nākamajam solim, kad viņš pats var paņemt un novietot figūru, strādājam līdz pat sešām nedēļām.”

Dzīvesveids, nevis slimība

„Jo agrāk bērns tiek atvests uz Portidžu, jo labāki būs rezultāti. Vecākiem nevajadzētu baidīties. Ieteiktu nodarbības apmeklēt sākot ar trīs mēnešu vecumu,” pārliecināta I. Kursiete.
Katram bērniņam, kurš apmeklē Portidžas mācību programmu, nepieciešama individuāla pieeja. Dauna sindroms un autisms ir divas pilnīgi pretējas diagnozes. I. Kursiete stāsta, ka bērniņi, kuriem ir Dauna sindroma, mācās ļoti labi. Savukārt bērniņiem ar autismu Portidžas mācību programmas attīstības tabula piemērota tikai daļēji, tādēļ izstrādātas vēl citas attīstības pārbaudes tabulas. „Sākotnēji bērniņiem ar autismu mēģinām iemācīt disciplīnu. Piemēram, viens no panākumiem bērniņam ar autismu pirmajā nodarbību mēnesī – viņš spēs mierīgi nosēdēs pie galda piecas minūtes. Ja ar ar bērniņu, kuram ir Dauna sindroms, mēs mēneša laikā esam iemācījušies vairākas jaunas lietas un iemaņas, tad ar autisma bērniņu esam panākuši, tas ir īstais vārds, panākuši, ka viņš apsēdīsies pie galda. Bērniņam var iemācīt visas lietas, kuras ir viņa spēkos, bet to mēs vienmēr ieraugām laika gaitā, jo viņš mums ir kā noslēpumu pilns mežs. Diagnoze jāpieņem, jo tā nav slimība, bet dzīvesveids,” saka I. Kursiete.

Būtiski minēt, ka nodarbībās piedalās bērniņš kopā ar kādu no vecākiem un pedagogs, kurš vecākiem iemāca un palīdz izprast, kā nepieciešams strādāt ar bērnu mājās. Gan M. Auziņa, gan I. Kursiete saka, ka Portidžas mācību programma, pirmkārt, domāta bērnu vecākiem. Bērna attīstību veicināšanas darbs nenorit tikai nodarbību laikā. Pēc katras mācību stundas, kuru nepieciešams apmeklēt vienu reizi nedēļā, vecāki saņem uzdevumus, kuri individuāli jāveic kopā ar bērnu līdz nākamai nodarbības reizei.

I. Kursiete atzīst, ka vecāku attieksmē sastopamas divas galējības – vecāki, kuri vispār neinteresējās par bērnu attīstības veicināšanu un vecāki, kuri pārlieku noslogo bērnu. Sieviete iesaka atrast vidusceļu, piemēram, ar bērnu strādāt katru dienu 20 minūtes. „Bieži vien vecāki pārāk daudz „aizraujas” ar dažādām rehabilitācijām, tikko izdzird kaut ko jaunu, tā vēlas to izmēģināt. Kad paskatāmies, cik gada laikā bērnam bijis brīva laika, tad to dienu skaits ir visai mazs, jo viņš visu laiku pavadījis dažādās rehabilitācijās,” stāsta I. Kursiete.

Jānotic sava bērna spējām

Latvijas Portidžas asociāciācijas dibinātāja uzskata, ka vecāku neticību sava bērna spējām, pirmkārt, ievieš ārsti, kuri nereti mēdz teikt – viņš nekad nesēdēs, nestaigās, nerunās, tādējādi vecākiem rodas vēl lielākas bažas un nepārliecība. I. Kursiete atgādina, ka starp bērnu un vecākiem pastāv neredzama saikne. „Kad runājam ar bērnu vecākiem, bieži sastopamies ar problēmu – viņi nav pieņēmuši sava bērna diagnozi. Viņiem liekas, ka viņu bērns neko nevar, ka salīdzinājumā ar citiem bērniem viņš ir sliktāks. Viens no mūsu pirmajiem un svarīgākajiem uzdevumiem – parādīt, cik ātri viņu bērns mācās. Cenšamies vecākiem norādīt uz bērna talantiem, piemēram, cik skaisti viņš zīmē, kāda viņam laba balss un ritma izjūta. Kad vecāki notic sava bērna spējām, starp viņiem rodas ciešāks kontakts, kā arī pats mācību process un bērna attīstība rit raitāk uz priekšu. Bērnam ir svarīgi redzēt, ka vecāki tic un priecājās par viņu, ka viņi ir vienots organisms,” uzsver I. Kursiete.

