Foto – Shutterstock

Endokrinoloģe Gailiša: Kā pārliecināt Finanšu ministriju izdalīt 2,1 miljonu eiro moderniem diabēta ārstēšanas līdzekļiem? 11

Autors: Una Gailiša, endokrinoloģe, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centrs

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē! 30
Lasīt citas ziņas

Pirms mēneša Veselības ministrija iepazīstināja ar prioritātēm, kurām ministrija piedāvā piešķirt papildu līdzekļus nākamā gada budžetā. Diemžēl diabēta pacientu vajadzības nav pietiekami ņemtas vērā. Diabēta pacientu grupa primāri, protams, uztverama kā medicīnisks uzdevums, bet vienlaikus arī kā politisks un visas sabiedrības draudīga problēma, ņemot vērā pacientu skaitu un tā pieauguma tempus.

Šogad aprit 100 gadu, kopš 1922. gadā pirmais diabēta pacients Leonards Tomsons saņēma insulīnu, kas glāba viņa dzīvību. Kopš tā laika insulīns ir glābis dzīvību miljoniem cilvēku visā pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā šobrīd ap 100000 cilvēku slimo ar cukura diabētu, tātad – katrs divdesmitais Latvijas iedzīvotājs. Galvenokārt šie pacienti slimo ar 2.tipa cukura diabētu, diemžēl ar šo diabētu tipu arvien biežāk saslimst arī gados jaunāki cilvēki. Tipiskie slimības veicinošie faktori ir liekais svars un mazkustīgs dzīvesveids. Cukura diabēts veicina citu smagu slimību attīstību – sirds un asinsvadu slimības (insultu, infarktu, kāju asinsvadu nosprostošanos), veicina nieru mazspēju, redzes traucējumus.

Izplatītākie mīti un patiesības par diabētu
Ir mīts, ka no diabēta rodas liekais svars, bet patiesībā parasti no liekā svara rodas 2.tipa cukura diabēts. 2.tipa cukura diabēta rašanos nosaka liekais svars un uzkrātie tauki – tie neļauj insulīnam tikt efektīvi izmantotam. Insulīns tiek ražots vairāk, bet tas ir mazefektīvs Ar laiku insulīna sāk trūkt, un asinīs cukura līmenis kāpj. Tipiskās sūdzības pie paaugstināta cukura līmeņa asinīs ir slāpes, bieža urinācija, tomēr pacients ilgstoši diabētu var arī nepamanīt, jo nedaudz paaugstinātu cukura līmeni asinīs var arī nesajust. Normāls cukura līmenis cilvēkam ir mazāks par 6 milimoliem litrā, bet mūsu pacienti mēdz dzīvot ar cukura līmeni 8–12 milimoli, bet daļa pacientu pierod pie cukura līmeņa, kas ir augstāks pat par 14 milimoliem litrā. Cukurs ir klusais slepkava – lēnām bojā kāju asinsvadus, sirds asinsvadus, miega artērijas, nieru asinsvadus, acu asinsvadus. Visos orgānos ar bojātiem asinsvadiem rodas problēmas, ja netiek normalizēts cukura līmenis.

Lielā mērā 2.tipa cukura diabēts ir dzīvesveida slimība (sātīgs uzturs, pārēšanās, maz ikdienas kustību un fizisko aktivitāšu). Tomēr sava loma ir arī ģēnētikai – cilvēkam, kura vecākiem bijis diabēts, daudz lielāka iespēja ir arī pašam saslimt ar šo slimību. Zināmi daudzi gēni, kas var veicināt cukura diabēta attīstību, tādēļ tiem, kam gēnu mijiedarbība ir virzīta uz diabētu, izšķirošo lomu nospēlē mazkustīgs dzīvesveids un nepareizs uzturs. Šiem pacientiem ieteiktu sākt vingrošanas nodarbības pie laba fizioterapeita, apmeklēt uztura speciālistu un pārskatīt savu ēdienkarti. Pētījumos ir pierādīs, ka savlaicīgas izmaiņas dzīvesveidā var aizkavēt 2.tipa cukura diabēta attīstību.

Jaunās ārstēšanas metodes būtiski uzlabo pacientu dzīves kvalitāti
Šeit nevaru iztikt bez mazliet medicīniska skaidrojuma. Tas ļaus lasītājam “sajust” problēmas mērogu. Kad sakām “diabēta pacientu grupa”, ar to, protams, primāri saprotam ap 100 000 diabēta pacientu. Bet tā ir tikai daļa no aisberga, jo diabēta saslimšana parasti iet roku rokā ar sirds un asinsvadu un citām slimībām. Tādējādi nonākam pie pacientu riska grupas, kas mērāma vairākos simtos tūkstošu. Un šo mērogu jeb riska pacientu grupas dramatisko mērogu mēs nedrīkstam ignorēt.

Cukura diabētu mūsdienās arvien biežāk vērtē kāsirds un asinsvadu slimību. Diabēta pacienti mirst no infarkta, insulta un citām kardiovaskulārajām slimībām. Cukura diabēts bojā visus asinsvadus. Bez tam diabēts bojā nervu galus, veidojas neiropātijas, cilvēks nejūt savas kājas, un pēdās var veidoties čūlas.
2.tipa cukura diabēta ārstēšanas pamatā ir dzīvesveida korekcija – fiziskās aktivitātes un diēta.Tomēr ļoti bieži, kad slimība ir atklāta novēloti vai bijusi jau ilgus gadus, ar dzīvesveida izmaiņām vien nepietiek un ir nepieciešami efektīvi medikamenti cukura diabēta ārstēšanai.

Pēdējos 10 gadus diabēta pacienti ir saņēmuši ļoti labas iespējas ārstēt diabētu, pie kam jaunie medikamenti vienlaikus ārstē gan diabētu, gan sirdi un asinsvadus.

