Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Milatiger/SHUTTERSTOCK

Olafs Zvejnieks: “Putnu valodā” radītais un gandrīz nekur neizskaidrotais jēdziens nav saprotams gandrīz nevienam 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Lasīt citas ziņas

Pagājusī nedēļa bija spilgtu un pat šokējošu skaitļu pilna. Tā, piemēram, tikai 17% Latvijas iedzīvotāju zinot, ko nozīmē digitālā transformācija, – tā atklājis pētījumu aģentūras “Norstat” un “Microsoft” veiktais pētījums.

“Microsoft” pārstāvji, komentējot pētījuma rezultātus, uzsver, ka “digitālā transformācija ir jēdziens, kas pēdējā gada laikā plaši izskanējis publiskās diskusijās un plašsaziņas līdzekļos, tāpat pagājušā gada izskaņā valdība nāca klajā ar “Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam”. Pēc frāzes konstrukcijas šķiet, ka uzņēmuma pārstāvji ir pārliecināti – tieši valdības izgatavotās “Digitālās transformācijas pamatnostādnes” būs devušas nāvējošu triecienu Latvijas iedzīvotāju analfabētismam šajā jomā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja gadījumā jums liekas, ka šokējošais pētījuma rezultāts ir tas, ka veseli 83% Latvijas iedzīvotāju nezina, kas ir digitālā transformācija, tad es tam nepiekritīšu – tieši šeit nekādu pārsteigumu nav. Šokējošs ir tas, ka veseli 17% iedzīvotāju jeb katrs sestais uzskata, ka viņš saprot, kas ir digitālā transformācija.

Lai pārbaudītu savu hipotēzi, devos pie, manuprāt, tipiskas 17% pārstāves – man labi pazīstamas 21 gadu vecas datorzinātņu otrā kursa studentes. Sekoja šāds dialogs:

– Vai tu man vari paskaidrot, kas ir digitālā transformācija?

– Nu, droši vien kaut ko digitāli pārveidos.

– Ko pārveidos, kāpēc pārveidos, kā pārveidos?

Seko jaunākajai paaudzei visai raksturīgā izmisīgā ķeršanās pie mobilā telefona, lai “Google” meklētājā ievadītu vajadzīgo terminu un noskaidrotu, ko tas vispār nozīmē. Noskaidrojas, kas šis nozīmē “uzņēmumu, klientu un indivīdu kā tādu spēja adaptēties tehnoloģijām”, kas, patiesību sakot, arī ir visai nepilnīga definīcija, tomēr labāka par “kaut ko digitāli pārveidos”. Rezultātā top visai kategorisks paziņojums:

– Manā klātbūtnē vēl neviens nekad šo terminu nav lietojis, tādēļ es tā nozīmi nezinu!

Atgādinu – saruna notika ar datorzinātņu studenti!

Vīlies “nācijas gaišajā nākotnē”, devos pārbaudīt savu hipotēzi pie, manuprāt, 83% pārstāves – visai inteliģentas un daudz lasījušas bibliotekāres, kas tomēr ir diezgan tāla no dažādām tehnoloģijām, kaut gan ikdienā darbā datoru lieto gan.

– Kas ir digitālā transformācija?

– Nu, droši vien, ka dažādās dzīves jomās ievieš digitālās tehnoloģijas un visu pārnes uz digitālo vidi.

– Kā var pārnest uz digitālo vidi apģērbu ķīmisko tīrīšanu vai maizes cepšanu?

– Nu, nezinu, visu droši vien nekad nevarēs pārnest…

Ņemot vērā, ka arī manis paša izpratne par digitālo transformāciju apstājas apmēram “kaut ko digitāli pārveidos” līmenī, tad manis veiktā mini aptauja konstatē – 100% Latvijas iedzīvotāju vienā konkrētā dzīvoklī nesaprot, kas ir digitālā transformācija. Tagad jau pie “Google” meklētāja ķēros es pats. Nācās izburties cauri pārdesmit publikācijām, tostarp atrodot arī šādus sociālo tīklu tekstus:

Reklāma
Reklāma

“Ja Tev kāds piedāvā “Digitālo transformāciju” kā procesu (tagad šie jau konkurē ar kouču daudzumu), tad klusi pagriezies un ātrā solī dodies prom. Vēl vairāk neko neizsakošs un generic termins ir grūti atrodams. P. S. Izdzirdēju šodien, ka neesmu viens, vēl vismaz viena persona – Normunds Bergs – nekautrējas norādīt uz šo BS (bullshit – blēņas, angļu val.), tad nu sadūšojos iznākt no skapja.”

Tā nu izbūries cauri kādām 20 dažādām transformācijas definīcijām, atradu, manuprāt, jēdzīgāko un saprotamāko: “Digitālā transformācija ir biznesa domāšana, kas balstās trīs lielos blokos – mūsdienu tehnoloģiju / risinājumu izmantošanā; datos balstītos lēmumos un eksperimentēšanas kultūrā. Digitālā transformācija ir tad, kad, izmantojot visas šīs trīs lielās un nopietnās komponentes, uzņēmums nevis paātrina esošos procesus, bet (bieži vien) atklāj jaunus klientu apkalpošanas un naudas pelnīšanas veidus, jaunus pakalpojumus un tirgus = rodas jauni biznesa modeļi.”

Cienījamie “Microsoft” un pētījumu aģentūra “Norstat”! Es noticēšu datiem, ka 17% Latvijas iedzīvotāju saprot, kas ir digitālā transformācija tikai tad, kad blakus būs arī dati, cik no šiem 17% spēj saviem vārdiem paskaidrot, kas tā digitālā transformācija tāda ir

. Kamēr šādu datu nav, esmu spiests uzskatīt, ka šis “putnu valodā” radītais un gandrīz nekur neizskaidrotais jēdziens nav saprotams gandrīz nevienam.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.