Lai arī no savas pieredzes I. Kursiete zina, kas tas nav viegli, tomēr viņa vecākiem iesaka nebaidīties no diagnozes, bet saņemties, piecelties un palīdzēt savam bērniņam. „Protams, visu nepieciešams darīt normas robežās, lai nav pārskriešanās, izanalizējot, ko darīt labāk. Vienmēr mammām saku – tev jāpaliek sievietei. Nevar visu laiku veltīt bērnam. Jāatrod laiks arī sev. Tas, ka 24 stundas nodarbosies ar bērna izaugsmi un pazaudēsi sevi, tas neko nedos, bet tikai novedīs pie konfliktiem ģimenē, vecākie bērni jutīsies aizvainoti, vīra un sievas attiecībās radīsies plaisa.”

Ir jārod iespēja bērniem apmeklēt vispārizglītojošos bērnudārzus

M. Auziņa stāsta, ka bērni ar funkcionāliem traucējumiem var apmeklēt arī vispārizglītojošos bērnudārzus. Tomēr problēma ir reāla, jo šos bērnus visai reti vēlas uzņemt parastajās mācību iestādēs, sakot: „Kāpēc mums viņi būtu jāuzņem, ja mums nav apmācītu speciālistu, nav asistentu?” M. Auziņa norāda, ka gan skolas, gan bērnudārza pedagogi un vadība vienkārši baidās par to, ko sacīs vecāki, ko teiks bērni. „Īstenībā audzēkņi labprāt uzņem mūsu bērniņus parastajā bērnudārzā, ir draudzīgi, izpalīdzīgi, ar prieku spēlējas kopā. Problēma meklējama vecākos un pedagogos,” atzīst M. Auziņa.

I. Kursiete uzskata, ka nevēlēšanās bērnus ar īpašām vajadzībām uzņemt vispārizglītojošajos bērnudārzos un skolās saistāma gan ar pedagogu nesagatavotību, gan nevēlēšanos. „Ja mēs iedomājamies audzinātāju, kurai grupā jau ir 20 bērni, un viņai pēkšņi iedod vēl vienu bērnu ar īpašām vajadzībām, tad tas ir smags pārbaudījums. Otrkārt, cilvēkam jāspēj pieņemt bērns ar īpašām vajadzībām. Mēs esam dažādi, tādēļ nevaram nevienu nosodīt, ja kāds to nespēj.”

Katra bērna spējas jāizvērtē individuāli. Ja bērns labi jūtas citu sabiedrībā, tad viņam ieteicams iet vispārizglītojošajā bērnudārzā. Apmeklējot Portidžas korekcijas programmu, bērni jau no mazām dienām iemācās, ka viņiem ir sava darba vieta, tādēļ bērnudārzā viņiem nav pārsteigums, ka jāsēž pie galdiņa un jāapgūst kaut kas jauns, jo tā iepriekš jau bijusi viņu ikdiena.
Bērniem ar attīstību traucējumiem ļoti nepieciešams kontakts ar vienaudžiem, jo, redzot un dzirdot, ko veselie bērni dara, viņi atdarina otra darbības. M. Auziņa skaidro, ka bērni, ar kuriem daudz strādāts, ir ļoti labi attīstīti un spējīgi. Nonākot bērnudārzā, kurā ir bērni ar smagākām diagnozēm, viņi virzīsies atpakaļ savā attīstībā. Viņiem jāredz labo!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai!
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Sapļauj kājas, nozāģē pirkstus… Kā izvairīties no “tipiskajām vasaras” traumām? 1
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Apinis: Par bioloģisko novecošanos, biomarķieriem vecuma noteikšanai, ilgu un veselīgu mūžu 13
Pacientus akūtos gadījumos vairs nevedīs uz tuvāko rajona slimnīcu, bet gan tādu, kur var sniegt adekvātu palīdzību
Ja sabiedrība būtu labāk apguvusi veselības mācību, nebūtu tik liela Covid-19 izplatība? Atbild dakteris 41
FOTO, VIDEO. “Bez šīs puķes es nemācētu dzīvot!” Anitra Tooma atklāj savu mūžīgās jaunības noslēpumu 26
Pēc grilēšanas piknika aizcietējums? 11 veidi, kā cietu padarīt mīkstāku 7
C hepatītu var izskaust vien laikus atrodot inficētos 1
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība”
P. Strautiņš: Politiķiem ir jāaptur inflācijas skaitītājs, iejaucoties regulatoru lēmumos!
Vai otrdien laika apstākļi Latvijā būtiski mainīsies? 1
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
FOTO. Daugavpilieši saviļņo “Prāta Vētru”, lūdzot atkārtot dziesmu, kas veltīta Ukrainas karā cietušajiem
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
LG meitasuzņēmumu “Gaso” nodos jaundibināmai kompānijai 15
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība”
17:05
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
16:30
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
16:15