Limbažu apkaimē mednieku kluba platībās vairākkārt novēroti lāči.
Limbažu apkaimē mednieku kluba platībās vairākkārt novēroti lāči.
Mednieku kolektīva foto

Eiropā jau 40 000 lielo plēsēju 6

Lielo plēsēju jautājums Eiropas Savienības līmenī vienmēr ir izraisījis plašas diskusijas, vienai pusei stingri un skaļi vilku, lūšu un lāču populācijas aizstāvot pret jebkādu apsaimniekošanu, otrai pusei uzstājot, ka nepieciešami risinājumi konfliktu mazināšanai. Un konflikti ir un vienmēr būs.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Cilvēks arvien vairāk iekaro ne tikai lielajiem plēsējiem nepieciešamo dzīves telpu, bet arī izstumj citus dzīvniekus no to dabiskās vides. Tie dzīvnieki, kas spēj pielāgoties, to dara veiksmīgi, piemēram, lapsas un mežacūkas, kas lieliski jūtas arī pilsētā, citi atkāpjas tik tālu, ka nokļūst uz izmiršanas robežas, bet ir dzīvnieki, kuru klātbūtne cilvēkam izraisa bailes, kā arī nereti rada tiešu apdraudējumu.

Latvijā par lielo plēsēju apdraudējumu mēs vēl nerunājam, bet, piemēram, pieaugot lāču skaitam mūsu valstī, teorētiski tāds drauds var pastāvēt.

Rumānijas piemērs

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl pirms dažiem gadiem Rumānijā lācis netika minēts kā viena no lielākajām problēmām, bet tad valdība pieņēma pārsteidzīgu lēmumu. Tiek uzskatīts, ka Rumānijā dzīvo vairāk nekā 6000 brūno lāču, un pēdējo divdesmit piecu gadu laikā katru gadu lokālie mednieku klubi iesniedza informāciju par cilvēkam potenciāli bīstamo lāču skaitu. Katram klubam tika piešķirts noteikts limits, ko mednieki varēja izsmelt paši vai pārdot medniekiem no citām valstīm. Negaidīti 2016. gada oktobrī Rumānijas valdība pieņēma lēmumu aizliegt lāču un citu lielo plēsēju medības, Vides ministrija argumentēja, ka lāču nogalināšana, lai pasargātu iedzīvotājus no šo dzīvnieku uzbrukumiem, ir tikai medību industrijas aizbildinājums bez būtiska pamatojuma. Tomēr lēmums neguva atbalstu lauku iedzīvotāju vidū, jo gada laikā arvien skaļāk izskanēja aicinājumi lielā skaitā izmedīt lačus, jo vismaz divkārt gada laikā pieauga to uzbrukums cilvēkiem un mājlopiem. Vietējie to skaidroja ar pēkšņu un nekontrolētu dzīvnieku skaita pieaugumu. Pagājušā gada jūlijā pēc tam, kad simtiem cilvēku protestēja Rumānijas galvaspislētā Bukarestē, Vides ministrija apsolīja izdot rīkojumu, atļaujot nomedīt 175 lāčus.

Vadoties pēc lāča aizsardzības plāna, kas tika atjaunots šogad, tiek lēsts, ka Latvijā pašlaik varētu būt no 20 līdz 50 lāčiem. Ņemot vērā to, ka teju katru nedēļu žurnāla “Medības” redakcija no medniekiem saņem meža kameru fotoattēlus, kuros redzami lāči dažādās Latvijas vietās, ir pat fiksēti video, kur gaišā dienas laikā izcirtumā nofilmēts lācis, mēs sliecamies domāt, ka Latvijā drīzāk ir 50, nevis 20 lāču. Fotoattēlos redzami kā pieauguši lāči, tā arī lācenes ar lācēniem, kā arī vientuļi jauni indivīdi. Par lāču medībām mūsu ap­stākļos mēs runāt vēl nevaram, bet, potenciāli pieaugot lāču skaitam, varētu rasties nepieciešamība likvidēt indivīdus, kas apdraud cilvēkus.

Eiropā runā par lielo plēsēju apsaimniekošanu

Jūnija sākumā Briselē notika nu jau piektā “Cilvēku un lielo plēsēju līdzāspastāvēšanas ES platformas” sanāksme. Platforma apvieno zemes īpašniekus, lopkopjus, medniekus, pētniekus un dabas aizsardzības organizāciju pārstāvjus ar mērķi popularizēt veidus un līdzekļus, kas palīdzētu mazināt un risināt konfliktus, kas rodas starp lielajiem plēsējiem un cilvēku. Pasākumā ar prezentāciju piedalījās arī Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības (IUCN) pārstāvji, stāstot par organizācijas speciālistu grupas Eiropas Lielo plēsēju iniciatīvas (ELPI) ietvaros veikto pētījumu, analizējot informāciju par ES lielo plēsēju skaitu, dzīves vidi, nodarītajiem zaudējumiem un radītajiem draudiem. Šī pētījuma galarezultāti būs pieejami gada nogalē, bet jau tagad LCIE mājas lapā tiek vēstīts, ka daudzu gadu garumā lielo plēsēju skaits un izplatība Eiropā dramatiski bija samazinājies cilvēku darbības dēļ, bet pēdējo divdesmit gadu laikā vilku, lūšu un lāču skaits ir strauji pieaudzis un tiek lēsts, ka to populācijas jau ir ap 40 tūkstoši indivīdu. LCIE arī uzsver, ka lielākā daļa vilku, lūšu un lāču populācijas ir stabilas vai pieaug. Nu jau 21 ES dalībvalstī dzīvo vismaz viena lielo plēsēju suga. Šis labvēlīgais stāvoklis panākts, pirms divdesmit gadiem ieviešot tā saukt Biotopu direktīvu, kas visā Eiropā aizsargā lielo plēsēju sugas. Arī Latvijā mēs sekojam Padomes direktīvā noteiktajām prasībām, stingri kontrolētos apstākļos veicot vilku un lūšu populācijas kontroli.

