Foto: Creaturart Images/SHUTTERSTOCK

Kā atpazīt dižozolu? Kā noteikt tā aptuveno vecumu un paildzināt koka mūžu 3

Kā atpazīt dižkoku

Ozols, kura apkārtmērs 1,3 metru augstumā no zemes pārsniedz 4 metrus, uzskatāms par valsts nozīmes dižkoku, līdz ar to ir īpaši aizsargājams.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Par ozolu vajadzētu ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei, lai to reģistrētu Latvijas dižkoku datu bāzē.

“Ja ozols tiek atzīts par dabas pieminekli, tam vajadzīga īpaša apsaimniekošana. Primārais, kas jāievēro: ja dižkoks aug lauksaimniecības zemē, tam jāsaglabā vismaz vainaga projekcijas rādiusā ap stumbru; zemei šajā vietā jābūt neskartai, to nedrīkst art,” skaidro Daugavpils universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta vadošais pētnieks Pēteris Evarts-Bunders.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ozols aug mežā, tiecoties pēc gaismas, lapukoks vienmēr izaug ar tievu, garu stumbru bez zariem lejasdaļā.

Savukārt, augot klajumā, kur nav citu koku konkurences, ozols veido plašu vainagu, un tam nav nekādas vēlmes meklēt atbalstu pie zemes.

Vecums atkarīgs no augsnes

Ozolam, kura apkārtmērs ir 4,3 metri, vecums atkarīgs no tā, kādā augsnē tas aug. Piemēram, Zemgales līdzenumā, kur ir barības vielām bagātas augsnes, tas varētu būt sasniedzis aptuveni 200 gadu, savukārt Vidzemes augstienē, Ziemeļkurzemē, kur ir relatīvi nabadzīgākas augsnes, tas varētu būt 300 gadu vecs.

Ozola bioloģiskais mūžs ir krietni ilgs – ideālos apstākļos pat 600–800 gadu, vidēji stumbra pieaugums tam ir 1,5 cm gadā. Jāatceras, ka divi kopā saauguši koki, kas abi veido vienu resnu stumbru, nav uzskatāmi par dižkokiem.

Nozāģē iztrupējušos zarus

Ja ozols kupli saaudzis, nav vajadzības stumbru atbrīvot no apakšējiem zariem, lai padarītu to redzamu. Cita lieta, ja zari ir iztrupējuši un pastāv risks, ka tie lūzīs.

Lai nerastos lielas brūces stumbrā, zarus vajadzētu uzmanīgi nozāģēt maksimāli tuvu stumbram, netraumējot mizu (nevajag atstāt stumbeņus). Šo darbu veic koka bezlapu stāvoklī – parasti rudenī vai agri pavasarī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.