Foto: AP/SCANPIX

ES brīdina Ķīnu: Attiecības sasniegušas “lūzuma punktu”, Pekinai jārīkojas pret Krievijas karu 0

Saspringtā samitā, kas notika par godu 50 gadu jubilejai kopš diplomātisko attiecību nodibināšanas, Eiropas Savienības augstākās amatpersonas aicināja Ķīnu izmantot savu ietekmi, lai piespiestu Krieviju izbeigt karu pret Ukrainu, brīdinot, ka ES un Ķīnas attiecības ir sasniegušas “lūzuma punktu,” informē politico.com.

Reklāma
Reklāma
Vai tavs telefons tevi izspiego? 5 brīdinājuma pazīmes, ko nedrīkst ignorēt
Eksperts nosauc 5 ļoti uzticamas automašīnas: tās kalpos līdz pat pensijai
Viedoklis
Linda Tunte: “Prāta Vētra” koncerta laikā slēgs Lielupi – ārprāts, ārprāts, vai tiešām viņiem žēl? 80
Lasīt citas ziņas

Samits, kurš notiek Pekinā, norisinājās spriedzes pilnā atmosfērā, uzsverot dziļo plaisu starp abām pusēm. Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena atklāšanas uzrunā Ķīnas prezidentam Sji Dzjiņpinam norādīja:

“Tā kā mūsu sadarbība ir padziļinājusies, ir padziļinājusies arī nelīdzsvarotība.” Viņa aicināja Ķīnu ņemt vērā Eiropas bažas un strādāt pie reāliem risinājumiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Eiropadomes prezidents Antonio Kosta pauda līdzīgu nostāju, pieprasot progresu tirdzniecības un ekonomikas jautājumos, vienlaikus asi kritizējot Ķīnas atturīgo pozīciju attiecībā uz Krievijas agresiju:

“Kā pastāvīgā ANO Drošības padomes locekle mēs aicinām Ķīnu izmantot savu ietekmi uz Krieviju, lai tā ievērotu ANO Statūtus un izbeigtu agresijas karu pret Ukrainu.”

Tikmēr Pekina neslēpa neapmierinātību – ES nesenajās sankcijās iekļautas arī divas Ķīnas bankas, uz ko Ķīnas Ārlietu ministrija reaģēja ar paziņojumu par “spēcīgu neapmierinātību” un “apņēmīgu opozīciju”.

Prezidents Sji, atzīstot, ka abu pušu attiecības ir “kritiskā situācijā”, tomēr uzsvēra nepieciešamību pēc stratēģiskas sadarbības. Viņš raksturoja ES un Ķīnu kā “divus lielus puišus” pasaules arēnā, kuriem jāpieņem lēmumi, kas atbilst cilvēku cerībām un iztur vēstures pārbaudījumu.

“Ķīnai un Eiropai vajadzētu uzlabot komunikāciju, stiprināt savstarpējo uzticēšanos un padziļināt sadarbību, nodrošinot pasaulei lielāku stabilitāti un noteiktību,” norādīja Sji.

Turpmākajās dienās ES līderi Pekinā turpinās sarunas ar prezidentu Sji un Ķīnas premjerministru Li Cjanu. Diplomāti abās pusēs atzīst – uz spēles ir ne tikai ekonomiskās intereses, bet arī ģeopolitiskā uzticība un globālā stabilitāte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.