Viena no jaunāko medikamentu grupām irglikagonam līdzīgā peptīda 1 receptoru agonisti (GLP-1 RA), kas ir būtiski mainījuši 2.tipa cukura diabēta ārstēšanas iespējas un rezultātus un attālina nepieciešamību 2.tipa cukura diabēta ārstēšanā izmantot insulīnu. Šie medikamenti ne tikai efektīvi samazina cukura līmeni, bet arī attālina saslimšanu ar sirds un asinsvaduslimībām(miokarda infarktu, insultu), kā arī samazinanieru mazspējas attīstību.Šiem jaunās paaudzes medikamentiem piemīt arī apetīti un svaru mazinošs efekts, pacientiem parasti 30 nedēļu laikā svars samazinās par 2–6 kilogramiem. Pacientiemšī terapija ir drošāka, ar ievērojami mazāku hipoglikēmiju risku.

1987. gadā Jens Holsts (Dānija) un Joels Habeners (ASV) indentificēja GLP-1 (glikagonam līdzīgo peptīdu 1). 2005. gadā ASV un pēc tam arī 2006. gadā Eiropā 2.tipa cukura diabēta ārstēšanai tika reģistrēts pirmais šīs grupas medikaments. Šodien Latvijā ir pieejami vairāki šīs grupas medikamenti, tie injicējami 1 reizi dienā vai vienu reizi nedēļā. Interesanti, ka pacienti, kas nonāk līdz šiem medikamentiem, ir līdzestīgāki nekā tie, kuri lieto tikai tabletes. Injekciju laikus viņi cenšas ievērot daudz striktāk, ko visdrīzāk varam izskaidrot ar medikamenta efektivitāti, ko pacienti ir sajutuši.

Vai Latvijas pacienti nav pelnījuši mūsdienīgu ārstēšanu?
Latvijas realitāte modernā diabēta ārstēšanā līdz šim ir tāda – modernie medikamenti ir pieejami, bet endokrinologam vispirms ir jāizmēģina visi lētie medikamenti, un tikai tad, kad tie vairs nepalīdz, drīkst izmantot medikamentus, kuri ir daudz efektīvāki. Un arī tad šo medikamentu izrakstīšanai ir daudz ierobežojumu.
Vienkāršoti izsakoties, Latvijā cilvēkam ir jābūt ļoti slimam, jābūt izmēģinātiem visiem citiem medikamentiem, lai tiktu pie valsts kompensētiem mūsdienīgiem medikamentiem. Modernu medikamentu saņemšanai (kompensācijai) ir vismaz trīs barjeras, bet realitāte un uz pierādījumiem balstīta zinātne saka – izmantojot šos efektīvos medikamentus pārāk vēlu, mēs neiegūstam to, ko no šiem jaunajiem medikamentiem mēs varētu saņemt – paglābt pacientu no infarkta vai kājas amputācijas.

Latvijas endokrinologi un diabēta pacienti aicina atbalstīt Veselības ministrijas prasību Finanšu ministrijai diabēta slimnieku ārstēšanai rast papildus 2,1 miljonu eiro. Jaunākās paaudzes terapija nodrošināšanaļautu vairākiem tūkstošiem pacientu novērst infarktu, nieru mazspēju un kājas amputāciju, kas būtiski atvieglotu gan pacientu dzīvi un mediķu darbu, gan ilgtermiņā būtiski atslogotu valsts budžetu.

Diabēts – poliska, medicīniska un sabiedrības problēma
Veltot šajā rakstā uzmanību medicīniskam skaidrojumam, vēlos vēlreiz atgādināt un uzsvērt, ka, protams, ikviens pacients ir atbildīgs par savu veselību un mums ir jāpanāk pacientu lielāka atbildība par savu veselību. Visi no savas pieredzes zinām, ka šo mērķi varbūt izdosies sasniegt ilgākā laika periodā. Tomēr, apzinoties šīs pacientu grupas problēmu un mērogu – virs 100 000 diabēta pacientu, kuriem blakus pastāv pieaugošā sirds un asinsvadu pacientu grupa, kas ir daudzkārt lielāka, šis vairs nav tikai mediķu rūpes objekts. Redzot šādus pacientu riska grupas mērogus, mēs runājam gan par medicīniskas dabas izaicinājumu, gan arī par to, ka nepieciešama daudz lielāka politiska valsts institūciju uzmanība un budžeta resursi, kā arī visas sabiedrības iesaiste.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Veselam
21 jautājums sarunai ar sevi
TV24
Vai drīzumā būs vakcīnas pret vēzi? Ziņu, ka  darbs pretvēža vakcīnu jomā beidzot sāk nest augļus, komentē Kalviņš
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
Kā pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Veselam
Kādi ir pārlieku ilgas sēdēšanas riski darba laikā?
Kokteilis
TESTS. “Mīl – nemīl?” Būs nepieciešama balta lapa un rakstāmpiederumi
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Straujais algu kāpums šogad noteikti mazināsies – ienākumu pieaugums sāk noķert jauno cenu līmeni
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” saplūcas par šo piedāvājumu
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Rīsu daudzveidība – izvēloties rīsus, svarīgi zināt, ko no tiem gatavosi
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Pēc operācijas viņiem ir bailes tikai par vienu..”
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; dažviet jau atslēdz elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
TV24
Artis Pabriks: Jāsniedz specifisks atbalsts Latgales masu saziņas līdzekļiem
21:11
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” saplūcas par šo piedāvājumu
21:07
TV24
Ja mums ir tik labi ar drošību, tad kāpēc vajag vairāk naudas? “To ir jāskaidro!”
20:29