Pieaugot lielo plēsēju skaitam Eiropā, pieaug arī reāli konflikti un arvien skaļāk jau gadu no gada izskan aicinājums ieviest sistēmu, kas ļautu elastīgāk apsaimniekot problemātiskās populācijas. Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorāta dabas kapitāla direktors Umberto Delgado-Rosa sanāksmē uzsvēra, ka šī platforma atbalsta konstruktīvu dialogu, ņemot vērā sociālekonomiskās sekas. Eiropas Komisija uzsver, ka saprot pro­blēmas, kas rodas, sadzīvojot ar lielajiem plēsējiem, it īpaši attiecībā uz lopkopjiem, un šīs konfliktsituācijas noteikti būtu jārisina.

Skats uz Latviju

Latvijā kontrolētas un ilgstspējīgas vilku un lūšu medības notiek kopš 2004. gada, kad mēs uzņēmāmies pienākumu pildīt Biotopu direktīvas nosacījumus. Pateicoties spēkā esošajai sistēmai, ko ļoti pozitīvi novērtējusi IUCN, it īpaši attiecībā uz lūšu apsaimniekošanu, lielo plēsēju populācijas Latvijā ir stabilas ar tendenci pieaugt. Mūsu sistēma ir tik elastīga, ka nepieciešamības gadījumā ļauj samazināt nomedīšanas apjomus vai medības vispār pārtraukt. Varētu pat izteikt hipotēzi, ka mūsu valstī nav novēroti ievērojami uzbrukumi mājlopiem un suņiem salīdzinājumā, piemēram, ar Spāniju, Franciju un Zviedriju, jo lielo plēsēju populācijas pie mums tiek kontrolētas.

Tomēr ņemot vērā faktu, ka jebkura sistēma būtu uzlabojama, Valsts meža dienests (VMD) šā gada sākumā sāka ievākt informāciju par vilku un lūšu izplatību, aicinot iesaistīties arī medniekus. VMD lūdza iesūtīt fotoattēlus, kuros fiksētas vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes medību platībās, pievienojot fotoattēlam GPS koordinātas. Līdz šā gada aprīlim jau bija saņemti 256 ziņojumi par vilku pēdām un 271 ziņojums par lūšu pēdām. Šie dati VMD un zināniekiem palīdzēs papildināt patieso ainu par plēsēju izplatību Latvijā. Šī informācijas vākšana ir ļoti svarīga vilku un lūšu populācijas stāvokļa novērtēšanai. Latvijā tikai konstruktīvs dialogs nodrošinās cilvēka un lielo plēsēju cieņpilnu līdzāspastāvēšanu.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Pirmajā maijā beidzās līdaku saudzēšanas laiks. Kā tās noķert un izprovocēt uz ņēmienu? 3
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci 22
25. aprīlis, 2021
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 6
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 10
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
18 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 17
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 4
5 stundas
Lasīt citas ziņas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
“Zivs nav maitēdājs, tai vajag svaigu mantu.” Trīs veidi, ka Ventā ķert vimbas 4
10. aprīlis, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Laukos
Makšķernieks Rikardions dzimtajā Liepā atvērs kafejnīcu, kurā piedāvās savu “Dienas lomu” 3
7. marts, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 18
25. februāris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Valsts policijas darbinieks nelikumīgi nomedījis vilku 23
22. februāris, 2021
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā pirms 100 gadiem Latvijas mežos bez mēra bija savairojušies vanagi un pūces 4
15. februāris, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
“Veči, apakšā ir lielas, spožas zivis!” Kā pārspēt viltībā dīķī mītošās sīgas? 1
6. februāris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 28
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Krievijā kādā Kazaņas skolā apšaudē nogalināti 11 cilvēki 3
1 stunda
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 17
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 1
25 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 4
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 1
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 4
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 113
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Muzikālajā šovā “Balss Maskā” triumfē Baltais Vilks: kura Latvijas slavenība tā bija?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 153
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 183
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 32
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No amata pienākumu pildīšanas atstādināts Krapsis. Policijas šefs Ruks skaidro situāciju
12:46
LE
LETA
Uncategorized
Pirmdien Latvijā atklāti 659 Covid-19 gadījumi. Četri sasirgušie miruši
12:33
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 1
12:24